На запрошення Президента України Л.Д.Кучми 5-7 липня 2001 року в Україні з офіційним візитом перебував Президент Республіки Таджикистан Е.Ш.Рахмонов. До складу очолюваної ним делегації увійшли: Міністр закордонних справ Талбак Назаров; Державний радник Президента з міжнародних питань Карім Юлдашев; Міністр економіки і торгівлі Хакім Солієв; Міністр оборони Шералі Хайруллоєв; Голова митного Комітету Мірзохуджа Нізомов; Голова Комітету з державного будівництва Маджлісі Намояндагон (Збори Представників) Маджлісі Олі (парламенту) Абдусаттор Джабборов; член Маджлісі Міллі (Національні Збори) Маджлісі Олі, директор Таджицького алюмінієвого заводу Абдукодир Ерматов; Голова Комітету з телебачення та радіомовлення Убайдулло Раджабов, інші високі посадові особи.

Глави двох держав обмінялись думками з широкого кола питань двосторонніх і міжнародних відносин, відзначили важливість конструктивного взаємовигідного співробітництва між Україною і Республікою Таджикистан і висловили спільне переконання, що подальший розвиток такого партнерства є дуже важливим з погляду інтересів народів обох країн.

Відбулися зустрічі глав двох держав у вузькому колі та двосторонні переговори делегацій у розширеному складі.

Президенти домовилися розвивати діалог і консультації на рівнях глав держав і урядів, керівництва міністерств і відомств, а також проводити регулярний обмін думками з питань двосторонніх і міжнародних відносин, що представляють взаємний інтерес.

Глави держав прийшли до спільної думки про необхідність подальшого зміцнення співробітництва у різних сферах, включаючи торгівлю та інвестиції, енергетику і розробку природних ресурсів, промисловість, транспорт, науку і технології, виробничу кооперацію між підприємствами України і Таджикистану, створення спільних підприємств, підтримку малого і середнього бізнесу, поновлення підготовки кадрів для потреб народного господарства.

Президенти України і Таджикистану підтвердили, що інтересам обох держав відповідає подальше нарощення торговельно-економічного співробітництва, надання йому довгострокового характеру, ефективне використання економічного і науково-технічного потенціалу України і Таджикистану з метою підвищення добробуту українського і таджицького народів.

У ході переговорів Сторонами також були детально обговорені плани двостороннього співробітництва в основних галузях народного господарства, питання військово-технічного співробітництва, співробітництва в гуманітарній сфері.

Велику увагу під час бесід і офіційних переговорів Президенти обох держав приділили співробітництву на міжнародній арені. Було підтверджене обопільне прагнення України і Таджикистану сприяти зміцненню миру і стабільності, встановленню клімату довіри і взаєморозуміння у регіоні Центральної Азії і Європи. Президент Таджикистану відзначив плідну діяльність України як члена Ради Безпеки ООН, особливо в період виконання нею обов`язків головування у Раді Безпеки, її особливу роль у підтриманні миру і стабільності у світі.

З Президентом Таджикистану також провели переговори і мали бесіди Голова Верховної Ради України І.С.Плющ, Прем`єр-міністр України А.К.Кінах, Міністр закордонних справ України А.М.Зленко, Київський міський Голова О.О.Омельченко, під час зустрічі з яким Президенту Республіки Таджикистан Е.Ш. Рахмонову було вручено диплом “Почесний гість міста Києва”. В ході цих зустрічей було обговорено широке коло питань розвитку двосторонніх українсько-таджицьких відносин, розбудови їх договірно-правової бази. Головну увагу було приділено активізації та поглибленню економічного співробітництва двох країн, визначенню його перспективних напрямків.

За підсумками першого офіційного візиту Президента Таджикистану Емомалі Рахмонова в Україну 5-7 липня 2001 року було підписано 2 міждержавні, 7 міжурядових та 2 міжвідомчих українсько-таджицьких договірно-правових документів, а саме:

-Договір про дружбу і співробітництво між Україною і Республікою Таджикистан;

-Угода між Україною і Республікою Таджикистан про спрощений порядок зміни громадянства громадянами України, які постійно проживають у Республіці Таджикистан і громадянами Республіки Таджикистан, які постійно проживають в Україні;

-Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Таджикистан про основні принципи і напрямки економічного співробітництва;

-Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Таджикистан про вільну торгівлю;

-Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Таджикистан про заохочення та взаємний захист інвестицій;

-Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Таджикистан про співробітництво у митних справах;

-Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Таджикистан про науково-технічне співробітництво;

-Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Таджикистан про взаємні поїздки громадян;

-Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Таджикистан про співробітництво в галузі стандартизації, метрології і сертифікації;

-Протокол про співробітництво між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Республіки Таджикистан;

-Програма співробітництва між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Республіки Таджикистан на 2001-2002 роки.

Президенти також підписали Спільне комюніке за підсумками офіційного візиту Президента Республіки Таджикистан Е.Ш.Рахмонова в Україну 5-7 липня 2001 року та зробили короткі заяви для ЗМІ.

Під час перебування в Києві у рамках візиту Президент Таджикистану поклав вінок до Могили Невідомого Солдата, відвідав фармацевтичне підприємство “Дарниця”, виставковий центр сільськогосподарської техніки у селищі Чубинське, Києво-Печерський історико-архітектурний заповідник та Національний заповідник “Софія Київська”.

7 липня 2001 року Президент Таджикистану відвідав м. Львів, де мав зустріч з Головою Львівської обласної державної адміністрації Михайлом Гладієм, Головою Львівської обласної Ради Степаном Сенчуком і Львівським міським Головою Василем Куйбідою, та м. Рава-Руська.