PROGRAM UPDATED 3/18/03
8th Annual
Convention of the Association for the Study of Nationalities (ASN)
Columbia University,
3-5 April 2003 PRELIMINARY PROGRAM NOW ON THE WEB
The full
preliminary program of the ASN Eight Annual World Convention is now available on the ASN
web site: www.nationalities.org. The Convention will feature a hundred panels and events,
spread over eleven sessions from Thursday April 3, 1 PM, to Saturday April 5, in the
evening. More than 500 people will be on panels.
All post-Soviet areas will be
covered in tremendous depth, with ten panels on the Balkans, fourteen on Central Europe,
nine on Central Asia (plus four on Turkey), eleven on the Russian Federation, twelve on
Ukraine, six on the Caucasus, and twenty-two on thematic and cross-regional themes.
Special events will include four panels on the 2002 Russian census, two roundtables on
the new books by Terry Martin ("The Affirmative Action Empire") and Mark Beissinger
("Nationalist Mobilization and the Collapse of the Soviet State"), and panels on the
Ukrainian Famine, Chechnya, Afghanistan, and EU enlargement.
More than a dozen brand new
documentaries and feature films, exploring ethnonational and identity issues in the
post-Communist world, will also be shown at the convention, among them films on Chechnya,
Abkhazia, Ukraine, and Kyrgyzia. The full lineup will be announced shortly.
Panel themes include:
Roma in East Central Europe
The Ghosts of Pereiaslav
Demands for Autonomy: the Cases of Russia and Kazakhstan
Comparative Analyses of Conflict and Conflict Resolution
Estonia: A Multi-Cultural Model?
Ethnopolitics and Elections
Managing Pluralism and Ethnicity in China
Russian Federalism post-Yeltsin
Do We Need a Theory of post-Socialist Conflict?
Identity and Migration in Former Soviet Union
Bosnia's Past, Bosnia's Future
Islam in Russia
Turkey at the Crossroads?
Can Stateless People have an Encyclopedia?
Kaliningrad on the Frontline
The convention is consolidating its
status as the World Annual Event on Nationalities Studies. As in the past, over one
hundred and fifty panelists will be travelling from overseas for the event (plus an
additional three dozens from Canada). Almost 40 percent of paper-givers are international
participants (and this does not include the large amount of non-US born participants
currently residing in the United States).
LOCATION. The convention will be
taking place in the International Affairs Building (IAB) of Columbia University, 420 W.
118th St. (metro station: 116th St., on the Red Line). Registration will be on the 15th
Floor of IAB and the panels will be held on several floors.
REGISTRATION. $45 for ASN Members,
$60 for Non-Members, and $30 for Students. Preregistration payments are non-refundable. A
registration form can be downloaded from the ASN web site (www.nationalities.org) or
requested from Gaurav Raina-Thapan (gr2008@columbia.edu). People who plan to attend the
convention are strongly encouraged to pre-register, since places are limited.
SCHEDULE. Registration will begin at
11 AM, Thursday April 3, on the 15th Floor of IAB. People who sent preregistered will
need to pick up their name tag and the convention program. On the Thursday, the panels
will run from 1 PM-7.30 PM. On Friday and Saturday, from 9 AM to 7 PM PM. The convention
will end on the Saturday evening, April 5.
ACCOMMODATION. The convention does
not have arrangements with a particular hotel. A list of nearby hotels can be found on
the ASN web site.
ASN MEMBERSHIP. People can now
directly join a fast growing ASN on the convention pre-registration form. In addition to
getting a significant discount at the ASN convention, ASN members receive annually four
issues of Nationalities Papers, the field's leading journal; four issues of the Analysis
of Current Events, containing up-to-the-minute analyses of ongoing events; and two issues
of ASNews, the association's newsletter. An annual membership costs a remarkably low $60
annually-$35 for students.
BONUS FOR ASN MEMBERS. ASN members
have also the option of subscribing to Europe-Asia Studies (formerly Soviet Studies),
which publishes eight issues a year, for $60, almost a hundred dollars less than the
regular subscription price. Convention panelists can take advantage of this offer
directly on the convention registration form.
