News from and about Ukraine & Ukrainians: Ukrainian Community Press Releases
BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення



getLinks(); ?>


 
Submit press releases here

BRAMA, August 21, 2000, 9:00pm EDT


Transliteration

Відновлення шкільної бібліотеки та розвиток читання при Школи Українознавства ОУА Самопоміч, Нью-Йорк

Інтегральною частиною Школи Укранїнознавства ОУА Самопоміч в Нью- Йорку є шкільна бібліотека. Починаючи з 100-ма томами більше ніж 50 років тому при заснуванні школи, вона сьогодні начислює приблизно 3,000-і томів. Вона є одна з багатьох чинників які причиняються до успіху нашої школи. Ця стаття докладно описує відновлення цієї бібліотеки та її вплив на розвиток читання в нашій школі.

У вересні 1997 року, зауважуючи, що учні рідко відвідували шкільну бібліотеку, я погодився перебрати пост бібліоткаря та розпочати модернізацію бібліотеки. В цьому часі, Батьківський Комітет під проводом Люби Лабуньки, підготовлявся до святкування 50-річчя нашої школи, та рішив, що відновлення бібліотеки стане приоритетом комітету. Цю думку ентузіязтично підтримали адміністратор школи Наталія Дума та директор школи Ольга Кекіш.

Я є батьком двох малих школярів і я зацікавився цією справою тому, що в мені залишилися приємні спогади мого дитинства коли мої батьки разом зі мною читали українські книжки. Я себе запитав: "Чи не було би цікаво якось передати учням це зацікавлення і почуття приємности читання книжок яке я відчув коли я був молодшим?" З тими думками, що читання української книжки може бути приємністю а не мукою, та що читання може стати цікавим а не нудним заняттям я розпочав свою добровільну працю.

Перший виклик який я застав була фізична кімната де знаходилася "бібліотека". Ця кімната, розміру 10' х 25' так само служила, як шкільна канцелярія, та кімната директора школи та учителів. Вона була переорганізована щоби бібліотека, яка перед тим мала другорядну функцію, тепер стане головною. Нові полички та столи були придбані щоби якнайкраще зужити вільне місце в кімнаті.

Один з найбільших викликів шкільних бібліотек "Рідних Шкіл" є, що ті інституції є відкриті лише чотири до п'ять годин на тиждень. Час на відвідин бібліотеки є дуже обмежений, та є в конкуренції з наукою та іншими культурними заняттями. Ця унікальна ситуація вимагає свого власного підхіду до організації книжок. Маюче це на думці, книжки для школярів від світлички до 7-ої кляси були зорганізовані з допомогою учителів в окремих відділах за рівнем читання. Така систематична організація книжок дає учневі нагоду в дуже обмеженому часі знайти цікаву для нього книжку. Воно так само підкреслює поступове вивчення мови, та здобуття й розвинення засобів слів та висловів. Окремі відділи тепер існують для світлички/передшкілля, перша кляса, друга-третя, четверта-п'ята та шоста-сьома. Кожний відділ має свої папки, та кожна книжка і кожна папка мають свої власні окремі кольорові наліпки, щоби полегшити бібліотекареві у складанню книжок до правильних папок. Це також допомагає учням вибирати відповідні для їхнього рівня книжки. Майже кожна книжка має свою власну прозору обкладинку, щоби охоронити її підчас тижня випозичення додому. У нас тепер начислюються прибилизно 900 книжок призначених для кляс від світличики до сьомої кляси.

Решта книжок бібліотеки ретельно мною продумано, і зорганізовано в найпростійших додаткових відділах по авторах: словники, енциклопедії, література, історія, історія літератури, культура, мистецтво, мовознавство, географія, релігія, педагогіка, та архів. Причина цього було щоби старші учні та учителі мали найлегший доступ до книжок без допомоги бібліотекаря. З порадою та допомогою директора школи Ольги Кекіш та учителя історії Юрія Гаєцького окремі списки рекомендованих книжок були створені для кляс від 8-ої до 9-ої та від 10-ої до 12-ої. Ті списки, де занотовано заголовок, автор та тематика книжки так само дають учням змогу ситематично й поступово розвивати своє читання. Наша шкільна бібліотека тепер має повну українську клясику, з багатьома примірниками деяких головних шкільних книжок, щоби одна кляса могла разом читати одне видання даної книжки. Деякі важні приватні колекції були подаровані школі, і це дуже скріпило колецію бібліотеки.

