Ключова мета - підвищення життєвого рівня народу

Підсумки соціально-економічного розвитку держави в 2000 році на прохання кореспондентів "Урядового кур'єра" коментує Прем'єр-міністр України Віктор Ющенко.

На думку керівника уряду, особливість завдань минулого року, його ключовий лейтмотив лежав не в площині фінансів.

Корінною проблемою року було питання, як повернути довіру влади у всіх її вимірах, наголосив Віктор Ющенко. - Шлях економічної, бюджетної і соціальної політики - це вже відповідь. Довіра до влади - колосальний ресурс, який при відповідній ідеології і при відповідних механізмах може давати прагматичні результати. Не задіявши це, не завернувши на нашу сторону значну кількість або пасивних прибічників, або якоюсь мірою навіть опонентів, ця влада не залишилась би в історії як така, що зробила відчутні зрушення. Ми ж вибрали шлях прозорих і публічних рішень на користь суспільних інтересів. Почали з того, що в своєму кабінеті я не підписую розпорядження уряду. Роблю це виключно у присутності членів уряду після прийняття рішення. За одне засідання ми розглядаємо 50-60 питань, які перед цим узгоджуються на урядових комітетах.

Щоб підняти соціальні стандарти, повинна працювати економіка. Уряд ставив завдання її піднесення. Цій меті мав слугувати бездефіцитний бюджет, який, за словами Віктора Ющенка, дав системні позови для економіки. Бездефіцитний бюджет - рамки, в які держава поставила себе і сказала, що будемо жити тільки за рахунок податків.

Уряд відкинув всі преференції, які існували для певних структур чи осіб. Для цього було відмінено 259 постанов. Всі мають діяти в однакових умовах. І якщо на початок року приблизно сорок відсотків національної економіки працювало бартером, то на кінець - лише шістнадцять відсотків. Всі заходи були спрямовані на одне: через економіку зростання і через запровадження прозорого жорсткого контролю над державними фінансами і фінансами державних підприємств установити прозору систему надходження коштів в грошовому вимірі до державного бюджету. Весь держбюджет переведено до Державного казначейства. Ці гроші направлені на соціальні програми. Така логіка сповідувалась на початку року. Держава менше була присутня на ринку. Але більше державного контролю, більше прозорості забезпечується там, де йдеться про державні фінанси, про державне майно і соціальні зобов'язання. Економіка реагувати на це почала не одразу. Пожвавлення відбулось спершу там, де проведено глибоку приватизацію.

У результаті - вперше за багато років - виконали бюджет країни. Більше того, вперше маємо бюджет з профіцитом, що взагалі є немислимим для минулих років. Завдяки цьому стало можливим здійснення соціальних програм, зменшення боргових зобов'язань України.

Головний підсумок діяльності уряду за цей період полягає в тому, що Україна не просто переступила рубікон спаду в економіці, а й заклала перші підвалини тривалого зростання.

Насамперед, йдеться про конкретні і незаперечні здобутки минулого року. За цей період валовий національний продукт в Україні зріс до 6 відсотків, зростання промислового виробництва становило 12,9 відсотка. Навіть сільськогосподарське виробництво з кінця літа демонструє стійке нарощення валової продукції. За 12 місяців цей приріст становив 7,6 відсотка. А такі галузі, як харчова, легка, деревообробна та інші, які безпосередньо працюють на споживача, досягли 30-35 відсотків зростання.

Важливо, що час підтвердив: найголовніше, чим може прислужитися уряд для підтримки власного товаровиробника, - підтриманням фінансової стабільності в державі, чітких і прозорих правил гри на економічних ринках, створенням рівних умов для всіх громадян і для всіх суб'єктів господарювання.