BOOK EXHIBIT/SALE OF PAPERS.
Publishers will exhibit their wares in the exhibit room, located in the spacious Dag Room
on the 6th floor. Convention papers will also go on sale for $1 apiece. At least 20
copies of each paper will go on sale in the book exhibit on Friday, April 4, at 11.15 AM.
We look forward to seeing you at the
convention!
Troy McGrath ASN Convention Program
Chair troy_mcgrath@hotmail.com
Gordon Bardos ASN Convention
Director gnb12@columbia.edu
Dominique Arel ASN Vice-President
(Conventions) darel@brown.edu
|
Only Ukraine-related sessions are included in the program below.
The partial program provided in this press release is for general information
only and is subject to change. For updated listings and the full 3-day
schedule which includes all topics, please refer to the official ASN website (www.nationalities.org):
ASN Complete Schedule [PDF 47 Pages]
ASN Pre-registation form - PDF format
ASN Pre-registation form - Printer friendly
Print this Ukrainian panels schedule (~8 pages)
ASN Convention 2003 Preliminary Program as of 15 March 2003
THURSDAY 3 APRIL 11.00 AM-6.00 PM Registration (15th Floor, International Affairs Building)
1.00-6.00 PM -- Book Exhibit (Dag Room, 6th Floor)
Session I -- Thursday: 1.00-3.00 PM
Panel I.4 (Thursday: 1:00-3:00) U4: The Ghosts of Pereiaslav: History and Politics in Contemporary Ukraine (Roundtable) Chair: Mark von Hagen (Harriman Institute, Columbia U, US) Participants:
Zenon Kohut (Canadian Institute of Ukrainian Studies, U of Alberta, Canada) Frank Sysyn (Canadian Institute of Ukrainian Studies, U of Alberta, Canada) Serhii Plokhy (Canadian Institute of Ukrainian Studies, U of Alberta, Canada)
Panel I.5 (Thursday: 1:00-3:00) G1: The Politics of Translation: Literary Texts (Roundtable) Chair: Catharine Theimer Nepomnyashchy (Harriman Institute, Columbia U, US) Participants: David Goldfarb (Columbia U, US) Radmila Gorup (Columbia U, US) Maria Rewakowicz (Harvard U, US) Myroslava Znayenko (Rutgers U, US)
Session II -- Thursday: 3.15-5.15 PM
Panel II.3 (Thursday: 3:15-5:15) U9: Demographic Issues and Identity in Ukraine Chair: Alexandra Hrycak (Reed College, US) Papers Hiroko Wakamatsu (U of Birmingham, UK) Ukrainian Minorities in Poland Volodymyr Paniotto (Kiev International Institute of Sociology, Ukraine) Dynamics of Xenophobia in Ukraine, 1994-2003 Tetyana Semigina (U of North Carolina at Pembroke, US) The Price of Slow Reforms: Demographic Issues, HIV/AIDS and Healthcare in Ukraine Ihor Stebelsky (U of Windsor, Canada) Demographic Change in Ukraine, 1989-2002: A Geographical Assessment Discussant: Alexander Tsiovkh (Center for Russian and East European Studies, U of Kansas, US)
Panel II.4 (Thursday: 3:15-5:15) K2: Old and New Identities in the Pontus: Greek-, Armenian-, and Turkish-speaking Transnational Groups on the Black Sea Coasts Chair: David J Meyer (Cedarville U, US) Papers Igor Kuznetsov (Kuban State U, Krasnodar, Russia/Columbia U, US) Pontic Peoples and the issues of Caucasian Studies: Introduction Anton Popov (U of Birmingham, UK) Becoming Pontic: Post-Socialist Identities of the Caucasian Greeks Steve Swerdlow (Columbia U, US) Minority Rights and Transnational Identities in Georgia and the Pontus: Meskhetians, Armenians, and the Hemshins Rita Kuznetsova (Kuban State University, Krasnodar, Russia) Gender Issues on the Pontic Boundary (an Abkhaz case) Discussant: Hovann Simonian (U of Southern California, US)
Session III -- Thursday: 5.30-7.30 PMOpening Reception: 7.30 PM (15th Floor, International Affairs Building)