Багато книжок колекції бібліотеки були в дуже злому стані, і тому з допомогою батьків переведено переплеттення тих книжок спеціяльними приладдями. В архівні частині бібліотеки тепер знаходяться рідкісні приклади української дитячої літератури, як наприклад п'єса Різдвяна Ніч, видавництва Товариства "Просвіти", видана в 1914 році, та серія дитячих п'єс Репетуар Діточого Театру видано в Львові в 1920-их роках. Книжки в дуже делікатному стані так само знаходяться в архівах.

Учні люблять читати цікаві нові книжки, і тому Батьківський Комітет призначив певну суму грошей річно на закуп нових книжок. Тепер друкуються багато нових цікавих українських книжок та журналів, в Україні чи в Канаді, і вони надходять в колекцію бібліотеки кожного року. Наші учні дуже люблять читати дитячі журнали, -ми пронумеробуємо п'ятьеро екземплярів-, і вони лежать на окремих прозорих поличках для легкого доступу навіть найменьшими школярами.

Відвідини бібліотеки є зорганізовані по клясах підчас шкільного дня, щоби підкреслити групову діяльність в цій справі. Учителі вписуються на список перед початкому шкільного дня коли їм вигідніше відвідати бібліотеку. Це дає їм певну гнучкість у плануванні їхнього дня навчання. Кляси від світлички до 2-ої заходять до бібліотеки щотижня, кляси 3-ої до 5-ої раз на два тижні, кляси 6-та та 7-ма раз на три тижні, а вищі кляси заходять за рішенням учителя літератури. Систаматичне відвідування бібліотеки створює в учнях позитивну привичку брати цікаві книжки в руки, яке протягом часу перетворюється у читання книжок. А цей ступінь протягом часу перетворюється в радісне добровільне читання, кінцевою метою якого є моя мета, як бібліотекаря. Найголовніше є щоб створити ті позитивні фізичні та психологічні умови для розвитку добровільного читання.

В останніми роками процедура випозичення та віддавання книжок велася заповненням бібліотекарських карточок. Ця процедура забирала дуже багато часу, і тому я вирішив скомп'ютеризувати картотеку бібліотеки українською мовою та ввести процедуру випозичення та віддавання книжок електронічною ручкою по "bar codes", як практикуються у публичних бібліотеках. Щоби це здійснити ми закупили комп'ютер (iMac) і я намовив фірму, яка пише комп'ютерські програми для бібліотек, нам написати верзію для української мови. Ця програма тепер готова і ми вже вписали 900 книжок до комп'ютера. Я маю надію, що решту книжок впишемо до кінця 2000-2001 шкільного року. При вписі книжок, крім основних даних про книжку, ми зазначуємо тематику книжки та до якого відділу вона призначена. Комп'ютерська програма дає можливість шукати за книжками по українській абетці за заголовком, автором, видавництвах, по відділах, та по тематиці книжки. Наприклад, якби учень зайшов до бібліотеки та запитав бібліотекаря: "Я є в 5-ій клясі і мене цікавлять пригоди лицарів або князів. Чи ви маєте таку книжку?". Шукання комп'ютером швидко віддасть книжку Ольги Мак:, Як Олег Здобув Царгород , та інших. Комп'ютеризація картотеки дуже прискорить і полегшить працю бібліотекаря коли учні заходять до бібліотеки, віддаючи учителям більше часу для навчання.

Додаткові справи так само були вирішені. Правила бібліотеки були виписані та роздані кожному учневі. Платна позиція асистента бібліотекаря була додана до бюжету школи. Багато учителів почали давати звіти прочитаних книжок. Це дуже позитивне тому, що звітування споєднує читання, обдумання змісту та писання. З початком бібліотерської праці я розпочав нотування статистики бібліотеки, слідкуючи за випозиченням книжок кожного учня, кляси та школи на загал. Цю статистику я приготовляю та друкую два рази на рік, в грудні та в травні. Ці публичні дані дуже допомагають учителям та батькам легко зорієнтуватися щодо справ читання та його поступу в школі.