Найбільшого приросту виробництва досягли галузі, де відбулася глибока приватизація. І це також знамення часу. Уряд твердо стоїть на позиції: у кожного господарюючого суб'єкта повинен бути зацікавлений в ефективності виробництва власник. Саме тому уряд відстоював і відстоюватиме відкритість і прозорість процесу приватизації, продаж акцій на відкритих конкурсах, проведення тендерів, залучення міжнародних радників. Це особливо важливо зробити зараз, коли ми ввійшли в процес приватизації обласних енергопостачальних компаній, до яких виявили увагу та зацікавленість з десяток провідних енергетичних компаній світу.

Приватизація прийшла і в село, де відбулася справжня "оксамитова" революція. Указом Президента України і подальшими кроками уряду було зламано існуючі стереотипи у відносинах між державою і селянином. У землі з'явився реальний власник, запрацювали, хоча й не на достатньому поки що рівні, ринкові механізми.

Підсумок року такий: зернових, попри надзвичайно складний рік, зібрано не менше, ніж раніше. Рекордні прирости дали кукурудза і соняшник. А головне, селяни відчули смак ринкового господарювання. На село прийшли гроші, і люди почали їх рахувати. Стало вигідно вкладати гроші в аграрний сектор, бо з'явилися реальні перспективи на прибутковість цієї справи.

Уряд, разом з науковцями, підприємцями та банківськими структурами розробив програму "Зерно-2001". Це - справді реальна, науково вивірена програма. В Україні є всі умови і можливості виростити високий урожай уже в цьому році.

Вдалося розв'язати ще одну проблему - уладнати конфлікт між владою і бізнесом. Налагоджено діалог. Досягнуто це завдяки тому, що щороку скорочуємо на два мільярди гривень податки. Уряд дав нову концепцію Податкового кодексу. Податки мають бути нижчими, а податкове поле - ширшим.

Ще один важливий підсумок. Збереглися стабільні гроші, громадяни не втрачали реальну зарплату. Рівень девальвації становив 4,2 відсотка - це хороший показник.

Рівень інфляції сягнув 25 відсотків. Показник, безумовно, високий. Але Віктор Ющенко зазначив, що половину інфляції закладено у першому кварталі як наслідок причин попереднього року. У другій половині року рівень інфляції не перевершував щомісяця 1,5 відсотка.

Прем'єр-міністр вважає, що непопулярні рішення довелось приймати, аби довести до логічного завершення те, що необхідно було зробити в попередні роки. Насамперед, лібералізація комунальних цін. Впорядкування цін на зерно і хліб. Тривалий час вони дотувались виробником. Це "садило" економіку села. Лібералізація цін на зерно дозволила розв'язати багато проблем. Якщо позаторік за межі України вивезли 4,6-5 мільйона тонн зерна, то з останнього урожаю - лише 60 тисяч тонн. І ніхто не повезе, бо вигідно продавати тут. Все це свідчить про правильну політику уряду. Вона дозволила посіяти під цьогорічний урожай 8,9 мільйона гектарів озимини - найбільше за всі останні роки.

Підвищено ціни й на українську нафту. Всі ці фактори були закладені раніше. Щоб йти далі уряду довелось робити рішучі кроки. Вони й допомогли зберегти стабільні ціни, соціальні позиції.

Уряд вперше не пішов на емісію, що позитивно, зокрема, вплинуло на зовнішню політику. Інвестиції торік були найбільші за останні роки. Має Україна позитивне торговельне сальдо. Це дало можливість забезпечити стабільність гривні, поповнити валютні резерви Національного банку, скоротити на 2,5 мільярда доларів борги держави.

У своїй діяльності уряд завжди виходив з того, що реформи існують не заради реформ. Найголовніше - підвищення рівня життя громадян України, зміни стандартів життя. Це - ключова мета.

Уряд одержав важкий соціальний спадок. Загальний борг населенню по зарплатах становив понад 7 млрд. гривень. Тільки 1,3 млрд. гривень держава була винна пенсіонерам, людям, яким і так найважче живеться в наш час. Ще з початку роботи уряд взяв на себе зобов'язання до кінця року погасити борги пенсіонерам. Зробили це менш, ніж за півроку. Більше того, завдяки зростанню надходжень до Державного бюджету, створено відповідний "запас міцності", який дав змогу, за дорученням Президента України, розробити цілу систему поетапного збільшення пенсій громадян України, поступового переходу до впровадження диференційованих пенсій - залежно від стажу та характеру роботи.