FRIDAY 4 APRIL 8.00 AM-5.00 PM Registration (6th Floor, International Affairs Building) 9.00 AM-6.00 PM Book Exhibit (Dag Room, 6th Floor) 11.15 AM-6.00 PM Sales of Convention Papers (Dag Room, 6th Floor)
Session IV Friday: 9:00-11:00 AM
Panel IV.3 (Friday: 9:00-11:00) R8: Geopolitics and Geo-economics: Pipeline Politics in Russia, Eurasia and South-Eastern Europe (Roundtable)
Chair: Ariel Cohen (Heritage Foundation, Washington, DC, US) Participants Stephen Blank (Strategic Studies Institute, Carlisle Barracks, PA, US) Robert Freedman (Baltimore Hebrew U, US) John Hulsman (Heritage Foundation, Washington, DC, US) Svante E. Cornell (Cornell Caspian Consulting LLC, US/Johns Hopkins U, US)
Panel IV.4 (Friday: 9:00-11:00) U1: Linguistic, Ethnic, and Civic Identities in Ukraine Organizers: Blair Ruble and Nancy Popson (Kennan Institute, Washington, DC, US) and Dominique Arel (Watson Institute, Brown U, US), for the Title VIII-funded Workshop "Multicultural
Legacies in Russia and Ukraine' Chair: Dmitry Gorenburg (CNA Corporation, Washington, DC, US) Papers Alexandra Hrycak (Reed College, US)
An Examination of Regional Variations in Speech Repertoires in Ukraine Oxana Shevel (Harvard U, US) Citizenship Policies and Civic Identities in Russia and Ukraine, 1990-2002 Stephen Shulman (Southern Illinois U, US) The Contours of Civic and Ethnic National Identification in Ukraine Discussant: Keith Darden (Yale U, US)
Session V Friday: 11:15 AM-1:15 PM
Panel V.4 (Friday: 11:15-1:15) U7: Media and Politics in Ukraine
Chair: Irene Jarosewych (Editor-in-Chief, Svoboda, US) Papers Marian J. Rubchak (Valparaiso U, US) Transforming Gender Stereotypes in Contemporary Ukraine: The Media as Facilitator Olexander Hryb (BBC World Service, London, UK) Kuchmagate as a Free Media Challenge Myroslava Gongadze (George Washington U) and Serhiy Kudelia (SAIS, Johns Hopkins U, US) Challenging the State: Political Elites, Protest Movement and the Opportunity for Democratic Change in Ukraine, 2000-2001 Discussant: Marta Dyczok (U of Western Ontario, Canada)
Panel V.8 (Friday: 11:15-1:15) U13: George Shevelov's Ukrainian Phonology (In Memoriam) (Roundtable) (Sponsored by the Canadian Institute of Ukrainian Studies) Chair: Zenon Kohut (Canadian Institute of Ukrainian Studies, U of Alberta, Canada) Participants Boris Gasparov (Columbia U, US) Antonina Berezovenko (Columbia U, US) Andriy Danylenko (Shevchenko Society, New York, US)
Lunch Break: 1:20-2:40 PM
Session VI -- Friday: 2:45-4:45 PM
Panel VI.4 (Friday: 2:45-4:45) U2: Ukrainian Famine 1932-1933: Facts and Effects
(Sponsored by the Shevchenko Scientific Society) Chair: Anna Procyk (Kingsborough Community College, City U of New York, US) Papers Stanislav Kulchytskyi (Institute of History, National Academy of Sciences of Ukraine) The Famine in Soviet Archives Volodymyr Lozytskyi (Central State Archive of Public Organization, Kyiv, Ukraine) The Archival Evidence for Famine: What Did the Party Authorities Know and When? Taras Hunczak (Rutgers U, US) The Response of the Ukrainians beyond the Border of the USSSR to the Famine in Ukraine Hiroaki Kuromiya (Indiana U, US) The Ukrainian Famine and the Ukrainian National Question Discussants: Mark von Hagen (Columbia U, US)