При кінці шкільного року ми роздаємо нагороди за читання. Тих нагород є багато і в різних формах. Наша школа бажає заохотити всіх до читання, а не лише першунів. До того пункту роздаємо кожному учневі від 1-ої до 5-ої кляси відзначку, з видрукованим ім'ям учня та числом випозичених книжок. Для трьох першунів кожної кляси від першої до дванадцятої ми роздаємо $25.00-ві грошеві подарунки у формі "gift certificate" який учень може перемінити лише на книжки в українські мові в українських книгарнях тут у місті. Додатково, учителі роздають 3 до 5 книжок призначених для нижчих першунів у кожні клясі. Ми бажаємо щоби кожний учень відчув почуття самогідности, що він старався та підвищив свій читальний рівень.

Які є наслідки цієї праці? Загальна річна статистика бібліотеки подає нам такі дані:

ШКІЛЬНИЙ РІК ВИПОЗИЧЕНИХ КНИЖОК

ЧИСЛО УЧНІВ

ЧИСЛО ВИПОЗИЧЕНИХ КНИЖОК

ПРОПОРЦІЯ ВИП. КНИЖОК/ ЧИСЛА УЧНІВ

% ЗРІСТ

1997-1998

146

271

1.85

---

1998-1999

130

742

5.7

173%

1999-2000

145

1,150

7.93

55%

Зріст числа випозичених книжок свідчить про успіх наших процедур та зміни настрою в школі. Ентузіязм який учні здобули до читання є не лише наслідком праці та дбайливости учителів які віддали час від навчання щоби заходити до бібліотеки підчас шкільного дня, але також наслідком праці батьків які допильновували щоденного читання вдома.

Наш найбільший успіх є з нижчими та середними клясами, де учні швидко привикли до відвідування бібліотеки, випозичають книжки, їх читають та удосконалюють рідну мову. Деякі з них досягли ступінь добровільного читача і це позитивно відбивається на їхню розговірну мову.

З старшими клясами існує складніша ситуація. Ті старші учні не привикли то постійного читання коли вони були молодшими, та їм тепер тяжче здобути той засіб слів та висловів який є потрібний для читання літератури. Читання для багатьох з них це мука, а не приємність.

Цей факт нам свідчить про важливість здобуття вмілости читання у нижчих та середних клясах. Це є в тих клясах, особливо від 2-ої до 7-ої, де учні опанувавши абетку та прості речення, починають покидати байки та казки і розбудовують свої перші іскри читального зацікавлення. Сьогодні існує нагода щоби розвиток вмілости читання розвивася рівнобіжно з розвитком читання англійських книжок. Це тому, що друкуються тепер для тих клясах найцікавіші українські книжки. Створення тих прихильних умов, де учень добровільно читатиме в тих клясах, забеззечить фундамент на перехід до читання літератури. Читання найменше 20 хвилин, 5 днів на тиждень підчас шкільного року та найменше 30 хвилин, кожного дня, підчас шкільних вакацій, віддасть протягом часу плід добровільного читача.

При нагоді святкування п'ядесятьріччя нашої школи, відновлення шкільної бібліотеки до певної міри стало джерелом відновлення тих принципів, які були причиною засновування "Рідних Шкіл" на еміграції: вивчення мови, пізнання культури нашої спадщини, здобуття та скріплення ідентичности та самогордости. Дуже багато осіб та інституцій спричинилися до успіху цієї справи, та докладна подяка писалася в інших сторінках преси. Наша праця доказує, що ті початкуючі школярські іскри зацікавлення до читання можуть з допомогою та в прихильних умовах перетворитись у вогонь який буде горіти ціле їхне життя.

Юрій Янчишин
Бібліотекар Школи Українознавства
ОУА Самопоміч, Нью-Йорк


* * * * * * * * * * * * * * * * * *

Vidnovlennya shkil'noyi biblioteky ta rozvytok chytannya pry Shkoly Ukrayinoznavstva OUA Samopomich, N'yu-J'ork

Intehral'noyu chastynoyu Shkoly Ukranyinoznavstva OUA Samopomich v N'yu- J'orku ye shkil'na biblioteka. Pochynayuchy z 100-ma tomamy bil'she nizh 50 rokiv tomu pry zasnuvanni shkoly, vona s'ohodni nachyslyuye pryblyzno 3,000-i tomiv. Vona ye odna z bahat'okh chynnykiv yaki prychynyayut'sya do uspikhu nashoyi shkoly. Tsya stattya dokladno opysuye vidnovlennya tsiyeyi biblioteky ta yiyi vplyv na rozvytok chytannya v nashij' shkoli.

