16 квітня 2000 року в Україні відбувся всеукраїнський референдум за народною ініціативою.

За оприлюдненими Центральною виборчою комісією 17 квітня ц.р. даними, станом на 11:30 у референдумі взяли участь 80,523 % або 29 млн. 503 тис. 843 громадянина України, внесених до списків для голосування. Всього до списків було внесено 36 млн. 639 тис. 876 громадян.

Більш як 80 % громадян України відповіли ствердно на всі запитання референдуму.

Загалом по Україні перше питання (про надання додаткових повноважень Президентові щодо розпуску парламенту) підтримали 84,78 % громадян, які взяли участь у референдумі. Проти висловились 13,79 %, 1,31 % бюлетенів визнані недійсними. Друге (про обмеження депутатської недоторканості) – 89,06 %, проти – 9,57 %, недійсних бюлетенів – 1,24 %. Третє (про зменшення чисельності депутатського корпусу) – 89,97 %, проти – 8,68 %, недійсних бюлетенів – 1,22 %. Четверте (про формування двопалатного парламенту) – 81,81 % виборців, проти – 16,67 %, недійсних бюлетенів –1,39 %.

Згідно з останніми даними достроково проголосували 27,8 % громадян України.

Під час референдуму найбільша активність була виявлена жителями Закарпатської, Івано-Франківської, Сумської, Тернопільської, Рівненської, Донецької та Дніпропетровської областей.

В неділю, 16 квітня ц.р., в інтерв’ю журналістам після голосування, Президент України Л.Д.Кучма відзначив, що результати всеукраїнського референдуму за народною ініціативою вводитимуться в дію в межах чинного законодавства України. Водночас, глава Української держави висловив готовність забезпечити, як гарант Конституції, правове втілення результатів волевиявлення українського народу.

На переконання Президента України, референдум, що відбувся, повинен бути не останнім волевиявленням народу.

За словами Л.Д.Кучми, Україна стоїть на новому етапі розвитку у зв'язку з позитивними змінами, що відбулися в парламенті нашої держави. Це означає, що набагато легше буде розв'язувати складні проблеми, які потребують законодавчого забезпечення.

Президент України висловив також сподівання щодо розуміння народними обранцями своєї ролі і відповідальності у діяльності на благо України.