Panel VI.8 (Friday: 2:45-4:45) G10: Comparative Nationalism, Ethnic Mobilization, and Democratization in post-Communist States Chair: Stephen Shulman (Southern Illinois U, US) Papers Paul D'Anieri (U of Kansas, US) Electoral Authoritarianism in the Former Soviet Union: A Comparative Analysis Glenn Goshulak (York U and Waterloo U, Canada) Crimean Tatars and Kosovar Albanians: A Comparative Study of Ethnic Conflict and Mobilization Taras Kuzio (U of Toronto, Canada) Russians and Russophones in the Former USSR and Serbs in Yugoslavia: A Comparative Study of Passivity and Mobilization Discussant: Paul Robert Magocsi (U of Toronto, Canada)
Panel VI.9 (Friday: 2:45-4:45) U14: Foreign Policy and International Institutions : Ukraine's Choice Chair: Jonathan Becker (Bard College, US) Papers Anna Makhorkina (Old Dominion U, US) National Identity and Foreign Policy Choices: The Case of Ukraine Elena Kovaleva (Institute of Politics and International Relations, Kiev, Ukraine) Playing with Principles: European Choice of Ukraine Natalie Mychajlyszyn (Concordia U, Canada) From Adversaries to Partners: NATO and the FSU (mainly Ukraine) Discussant: Sue Davis (Denison U, US)
Session VII Friday: 5:00-7:00 PM
Panel VII.4 (Friday: 5:00-7:00) U10: Regional Integration in Ukraine: Problems and Prospects
Chair: Jaroslaw Martyniuk (Intermedia, Washington, DC, US) Papers Oleh Protsyk (Chair of Ukrainian Studies, U of Ottawa, Canada) Political Institutions and Public Policies in Ukraine: Combining Large N and Comparative Case Studies of Policy Process Tatiana Zhurzhenko (U of Vienna, Austria/Kharkiv National U, Ukraine) Cross-border Cooperation and Transformation of Regional Identities in the Ukrainian-Russian Borderlands: Towards a Euroregion "Slobozhanshchyna"? Yaroslav Bilinsky (U of Delaware, US)
Reflections on the Strategic Partnership between Poland and Ukraine in 2000-2002: From a Round to a Square Table and Going South Discussant: Paul D'Anieri (U of Kansas, US)
Panel VII.8 (Friday: 5:00-7:00) G12: Roundtable on Terry Martin's Book, The Affirmative Action Empire: Nations and Nationalism in the Soviet Union, 1923-1939 (Cornell, 2001) Chair: Frank Sysyn (Canadian Institute of Ukrainian Studies, U of Alberta, Canada) Panelists Sheila Fitzpatrick (U of Chicago, US) Ron Suny (U of Chicago, US) Juliette Cadiot (Watson Institute, Brown U, US) Discussant: Terry Martin (Harvard U, US)
Panel VII.9 (Friday: 5:00-7:00) G17: Fluctuating Freedom in Postcommunist Media in the former Soviet Union Chair: Will Kramer (Open Society Institute, New York, US) Papers Kristian Feigelson (Université de Sorbonne/Observatoire des Etats Post-Soviétiques [INALCO], Paris, France) Media in Post-Soviet Societies Jonathan Becker (Bard College, US) The Media in Transition: Lessons from Russia Marta Dyczok (U of Western Ontario, Canada) Power Struggle for Freedom of Speech in Ukraine Discussant: Nina Khruscheva (New School U, US)
SATURDAY 5 APRIL 8.00 AM-5.00 PM Registration (6th Floor, International Affairs Building) 9.00 AM-6.00 PM Book Exhibit (Dag Room, 6th Floor) 9.00 AM-6.00 PM Sales of Convention Papers (Dag Room, 6th Floor)
Session VIII Saturday: 9:00-11:00 AM
Panel VIII.4 (Saturday: 9:00-11:00) U6: Ukrainian Famine of 1933: Common Reflections in the Arts, Archives, and Society (Roundtable)
Chair: Jaropolk Lassowsky (Clarion U, US) Participants Daria Darevych (York U, Canada) On Art Larissa Onyshkevych (Shevchenko Scientific Society/Princeton Research Forum, US) On Literature Cheryl Madden (Providence College, US) On Archives Wsewolod Isajiw (U of Toronto, Canada) On Society