Скорочувалися і будуть скорочуватись борги держави по виплаті зарплати працівникам бюджетної сфери.

Логіка дій уряду в першому кварталі - не піднімати зарплату, а розрахуватись з боргами. Варто зазначити, що винен не лише центральний бюджет. Завдання уряду - подати мотивації, щоб місцеві бюджети теж розраховувались.

Принцип уряду такий: не давати обіцянок, а робити діло. З першого квітня зарплата працівникам бюджетної сфери підвищуватиметься. Пріоритетом буде наука - у цій сфері діяльності зарплата має зрости вдвічі, щоб зупинити відтік кадрів за кордон. Уряд сподівається на взаєморозуміння і підтримку у цій справі всіх громадян.

Впродовж року Кабінет Міністрів приділяв чи не найбільшу увагу реформуванню енергетики, утвердженню принципів відкритості на енергоринку, наведенню порядку у платежах за одержані енергоносії, порушенню тіньових схем, які давали змогу наживатися тільки окремим ділкам.

Суттєві зрушення визнають навіть міжнародні експерти - наші найбільш послідовні критики у цій сфері. Це підтверджує і та боротьба довкола змін на енергоринку, відлуння якої ми бачимо на сторінках преси. Зрушення, насамперед, полягають в тому, що постачальники енергії і держава вперше почали одержувати гроші за свій товар. Рівень проплат сягнув 60 відсотків живими грошима. Це дало змогу значно краще підготуватися до опалювального сезону, ніж у минулі роки.

- Безумовно, ми не можемо говорити, що задоволені станом ПЕКу, - підкреслив Віктор Ющенко.- Адже для реформування енергетичної галузі України зроблено тільки перші кроки.

Водночас він відзначив значний прогрес у переговорах з головними постачальниками енергоносіїв - Росією і Туркменистаном. Набуває реальних обрисів міжнародна співпраця у побудові Євразійського нафтотранспортного коридору. Позиція України у питанні розбудови загальноєвропейської газотранспортної мережі знайшла розуміння і підтримку багатьох зацікавлених сторін.

Зовнішня діяльність уряду була спрямована, передусім, на забезпечення енергетичної безпеки України, зростання та оптимізацію зовнішньоторговельного обороту, залучення іноземних інвестицій.

Враховуючи традиційні економічні зв'язки нашої держави, наголос робився, у першу чергу, на розвиток відносин з країнами СНД та країнами-сусідами: Росією, Польщею, Білоруссю, Угорщиною, Болгарією, Казахстаном, Узбекистаном, Молдовою, Словаччиною, Грузією.

Крім того, вирішення стратегічних завдань, визначених Програмою дій уряду, вимагало постійних контактів із членами Європейського Союзу та "Великої сімки". Такі контакти були важливими у контексті закриття ЧАЕС та проблемами, які з цього приводу виникають. Важливу роль тут відіграє і Європейський банк реконструкції та розвитку, співробітництво з яким також було у центрі уваги уряду.

Одним із стратегічних завдань уряду залишається розширення зовнішньоторговельного обороту, насамперед експорту. На цій ділянці роботи також є певні зрушення. Зокрема, вдалося збільшити обсяг зовнішньої торгівлі товарами.

Як наслідок зусиль уряду, спрямованих на стабілізацію економічної ситуації та створення зрозумілих і стабільних умов діяльності бізнесу в країні, відбулося зростання обсягів прямих іноземних інвестицій в економіку України.

