Передвиборне звернення Президента України
Леоніда Кучми до українського народу

Шановні співгромадяни!

31 березня український народ обиратиме вищий орган законодавчої влади - Верховну Раду - та органи місцевого самоврядування.

Результати виборів, сформований за ними склад парламенту - це чинники, які глибоко і надовго позначаться на всьому нашому житті.

За минуле десятиріччя ми утвердили і зміцнили незалежну Українську державу.

Тепер маємо можливість і повинні зосередитися на її облаштуванні, вивести на гідні позиції в Європі і світі, забезпечити людям повноцінне життя, добробут, гарантії прав і свобод.

Для цього створено реальні передумови, насамперед в економіці, де ринкова перебудова поєднується з високими темпами розвитку.

Але іти далі, добиватися більшого віднині можна буде лише на новій основі. Той ресурс зростання, який був, уже практично вичерпано.

Новим має стати все - відносини та атмосфера в суспільстві, організація і функціонування державної влади, законодавча база, на якій грунтується наше буття.

Звідси важливість вибору, який нам належить зробити.

Україні потрібна така представницька влада, якій були б властиві - скрізь і без жодних винятків, згори і донизу, від Верховної Ради до сільської - системність, конструктивність, патріотизм, відповідальність перед народом та історією.

Це не просто високі слова. Державі, суспільству, всім нам уже дорого обійшовся дефіцит таких якостей, а то й відверте нехтування ними у практиці парламенту попередніх скликань.

Чого ми вправі чекати від Верховної Ради, яку будемо обирати?

Насамперед - дієздатності, роботи, узгодженої і співвіднесеної з реаліями та вимогами життя.

Усе це можливо за однієї вирішальної передумови - утворення парламентської більшості. Але не такої, що виникає для проштовхування якогось рішення і розсипається за перших незгод та суперечностей.

Більшість має бути сталою, конструктивною, формуватися на базі близькості позицій, спільності поглядів на ключові завдання розвитку держави і суспільства, на шляхи їх реалізації.

А також, повторю ще раз, на відповідальності за стан справ у країні.

Людей і сили, здатні на такі підходи, маємо делегувати до парламенту ми з вами.

У нас вже є досвід участі в демократичних виборах - і парламентських, і президентських.

На наших очах і з нашою участю в Україні утверджуються якісно нові, демократичні норми та принципи виборчого процесу, базовані на загальноприйнятих у Європі і світі ідеалах та цінностях.

Безумовно, наша демократія ще надто молода, багато що доводиться освоювати вперше, з чистого аркуша.

Але з кожними виборами ми мудрішаємо, стаємо більш зрілими, виваженими і відповідальними.

Влада намагалася зробити все від неї залежне, щоб нинішні вибори були чесними, прозорими і демократичними, щоб ніхто і ніщо не завадили вам скористатися одним з основних своїх конституційних прав, вашому вільному і свідомому волевиявленню.

А інше - то вже справа честі і сумління самих учасників виборчого процесу. На жаль, перебіг передвиборної кампанії показав, що не всі вони виявилися в цьому розумінні на висоті.

Україна демонструє безпрецедентну відкритість, запросивши спостерігачами на вибори майже тисячу представників зарубіжних держав і міжнародних організацій.

Ми будемо вдячні всім, хто щиро і ненав’язливо, без зверхності та диктату сприятиме створенню належної атмосфери на виборах і дасть їм об’єктивну, неупереджену оцінку.

Усім сторонам слід виходити з того, що вибори своїх представників до вищого законодавчого органу державної влади та місцевих рад є виключним суверенним правом народу України.

Це іспит для нас, але водночас і тест для зарубіжних партнерів на щирість та послідовність їхніх намірів будувати і поглиблювати дружні, рівноправні стосунки з Україною.

Поважаючи думку міжнародної громадськості, маємо пам’ятати, що голосуємо заради себе, нинішнього і майбутніх поколінь свого народу.

Тому не маємо права на помилку.

Шановні співвітчизники!

31 березня - це, повторюю, дуже важлива, але водночас одна з чергових віх на нашому державотворчому шляху.

Започатковується новий етап великої і складної будівничої роботи.

А отже, треба не лише прийти на виборчі дільниці і зробити безпомилковий вибір, до чого я вас закликаю.

Треба загалом прожити цей день так, щоб він приніс нам особливо повне і загострене відчуття приналежності до великої спільноти, ім’я якій - український народ.

І не розвів по різні боки політичних барикад, не роз’єднав берегами Дніпра чи якимись іншими політичними та географічними лініями поділу і відчуження. А такі намагання за деякими гаслами простежуються, і досить виразно.

Я вірю в український народ, в його одвічні мудрість, виваженість і далекоглядність.

Вірю в природну здатність наших людей відрізняти істину від неправди, відвертість - від лукавства, розпізнавати недобрі плани та цілі.

Завершую свій виступ із впевненістю в тому, що ми зробимо правильний вибір.

Бажаю цього вам і собі.