Panel VIII.6 (Saturday: 9:00-11:00) G17: Issue of Identity and the Challenge of the EU Enlargement Chair: Jana Grittersova (Cornell U, US) Papers József Böröcz (Rutgers U, US) What is the EU? Melinda Kovács (Rutgers U, US) The Selfless Self?: Constructions of the EU in its Yearly Reports, 1998-2002 Katalin Dancsi (Rutgers U, US) Life Outside Schengen: Implications of the EU's Border Security Policy for the East Glen D. Camp (Bryant College, US) The End of the Cold War and US-EU Relations Discussant: George Yiangou (Columbia U, US)
Panel VIII.7 (Saturday: 9:00-11:00) G9: Social Science Theory and National Identity Construction Chair: Alain Blum (INED, Paris, France) Papers Keith Darden (Yale U, US) The Scholastic Revolution: Explaining Nationalism in the USSR Pal Kolstø (U of Oslo, Norway) Theorizing the Role of Historical Myths in Balkan Societies Gabriel Marin (U of Laval, Québec City, Canada) European or National Identity Construction through Romanian History Textbooks after Ceausescu followed by a 10-minute video "Three History Textbooks, One Country: Nationally Divided Schooling in Bosnia," directed by Pilvi Torsti (Helsinki U, Finland). Discussant: Sergei Sokolovsky (Institute of Ethnology and Anthropology, Russia)
Panel VIII.8 (Saturday: 9:00-11:00) G15: Theoretical Approaches to Nationalism Chair: Cathy Wanner (Pennsylvania State U, US) Papers Kamila Sullerova (CEU/Fulbright Scholar, Brandeis U, US) Discussion on the Morality of Nationalism: Do We Need to Read Hannah Arendt and Judith Shklar? Dan Dungaciu (Bucharest U, Romania) East and West in the "Mirror of Nature": Nationalism in WestERN and EastERN Europe--essentially different? Cheng Chen (U of Pennsylvania, US) Liberalism, Leninism, and the National Question Wojtek Kalinowski, Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales, Paris, France)
Construction of European Identity and the Religious Narrative about Judeo-Christian Origins of Human Rights Discussant: James Satterwhite (Bluffton College, US)
Session IX Saturday: 11:15 AM-1:15 PM
Panel IX.1 (Saturday: 11:15-1:15) R10: Rebounding Religious Identities
Organizers: Blair Ruble and Nancy Popson (Kennan Institute, Washington, DC, US) and Dominique Arel (Watson Institute, Brown U, US), for the Title VIII-funded Workshop "Multicultural Legacies in Russia and Ukraine' Chair: Peter Juviler (Columbia U, US) Papers Paul Werth (U of Las Vegas, US) Arbiters of the Free Conscience: State, Religion, & Problem of Confessional Transfer after 1905 Cathy Wanner (Pennsylvania State U, US) The Rise of Evangelicalism in Ukraine and other Multicultural Legacies of Atheism Kate Graney (Skidmore College, US) "Russian Islam" and the Politics of Religious Multi-Culturalism in Russia Olessia P. Vovina (Seton Hall U, US) On the Redefinition of Sacred Space: The Chuvash "Kiremet" in Past and Present Discussant: Helen Faller (U of Michigan, US)
Panel IX.3 (Saturday: 11:15-1:15) K8: De-Constructing and Re-Constructing Identities in the Caucasus (Sponsored by the Russian Census Project, Watson Institute, Brown U, funded by the Carnegie Corporation, New York) Chair: Cynthia Buckley (U of Texas at Austin, US) Papers Jean Radvanyi (Institut National des Langues et Civilisations Orientales, France) and Aude Merlin (Institut d'Etudes Politiques, France) The Concept of "Indigenous" Peoples in the Caucasus Catherine Gousseff (Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales, France) Are the Cossacks a "Nationality"? Conflicting Evidence from the 2002 Russian Census Frédérique Longuet-Marx (Université de Caen, France) and Olga Kulbachevskaya (Institute of Ethnology, Moscow, Russia) Interethnic Relations in Krasnodar Discussant: Ralph Clem (Florida International U, US)
