Посилити соціальну спрямованість реформ

Із засідання Кабінету Міністрів України 6 червня 2001 року

Незворотність економічних і демократичних реформ в Україні треба забезпечити на основі конструктивної співпраці усіх гілок влади. Таким визначив Прем’єр-міністр Анатолій Кінах одне з найголовніших завдань Уряду, відкриваючи сьогодні (6 червня) засідання новоствореного Кабінету Міністрів України.

Анатолій Кінах зазначив, що завершується процес формування нового Уряду, який має бути дієздатним, професійним вищим органом виконавчої влади. Паралельно, на основі активних консультацій з Верховною Радою розробляються принципи тісної, конструктивної співпраці Уряду і парламенту. Уряд подав до Верховної Ради конкретні пропозиції, в основу яких покладено системну роботу між Кабінетом Міністрів і парламентом. Сьогодні формується постійно діючий консультативний орган, до складу якого ввійдуть представники Уряду, керівники депутатських груп і фракцій. У Верховній Раді працюватиме постійний представник Кабінету Міністрів.

Спільна системна співпраця, професійний аналіз, моніторинг дій і прийнятих рішень, зворотній зв’язок – ось які завдання ставить перед собою Уряд, визначаючи як один із важливих пріоритетів своєї діяльності – тісну співпрацю з Верховною Радою.

Друге крило взаємодії – це чіткий механізм співпраці з Адміністрацією Президента України. Ми готові, підкреслив прем’єр-міністр, напружено, плідно, конструктивно працювати з усіма гілками влади, розуміючи, що подальше просування нашої економіки шляхом реформ вимагає більших зусиль, рішучості, наполегливості, стійкості перш за все від членів урядової команди. Сьогодні, коли відбуваються глибокі трансформаційні процеси у суспільстві, тільки спільними зусиллями можна досягти ефективної роботи і домогтися незворотності економічних реформ.

Уряд також ставить перед собою завдання налагоджувати постійні, конкретні зв’язки з регіонами. Слід шукати оптимальних компромісів між загальнодержавними і регіональними інтересами, формуючи ефективне законодавче поле, спрямовуючи на цю мету всі економічні, бюджетні, податкові і соціальні регулятори.

Надто важливо, підкреслив Анатолій Кінах, щоб все позитивне, досягнуте в економіці і розвитку суспільства в попередній період, не було втрачене, щоб не було загублено жодного позитивного напрацювання. І разом з тим, мають поглиблюватися ринкові умови, наповнюватись конкретним соціальним змістом всі економічні перетворення в державі.

Глава Уряду, зокрема, привернув увагу до необхідності поліпшити якісну сторону приватизаційних процесів в Україні, кінцевою метою яких повинно бути створення інституту ефективних власників. Надзвичайно важливий напрям роботи – підвищення конкурентоздатності вітчизняної промисловості, розвиток малого й середнього бізнесу, відновлення співпраці з міжнародними фінансовими організаціями.

Разом з тим, Анатолій Кінах суворо попередив усіх членів Уряду, що особливо жорсткі висновки аж до зняття з посад, він вживатиме до тих, хто намагатиметься лобіювати чиї б там не було політико-фінансові інтереси. Особливо, якщо це йде всупереч законодавству. Необхідно створювати рівноправні конкурентні засади в економіці, сприятливий інвестиційний клімат, від чого залежить довіра до України в світі. Тільки так можна залучити інвестиції для вирішення складних системних проблем нашої економіки, підкреслив Прем’єр-міністр.

Коментуючи прийняті рішення, Віце-прем’єр-міністр з гуманітарних питань Володимир Семиноженко відзначив на брифінгу для журналістів абсолютно чіткий робочий характер засідання Уряду. Лейтмотивом в розгляді практично всіх питань, був їх конкретний соціальний зміст, яким мають бути насичені економічні реформи. Прем'єр-міністр дав ряд доручень щодо скорочення заборгованості по зарплаті, пенсіях, підвищенні і соціальних гарантій громадян.

Міністр праці та соціальної політики Іван Сахань повідомив, що питання, пов'язані з розв'язанням соціальних проблем, залишаються найголовнішим пріоритетом Уряду в подальшій його діяльності. Нині по ряду позицій спостерігається позитивна динаміка. Зокрема, сьогодні зарплата вже складає 55,6% в доходах населення. Торік на цей період вона досягала 47,9%. Показовим є те, що за 4 місяці поточного року на 32,6% збільшились грошові витрати населення проти аналогічного періоду минулого року. Це свідчить про збільшення доходів, про активізацію купівельного попиту і про стимулювання таким чином економіки країни.

За 4 місяці поточного року реальні доходи населення зросли на 6,3% порівняно до минулого року. Номінальна заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки, у квітні 2001 року зросла порівняно з минулим роком на 40,7%. Показник цей є позитивним, і потрібно продовжувати цю тенденцію. Реальна заробітна плата - тобто купівельна спроможність за мінусом податків - зросла за 4 місяці на 13,9%. На засіданні йшла серйозна розмова про те, щоб рівень зарплати наближався до прожиткового мінімуму.

Міністр зупинився на питаннях зменшення заборгованості по заробітній платі. Всього станом на 10 травня вона складає 4 млрд. 551,4 млн. гривень. З початку року ця заборгованість зменшилася на 376,5 млн. грн. або 7,6% Зокрема, у бюджетна сфера вона сьогодні складає 132 млн., в тому числі за рахунок держбюджету, за даними статистики, 21,7 млн. Тобто держбюджет практично повністю розрахувався. Така позитивна динаміка спостерігається практично по всіх реґіонах країни, по більшості основних галузей, в тому числі й в сільському господарстві. Але Уряд не задовольняють темпи цієї роботи і сьогодні Прем’єр-міністр доручив вжити ряд заходів, які дозволять прискорити цю справу. Зокрема, не всі місцеві держадміністрації виконали свої зобов'язання перед працівниками бюджетної сфери. Це можна пояснити відсутністю належної дисципліни в органах виконавчої влади, які зобов'язані згідно з указом Президента України спрямовувати на погашення заборгованості 75% надходжень до місцевих бюджетів. Але Уряд буде жорстко контролювати дотримання цих зобов'язань. Іван Сахань висловив переконання, що протягом цього місяця заборгованості в бюджетній сфері не буде.

Заступник Міністра аграрної політики Сергій Рижук поінформував про хід реформування відносин власності в агропромисловому комплексі, які також впливають на поліпшення соціального становища селян.

 

Прес-служба Кабінету Міністрів України