BRAMA Theatre Events Workshops Translations Series Newsletter Calendar Store Yara Home

photo: k.kava

ВОРОН


Вистава Мистецької Групи Яра з Нью-Йоркського театру Ля МаМа
на основі однойменного вірша Олега Лишеги.

У виставі беруть участь мистці з Америки та України.

Київ
11 - 14 червня 2011 о 19.00
Києво-Могилянський театральний центр «ПАСІКА», вул. Іллінська, 9
запис за телефоном 425-2154; kmc@ukma.kiev.ua

 

Львів
22, 23 червня 2011 о 19.00
Львівський академічний театр імені Леся Курбаса, вул. Леся Курбаса, 3
тел. для довідок 2724824, тел. каси 2724914

Тривалість вистави менше 1 год.

Виставу “Ворон” створила й поставила американський режисер Вірляна Ткач спільно з мистцями з Америки та України за однойменним  віршем Олега Лишеги та англійським перекладом, що Вірляна Ткач зробила у співпраці з Вандою Фиппс. Творчість Олега Лишеги високо поціновується в США, і багато-хто вважає його кращим сучасним українським поетом - «поетом поетів». Його збірка «Вибрані вірші Олега Лишеги» у перекладі автора та Джеймса Брасфілда отримала нагороду за найкращий переклад року від ПЕН-клубу в 1999 році. Лишега – автор збірок «Великий міст» (1989), «Снігові і вогню» (2002) та «Друже Лі Бо, брате Ду Фу» (2010). У 2003 Мистецька група Яра поставила вірш Лишеги «Лебідь» в Експериментальному театрі Ля Мама в Нью Йорку й Гарварді. Ознайомитись з поезією Лишеги «Ворон» можна на сайті www.brama.com/yara/lys11-uk.html.

«Ворон» промовляє до нашого бажання пізнати невідоме. Чітко окреслені деталі повсякденного життя перетворюються, щоб відкрити справжню природу реальності. Птахи, дерева, фрукти самі по собі  несуть певні послання для пильного спостерігача. Пуща береже таємниці невидимих стежин.

У виставі беруть участь:
Ендрю Колто - виконавець головної ролі у «Лебеді», ще одному спектаклі Мистецької групи Яра, здійсненому за поезією Олега Лишеги;
Микола Шкарабан – грав у першій виставі Яри «Світло зі Сходу» у 1990 р.;
Лариса Руснак – актриса Національного українського драматичного театру ім. Івана Франка
Вікторія Шупікова – учасниця Театрального центру НАУКМА «Пасіка».
Усі четверо працювали над створенням вистави у березні 2011 року – результат їхньої праці демонструвався під час майстерні-вистави «Ворон», на якому побував і сам автор поезії.

Автором музики до вистави виступила Алла Загайкевич, відомий український композитор, яка спеціалізується на електронній музиці, поєднуючи класичний напрямок із сучасними мультидисциплінарними проектами (інсталяціями та перформансами). Американські співачки Аврелія Шренкер та Ева Саліна Примак (дует «Ash / Æ») спеціально для проекту записали давні пісні з регіону Аппалачів та Східної Європи. Також у виставі можна почути музичний супровід відомого українського бандуриста з США Юліана Китастого. Над пластичним вирішенням вистави працювала хореограф Яри Шіґеко Суга, художником по світлу виступив Євген Копйов (Національний центр театрального мистецтва ім. Леся Курбаса), для відеопроекції у виставі використані світлини природи та старовинних фресок Михайла Шраґи та Володимира Клюзка.

Репетиції вистави «Ворон» відбувалися в Києві у березні 2011, а повністю закінчену виставу вже у квітні грали в Нью-Йоркському експериментальному театрі Ля МаМа. Її схвально сприйняли глядачі та критики. «Ворон надихає цю трупу до визначного польоту. Шлях, що його пролетів Ворон, виявляється заворожуючим одночасно його простотою і складністю. І повірте мені, вам варто слідувати за ним», - написала Емі Лі Пірсол для сайту nytheatre.com. «Цю виставу хочеться дивитися кілька разів. І кожного разу відкриватимете щось нове», – написала Лідія Корсун у газеті «Свобода», у той час, як Ігор Слабицький назвав виставу «магічною подією, яка повністю заволодіває вами».
Вірляна Ткач, мистецький керівник Яри, спільно з групою створила двадцять одну виставу. Усі  прем’єри йшли в театрі Ла МаМа. Минулого року Вірляна Ткач поставила виставу “Скіфські камені” за участі Ніни Матвієко й киргизьських акторів. Вистава йшла на ГОГОЛЬFEST, у центрі ПАСІКА та театрі Ля МаМа. Нью-йорський критик Майкл Беттенкорт відзначив, що «ця одногодинна вистава будує те, що добрий театр повинен будувати завжди – альтернативний світ, що дозволяє нам переосмислити і продумати великі питання про сутність людського буття».
Мистецьку групу Яра було засновано у 1990 році при Нью-Йоркському експериментальному театрі Ля МаМа. Яра працює над створенням оригінальних творів, в яких досліджуються східні культури. Миcтці Яри поєднують поезію, пісні, історичні матеріали та наукові розвідки, аби створити, за висловом одного з критиків, «розширену медитацію над ідеєю». На сьогодні Ярою створено вже одинадцять вистав, які базуються на матеріалах з України, зокрема «Світло зі Сходу», «Сліпий Зір», «Лісова пісня Яри», «Лебідь», «Зимове Сонце» та «Водоспад/Відблиски». Остання була створена також у співпраці з українською співачкою Ніною Матвієнко. Д. Дж. Р. Брюкнер у газеті «The New York Times» відзначив, що це «театральна магія», яка виникає завдяки влучному поєднанню хореографічної пластики та надзвичайної музики. Також Ярою було створено шість вистав з бурятськими акторами, три з киргизькими та ще дві на основі японської культури.

Показ вистави «Ворон» в Україні став можливим завдяки  громадським фондам Посольства США в Україні, компанії «Coca Cola» та чисельним друзям Яри Мистецької Групи. Більш детальну інформацію можна знайти на сайті www.brama.com/yara

За більш детальною інформацією звертатися до асистента режисера в Києві Надії Соколенко (nadia.sokolenko@gmail.com)

Raven at Pasika Theatre Center in Kyiv June 10-14, 2011

Raven at La MaMa |plus Theatre Reviews and Pictures from La MaMa
Ворон - Пасіка - Київ - 10-14 червня 2011
and workshop in Kyiv - майстерня у Києві

Yara Home


If you would like to be included on our mailing list
send us your name and full postal address

or write to:

Yara Arts Group
306 East 11th St., #3B
New York, NY 10003 USA

Phone/Fax: 212-475-6474
Email: yara@prodigy.net

Let us what you think of our work and site.

Top of page | Arts & Culture | Yara Homepage
BRAMA, Inc.
Copyright (c)1995-2011 Yara Arts Group; all rights reserved. Graphic by Myhail Shraga.

BRAMA Home -- UkraiNEWStand -- Community Press -- Calendar
Advertise on BRAMA -- Search BRAMA
Copyright © 1997-2011 BRAMA, Inc.tm, Inc. All Rights Reserved.