Panel IX.4 (Saturday: 11:15-1:15) U5: Can Stateless People have an Encyclopedia? The Encyclopedia of Rusyn History and Culture (Roundtable) Chair: Taras Kuzio (U of Toronto, Canada) Panelists Piotr J. Wrobel (U of Toronto, Canada) Robert A. Rothstein (U of Massachusetts, US) Alexander J. Motyl (Rutgers U, US) Discussant: Paul Robert Magocsi (U of Toronto, Canada)
Panel IX.7 (Saturday: 11:15-1:15) U8: The Construction of Historical Memory in Ukraine Chair: Hugo Lane (Polytechnic U, US) Papers Roman Serbyn (U du Québec à Montréal, Canada) Historical Memory in Statebuilding: The Myth of the Great Patriotic War in Independent Ukraine Matthew Pauly (Indiana U, US) The Kobzar in the Labor School: The Ukrainian Variant of a Soviet Educational System, 1922-1930 Denise V. Powers (U of Iowa, US) Fresco Fiasco: National Identity Narratives and the Bruno Schulz Murals of Drogobych Discussant: David R. Marples (U of Alberta, Canada)
Lunch Break: 1:20-2:40 PMSession X Saturday: 2:45-4:45 PM
Panel X.4 (Saturday: 2:45-4:45) U12: Institutional Reform in Ukraine Panel organizer: Paul D'Anieri (U of Kansas, US) Chair: Jessica Allina-Pisano (Colgate U, US) Papers Verena Fritz (European U Institute, Italy) Giving Shape to the State: Elites and State-Society Relations in Ukraine Sarah Whitmore (U of Birmingham, UK) Parliamentary Committees in Ukraine: Rules, 'Reality,' and the Process of Change Stephen Kobryn (Ontario Ministry of Enterprise, Opportunity and Innovation, Canada) Administrative Reform in Ukraine: Prospects, Reality, and Directions for the Future Discussant: Oxana Shevel (Harvard U, US)
Panel X.9 (Saturday: 2:45-4:45) U3: National Identity and Ethnic Relations in Crimea Chair: Inci Bowman (Independent Scholar, Washington, DC, US) Papers Mica Hall (Medina Joint Language Center, San Antonio, Texas, US) Language Attitudes and Ethnic Relations in Crimea Idil P. Izmirli (George Mason U, US) Impact of Repatriation on Ethnic Identities in Deeply Divided Societies: The Case study of Crimean Tatars Kurtmolla Abdulganiyev (Graduate School for Social Research, Warsaw, Poland) Revival Nationalisms in Postcommunist Societies: The Crimean Tatar Case
Discussant: Brian Glyn Williams (U of Massachusetts at Dartmouth, US)
Panel X.10 (Saturday: 2:45-4:45) G8: Ethnic Issues in EU Enlargement Chair: Minton F. Goldman (Northeastern U, US) Papers Peter Vermeersch (U of Leuven, Belgium) The EU Enlargement Process and Minority Policy in Central Europe: A Study of Policy Shifts in Hungary, the Czech Republic, Poland, and Slovakia Lene Bøgh Sørensen (Copenhagen U, Denmark) EU's Enlargement Policy and National and Ethnic Contradictions and Conflicts in Central and Eastern Europe Petr Kafka (U of Toronto, Canada) Immigration Policies of the CEEC in Relation to the EU Enlargement Discussant: Stefano Bianchini (U of Bologna, Italy)
Session XI Saturday: 5:00-7:00 PM
V3: Video Presentation (Saturday, April 5, 5 PM)
Killing the Story UK 2002 (55 mins.) Produced by Ewa Ewart (BBC, UK)
What links the murder of a leading journalist, the President of the Ukraine, a shy young bodyguard and allegations of international arms smuggling and sanctions breaking? In a documentary prepared for the BBC investigative series Correspondent, reporter Tom Mangold unravels the threads that hold together an extraordinary mystery story involving conspiracies at the highest level, secret tape recordings, beatings by government goon squads and a moving target, running for his life with a six million dollar price on his head.