U veresni 1997 roku, zauvazhuyuchy, sho uchni ridko vidviduvaly shkil'nu biblioteku, ya pohodyvsya perebraty post bibliotkarya ta rozpochaty modernizatsiyu biblioteky. V ts'omu chasi, Bat'kivs'kyj' Komitet pid provodom Lyuby Labun'ky, pidhotovlyavsya do svyatkuvannya 50-richchya nashoyi shkoly, ta rishyv, sho vidnovlennya biblioteky stane pryorytetom komitetu. Tsyu dumku entuziyaztychno pidtrymaly administrator shkoly Nataliya Duma ta dyrektor shkoly Ol'ha Kekish.

Ya ye bat'kom dvokh malykh shkolyariv i ya zatsikavyvsya tsiyeyu spravoyu tomu, sho v meni zalyshylysya pryyemni spohady moho dytynstva koly moyi bat'ky razom zi mnoyu chytaly ukrayins'ki knyzhky. Ya sebe zapytav: "Chy ne bulo by tsikavo yakos' peredaty uchnyam tse zatsikavlennya i pochuttya pryyemnosty chytannya knyzhok yake ya vidchuv koly ya buv molodshym?" Z tymy dumkamy, sho chytannya ukrayins'koyi knyzhky mozhe buty pryyemnistyu a ne mukoyu, ta sho chytannya mozhe staty tsikavym a ne nudnym zanyattyam ya rozpochav svoyu dobrovil'nu pratsyu.

Pershyj' vyklyk yakyj' ya zastav bula fizychna kimnata de znakhodylasya "biblioteka". Tsya kimnata, rozmiru 10' kh 25' tak samo sluzhyla, yak shkil'na kantselyariya, ta kimnata dyrektora shkoly ta uchyteliv. Vona bula pereorhanizovana shoby biblioteka, yaka pered tym mala druhoryadnu funktsiyu, teper stane holovnoyu. Novi polychky ta stoly buly prydbani shoby yaknaj'krashe zuzhyty vil'ne mistse v kimnati.

Odyn z naj'bil'shykh vyklykiv shkil'nykh bibliotek "Ridnykh Shkil" ye, sho ti instytutsiyi ye vidkryti lyshe chotyry do p'yat' hodyn na tyzhden'. Chas na vidvidyn biblioteky ye duzhe obmezhenyj', ta ye v konkurentsiyi z naukoyu ta inshymy kul'turnymy zanyattyamy. Tsya unikal'na sytuatsiya vymahaye svoho vlasnoho pidkhidu do orhanizatsiyi knyzhok. Mayuche tse na dumtsi, knyzhky dlya shkolyariv vid svitlychky do 7-oyi klyasy buly zorhanizovani z dopomohoyu uchyteliv v okremykh viddilakh za rivnem chytannya. Taka systematychna orhanizatsiya knyzhok daye uchnevi nahodu v duzhe obmezhenomu chasi znaj'ty tsikavu dlya n'oho knyzhku. Vono tak samo pidkreslyuye postupove vyvchennya movy, ta zdobuttya j' rozvynennya zasobiv sliv ta vysloviv. Okremi viddily teper isnuyut' dlya svitlychky/peredshkillya, persha klyasa, druha-tretya, chetverta-p'yata ta shosta-s'oma. Kozhnyj' viddil maye svoyi papky, ta kozhna knyzhka i kozhna papka mayut' svoyi vlasni okremi kol'orovi nalipky, shoby polehshyty bibliotekarevi u skladannyu knyzhok do pravyl'nykh papok. Tse takozh dopomahaye uchnyam vybyraty vidpovidni dlya yikhn'oho rivnya knyzhky. Maj'zhe kozhna knyzhka maye svoyu vlasnu prozoru obkladynku, shoby okhoronyty yiyi pidchas tyzhnya vypozychennya dodomu. U nas teper nachyslyuyut'sya prybylyzno 900 knyzhok pryznachenykh dlya klyas vid svitlychyky do s'omoyi klyasy.