Слід також зазначити, що, завдяки наполегливим крокам уряду, Радою міністрів Європейського Союзу прийнято рішення про надання Україні статусу країни з ринковою економікою в контексті антидемпінгового законодавства ЄС. Це дасть змогу запровадити ринкове цивілізоване врегулювання порушених проти українських підприємств антидемпінгових розслідувань і, у свою чергу, сприятиме зростанню експорту.

Разом з тим досвід, набутий за перший рік діяльності уряду, засвідчив, що підвищення ефективності використання зовнішнього фактора у розвитку економіки України залежить передусім від того, наскільки чітко та комплексно ми бачимо напрямки її реформування. Тому головним завданням уряду у 2001 році є подальше поглиблення структурних реформ в Україні. Одночасно уряд домагатиметься, щоб зовнішній вплив на цей процес був максимально сприятливим.

Бюджет на 2001 рік, на думку Віктора Ющенка, повністю відповідає наступному етапу реформування економіки України, її завданням згідно з Програмою діяльності уряду. Його оцінюють як перший в незалежній Україні бюджет розвитку, бюджет зростання.

Принциповими є такі моменти: бездефіцитність, соціальна зорієнтованість, мораторій на зростання державного боргу. Далі -це бюджет стабільності. Кабінет Міністрів ставить за мету економічне зростання через стабілізацію фінансової системи та послаблення податкового тиску. Передбачається підвищення добробуту населення та його соціальний захист через зростання економіки та максимально ефективне використання наявних бюджетних ресурсів.

Одним із пріоритетів уряду є вдосконалення взаємин між державним та місцевими бюджетами. Сьогодні зроблено тільки перший крок до справедливого впровадження таких правил у міжбюджетні відносини, коли б стандарти держави однаково діяли у будь-якій географічній точці України.

Уряд вдячний Верховній Раді за спільну напружену роботу над проектом бюджету. Однак, на жаль, у законодавчому плані за рік, що минув, зроблено значно менше, ніж розраховували. Адже і сам бюджет, за що нас до цього часу лають, сказав Віктор Ющенко, зроблено на старій податковій базі. А звідки ж узяти нову, коли Податковий кодекс і податкові закони так і залишились не прийнятими? Ми не маємо у, так би мовити, готовому вигляді Бюджетного, Земельного, Митного, Податкового кодексів, закону про іпотеку...

- З 99 законопроектів, поданих урядом для реалізації Програми "Реформи заради добробуту", - зазначив Прем'єр-міністр, - розглянуто і прийнято поки що лише кожний четвертий. Я переконаний, що можна обом сторонам швидше і ефективніше працювати. І дуже важливо знаходити правильні пріоритети. Очевидно, це мають бути саме економічні закони, а не політичні гасла.

На одному з останніх засідань Кабінету Міністрів поставлено завдання виробити концепцію діяльності уряду на 2001 рік. Вона складатиметься із окремих програм, яку затвердять для себе кожне міністерство і відомство, із завдань, які випливають з Програми діяльності уряду, конкретних маяків, які закладені у бюджеті, і разом з тим, це своєрідний орієнтир, якого ми хочемо досягнути.

- Цей орієнтир буде реальним і, разом з тим, спрямованим на перспективу, - наголосив керівник уряду. - Я хотів би, щоб у суспільстві існувало чітке переконання: уряд, який сьогодні працює, не дає порожніх обіцянок. Він здійснює реальні реформи у співпраці з іншими гілками влади.

Основний лейтмотив діяльності уряду в 2001 році - поглиблення структурних реформ, проведення на цій основі прозорої економіко-соціальної політики, забезпечення зростання соціальних стандартів. В окремий проект уряд виділив десять соціальних програм. Їх буде оприлюднено після затвердження Економічного меморандуму уряду на 2001 рік.

Далі Прем'єр-міністр зазначив, що цей документ простий і короткий. Ознайомившись з ним, кожен повинен розуміти: зміни в його житті залежатимуть від реалізації програми уряду. Віктор Ющенко запевнив, що при здійсненні всіх планів Кабінету Міністрів реальні доходи і зарплата зростуть.