Adrian Karatnycky (Freedom House, New York, US) and Myroslava Gongadze (George Washington U) will lead the discussion following the screening.
Panel XI.3 (Saturday: 5:00-7:00) R3: Historical Memory and Nation Building in the Former USSR, 1988-2002 Chair: Yitzhak Brudny (Hebrew U of Jerusalem, Israel) Papers Vera Tolz (U of Salford, UK) Rethinking Russian-Ukrainian Relations and Nation-Building in Postcommunist Russia Egle Rindzeviciute (South Stockholm U College, Sweden) History as Legacy? Deconstructing the Arguments about Lithuanian Cultural Policy Reforms David R. Marples (U of Alberta, Canada) Nation Building and the Formation of a National History in Ukraine after 1988 Natalia Leshchenko (London School of Economics & Political Science, UK) An Ace in a Sleeve: Nationalism versus Integration in Belarus Discussant: Roman Szporluk (Harvard U, US)
Panel XI.4 (Saturday: 5:00-7:00) U11: Politics and Patronage Networks in Ukraine Chair: Jaroslaw Martyniuk (Intermedia, Washington, DC, US) Papers Ioulia Shukan (Institut d'Etudes Politiques de Paris, France) The Conversion Strategies of the Former Communist Nomenklatura in the ex-USSR: A Comparative Study of the Communist Youth Leagues in Soviet Ukraine and Belorussia in the late 1980s Vyacheslav Malyarchuk (Donetsk National Technical U, Donetsk, Ukraine) Democratization in Authoritarian Performance: Regional Elites in Ukraine's Politics Kerstin Zimmer (Johann Wolfgang Goethe U, Frankfurt, Germany) Donetsk in Kyiv and Kyiv in Donetsk: Centre-Periphery Linkages in the Post-Soviet Context Ilya A. Khineiko (U of Alberta, Edmonton, Canada) Fostering National Identity in Ukraine: Regional Differences in Attitudes towards National Symbols Discussant: Oleh Protsyk (U of Ottawa, Ontario, Canada)
Panel XI.7 (Saturday: 5:00-7:00) G7: Roundtable on Mark Beissinger's Book, Nationalist Mobilization and the Collapse of the Soviet State (Cambridge, 2002) Chairs: Yoshiko Herrera (Harvard U, US) Panelists Valery Tishkov (Institute of Ethnology and Anthropology, Moscow, Russia) Roger Petersen (MIT, US) Terry Martin (Harvard U, US) Discussant: Mark Beissinger (U of Wisconsin at Madison, US)
Panel XI.9 (Saturday: 5:00-7:00) G4: Economic Factors in the Politics of Nationalism Chair: Sue Davis (Denison U, US) Papers Tsveta Petrova (Cornell U, US) Rent-Seeking Practices in the Post-Communist World Michael J. Popovic (Washington U at St. Louis, US) The Role of Transnationalism in International Investment Decisions: A Comparative Performance Analysis Discussant: Pauline Jones Luong (Yale U, US)
Closing Reception: 7:00 PM (15th Floor, International Affairs Building)
|