Reshta knyzhok biblioteky retel'no mnoyu produmano, i zorhanizovano v naj'prostij'shykh dodatkovykh viddilakh po avtorakh: slovnyky, entsyklopediyi, literatura, istoriya, istoriya literatury, kul'tura, mystetstvo, movoznavstvo, heohrafiya, relihiya, pedahohika, ta arkhiv. Prychyna ts'oho bulo shoby starshi uchni ta uchyteli maly naj'lehshyj' dostup do knyzhok bez dopomohy bibliotekarya. Z poradoyu ta dopomohoyu dyrektora shkoly Ol'hy Kekish ta uchytelya istoriyi Yuriya Hayets'koho okremi spysky rekomendovanykh knyzhok buly stvoreni dlya klyas vid 8-oyi do 9-oyi ta vid 10-oyi do 12-oyi. Ti spysky, de zanotovano zaholovok, avtor ta tematyka knyzhky tak samo dayut' uchnyam zmohu sytematychno j' postupovo rozvyvaty svoye chytannya. Nasha shkil'na biblioteka teper maye povnu ukrayins'ku klyasyku, z bahat'oma prymirnykamy deyakykh holovnykh shkil'nykh knyzhok, shoby odna klyasa mohla razom chytaty odne vydannya danoyi knyzhky. Deyaki vazhni pryvatni kolektsiyi buly podarovani shkoli, i tse duzhe skripylo koletsiyu biblioteky.

Bahato knyzhok kolektsiyi biblioteky buly v duzhe zlomu stani, i tomu z dopomohoyu bat'kiv perevedeno pereplettennya tykh knyzhok spetsiyal'nymy pryladdyamy. V arkhivni chastyni biblioteky teper znakhodyat'sya ridkisni pryklady ukrayins'koyi dytyachoyi literatury, yak napryklad p'yesa Rizdvyana Nich, vydavnytstva Tovarystva "Prosvity", vydana v 1914 rotsi, ta seriya dytyachykh p'yes Repetuar Ditochoho Teatru vydano v L'vovi v 1920-ykh rokakh. Knyzhky v duzhe delikatnomu stani tak samo znakhodyat'sya v arkhivakh.

Uchni lyublyat' chytaty tsikavi novi knyzhky, i tomu Bat'kivs'kyj' Komitet pryznachyv pevnu sumu hroshej' richno na zakup novykh knyzhok. Teper drukuyut'sya bahato novykh tsikavykh ukrayins'kykh knyzhok ta zhurnaliv, v Ukrayini chy v Kanadi, i vony nadkhodyat' v kolektsiyu biblioteky kozhnoho roku. Nashi uchni duzhe lyublyat' chytaty dytyachi zhurnaly, -my pronumerobuyemo p'yat'ero ekzemplyariv-, i vony lezhat' na okremykh prozorykh polychkakh dlya lehkoho dostupu navit' naj'men'shymy shkolyaramy.

Vidvidyny biblioteky ye zorhanizovani po klyasakh pidchas shkil'noho dnya, shoby pidkreslyty hrupovu diyal'nist' v tsij' spravi. Uchyteli vpysuyut'sya na spysok pered pochatkomu shkil'noho dnya koly yim vyhidnishe vidvidaty biblioteku. Tse daye yim pevnu hnuchkist' u planuvanni yikhn'oho dnya navchannya. Klyasy vid svitlychky do 2-oyi zakhodyat' do biblioteky shotyzhnya, klyasy 3-oyi do 5-oyi raz na dva tyzhni, klyasy 6-ta ta 7-ma raz na try tyzhni, a vyshi klyasy zakhodyat' za rishennyam uchytelya literatury. Systamatychne vidviduvannya biblioteky stvoryuye v uchnyakh pozytyvnu pryvychku braty tsikavi knyzhky v ruky, yake protyahom chasu peretvoryuyet'sya u chytannya knyzhok. A tsej' stupin' protyahom chasu peretvoryuyet'sya v radisne dobrovil'ne chytannya, kintsevoyu metoyu yakoho ye moya meta, yak bibliotekarya. Naj'holovnishe ye shob stvoryty ti pozytyvni fizychni ta psykholohichni umovy dlya rozvytku dobrovil'noho chytannya.

