Конституційний суд про референдум

("Урядовий кур’єр" від 30.03.2000р.)

Вчора Конституційний суд України оприлюднив прийняте 27 березня Рішення у справі за конституційними поданнями 103 і 108 народних депутатів України щодо конституційності Указу Президента України «Про проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою».

Підставою для розгляду справи є наявність спірних питань стосовно відповідності Конституції України (конституційності) Указу Президента «Про проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою» від 15 січня 2000 року.

Заслухавши суддів-доповідачів П.Б. Євграфова і М. І. Корнієнка, пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, Конституційний суд України, зокрема, вирішив:

1. Визнати такими, що відповідають Конституції України (є конституційними), положення статті 1, пунктів 2,3,4,5 статті 2, статей 3,4,5,6,7 Указу Президента України «Про проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою» від 15 січня 2000 року № 65/2000.

Схвалені всеукраїнським референдумом за народною ініціативою питання, викладені в пунктах 2,3,4,5 статті 2 Указу Президента України «Про проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою», є обов'язковими для розгляду і прийняття рішень у порядку, визначеному Конституцією України, зокрема її розділом XIII «Внесення змін до Конституції України», та законами України.

2. Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), такі положення Указу Президента України «Про проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою» від 15 січня 2000 року № 65/2000:

1) пункту 1 статті 2 Указу, в якому викладено питання: «Чи висловлюєтеся Ви за недовіру Верховній Раді України XIV скликання і внесення у зв'язку з цим доповнення до частини другої статті 90 Конституції України такого змісту: «а також у разі висловлення недовіри Верховній Раді України на всеукраїнському референдумі, що дає підстави Президентові України для розпуску Верховної Ради України?»;

2) пункту 6 статті 2 Указу, в якому викладено питання: «Чи згодні Ви з тим, що Конституція України має прийматися всеукраїнським референдумом?».

3. Положення Указу Президента України «Про проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою», що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього Рішення.

4. Виконання цього Рішення покласти на Президента України, Верховну Раду України, Центральну виборчу комісію.

Інформація «Урядового кур'єра»