V ostannimy rokamy protsedura vypozychennya ta viddavannya knyzhok velasya zapovnennyam bibliotekars'kykh kartochok. Tsya protsedura zabyrala duzhe bahato chasu, i tomu ya vyrishyv skomp'yuteryzuvaty kartoteku biblioteky ukrayins'koyu movoyu ta vvesty protseduru vypozychennya ta viddavannya knyzhok elektronichnoyu ruchkoyu po "bar codes", yak praktykuyut'sya u publychnykh bibliotekakh. Shoby tse zdij'snyty my zakupyly komp'yuter (iMac) i ya namovyv firmu, yaka pyshe komp'yuters'ki prohramy dlya bibliotek, nam napysaty verziyu dlya ukrayins'koyi movy. Tsya prohrama teper hotova i my vzhe vpysaly 900 knyzhok do komp'yutera. Ya mayu nadiyu, sho reshtu knyzhok vpyshemo do kintsya 2000-2001 shkil'noho roku. Pry vpysi knyzhok, krim osnovnykh danykh pro knyzhku, my zaznachuyemo tematyku knyzhky ta do yakoho viddilu vona pryznachena. Komp'yuters'ka prohrama daye mozhlyvist' shukaty za knyzhkamy po ukrayins'kij' abettsi za zaholovkom, avtorom, vydavnytstvakh, po viddilakh, ta po tematytsi knyzhky. Napryklad, yakby uchen' zaj'shov do biblioteky ta zapytav bibliotekarya: "Ya ye v 5-ij' klyasi i mene tsikavlyat' pryhody lytsariv abo knyaziv. Chy vy mayete taku knyzhku?". Shukannya komp'yuterom shvydko viddast' knyzhku Ol'hy Mak:, Yak Oleh Zdobuv Tsarhorod , ta inshykh. Komp'yuteryzatsiya kartoteky duzhe pryskoryt' i polehshyt' pratsyu bibliotekarya koly uchni zakhodyat' do biblioteky, viddayuchy uchytelyam bil'she chasu dlya navchannya.

Dodatkovi spravy tak samo buly vyrisheni. Pravyla biblioteky buly vypysani ta rozdani kozhnomu uchnevi. Platna pozytsiya asystenta bibliotekarya bula dodana do byuzhetu shkoly. Bahato uchyteliv pochaly davaty zvity prochytanykh knyzhok. Tse duzhe pozytyvne tomu, sho zvituvannya spoyednuye chytannya, obdumannya zmistu ta pysannya. Z pochatkom biblioters'koyi pratsi ya rozpochav notuvannya statystyky biblioteky, slidkuyuchy za vypozychennyam knyzhok kozhnoho uchnya, klyasy ta shkoly na zahal. Tsyu statystyku ya pryhotovlyayu ta drukuyu dva razy na rik, v hrudni ta v travni. Tsi publychni dani duzhe dopomahayut' uchytelyam ta bat'kam lehko zoriyentuvatysya shodo sprav chytannya ta j'oho postupu v shkoli.

Pry kintsi shkil'noho roku my rozdayemo nahorody za chytannya. Tykh nahorod ye bahato i v riznykh formakh. Nasha shkola bazhaye zaokhotyty vsikh do chytannya, a ne lyshe pershuniv. Do toho punktu rozdayemo kozhnomu uchnevi vid 1-oyi do 5-oyi klyasy vidznachku, z vydrukovanym im'yam uchnya ta chyslom vypozychenykh knyzhok. Dlya tr'okh pershuniv kozhnoyi klyasy vid pershoyi do dvanadtsyatoyi my rozdayemo $25.00-vi hroshevi podarunky u formi "gift certificate" yakyj' uchen' mozhe pereminyty lyshe na knyzhky v ukrayins'ki movi v ukrayins'kykh knyharnyakh tut u misti. Dodatkovo, uchyteli rozdayut' 3 do 5 knyzhok pryznachenykh dlya nyzhchykh pershuniv u kozhni klyasi. My bazhayemo shoby kozhnyj' uchen' vidchuv pochuttya samohidnosty, sho vin staravsya ta pidvyshyv svij' chytal'nyj' riven'.

Yaki ye naslidky tsiyeyi pratsi? Zahal'na richna statystyka biblioteky podaye nam taki dani:

ShKIL'NYJ' RIK VYPOZYChENYKh KNYZhOK

ChYSLO UChNIV

ChYSLO VYPOZYChENYKh KNYZhOK

PROPORTsIYa VYP. KNYZhOK/ ChYSLA UChNIV

% ZRIST

1997-1998

146

271

1.85

---

1998-1999

130

742

5.7

173%

1999-2000

145

1,150

7.93

55%

Zrist chysla vypozychenykh knyzhok svidchyt' pro uspikh nashykh protsedur ta zminy nastroyu v shkoli. Entuziyazm yakyj' uchni zdobuly do chytannya ye ne lyshe naslidkom pratsi ta dbaj'lyvosty uchyteliv yaki viddaly chas vid navchannya shoby zakhodyty do biblioteky pidchas shkil'noho dnya, ale takozh naslidkom pratsi bat'kiv yaki dopyl'novuvaly shodennoho chytannya vdoma.

Nash naj'bil'shyj' uspikh ye z nyzhchymy ta serednymy klyasamy, de uchni shvydko pryvykly do vidviduvannya biblioteky, vypozychayut' knyzhky, yikh chytayut' ta udoskonalyuyut' ridnu movu. Deyaki z nykh dosyahly stupin' dobrovil'noho chytacha i tse pozytyvno vidbyvayet'sya na yikhnyu rozhovirnu movu.

Z starshymy klyasamy isnuye skladnisha sytuatsiya. Ti starshi uchni ne pryvykly to postij'noho chytannya koly vony buly molodshymy, ta yim teper tyazhche zdobuty toj' zasib sliv ta vysloviv yakyj' ye potribnyj' dlya chytannya literatury. Chytannya dlya bahat'okh z nykh tse muka, a ne pryyemnist'.

Tsej' fakt nam svidchyt' pro vazhlyvist' zdobuttya vmilosty chytannya u nyzhchykh ta serednykh klyasakh. Tse ye v tykh klyasakh, osoblyvo vid 2-oyi do 7-oyi, de uchni opanuvavshy abetku ta prosti rechennya, pochynayut' pokydaty baj'ky ta kazky i rozbudovuyut' svoyi pershi iskry chytal'noho zatsikavlennya. S'ohodni isnuye nahoda shoby rozvytok vmilosty chytannya rozvyvasya rivnobizhno z rozvytkom chytannya anhlij's'kykh knyzhok. Tse tomu, sho drukuyut'sya teper dlya tykh klyasakh naj'tsikavishi ukrayins'ki knyzhky. Stvorennya tykh prykhyl'nykh umov, de uchen' dobrovil'no chytatyme v tykh klyasakh, zabezzechyt' fundament na perekhid do chytannya literatury. Chytannya naj'menshe 20 khvylyn, 5 dniv na tyzhden' pidchas shkil'noho roku ta naj'menshe 30 khvylyn, kozhnoho dnya, pidchas shkil'nykh vakatsij', viddast' protyahom chasu plid dobrovil'noho chytacha.

Pry nahodi svyatkuvannya p'yadesyat'richchya nashoyi shkoly, vidnovlennya shkil'noyi biblioteky do pevnoyi miry stalo dzherelom vidnovlennya tykh pryntsypiv, yaki buly prychynoyu zasnovuvannya "Ridnykh Shkil" na emihratsiyi: vyvchennya movy, piznannya kul'tury nashoyi spadshyny, zdobuttya ta skriplennya identychnosty ta samohordosty. Duzhe bahato osib ta instytutsij' sprychynylysya do uspikhu tsiyeyi spravy, ta dokladna podyaka pysalasya v inshykh storinkakh presy. Nasha pratsya dokazuye, sho ti pochatkuyuchi shkolyars'ki iskry zatsikavlennya do chytannya mozhut' z dopomohoyu ta v prykhyl'nykh umovakh peretvorytys' u vohon' yakyj' bude hority tsile yikhne zhyttya.

Yurij' Yanchyshyn
Bibliotekar Shkoly Ukrayinoznavstva
OUA Samopomich, N'yu-J'ork


* * * * * * * * * * * * * * * * * *

More Community Press Releases -- Click Here
Comments and observations about this article and other news
may be posted to the Press Comment Board

DISCLAIMER:The contents of press releases on this website represent solely the positions of their respective authors and organizations. BRAMA neither endorses nor disapproves of the views expressed therein. BRAMA retains all final rights as to what may or may not appear on these pages. Anyone wishing to comment on the press releases is welcome to post notices to the Press Comment Board.


** Special: [Ukrainian Holidays and Traditions] [SHOP UKRAINIAN] [POLITICS]

BRAMA Home -- BRAMA in Ukrainian -- Calendar -- UkraiNEWStand -- Community Press -- Search BRAMA -- Arts/Culture -- Business -- CLASSIFIEDS -- Compute/Software -- Social Issues -- Education -- Fun -- Law -- e-LISTS&BB's -- Nova Khvylia (New Wave) -- SPORTS -- Travel -- Ukraine -- Government -- Diaspora Directory -- Suggest a Link -- Report a dead link -- About BRAMA - WebHosting - Domains - Advertising -- What's New? -- GOOGLE-- Yahoo!
Copyright © 1997-2011 BRAMA, Inc.tm, Inc. All Rights Reserved.