19-20 червня 2001 р. відбувся офіційний візит в Україну Голови Європейської Ради, Прем"єр-міністра Швеції Й.Персона.

Візит був здійснений у зв"язку з рішенням Європейської Ради щодо поглиблення співробітництва з Україною, прийнятим на його засіданні у Гьотеборзі 15-16 червня ц.р. Як, зокрема, зазначається у підсумковому документі засідання Європейської Ради (у розділі "Майбутнє Європи"), "стабільний і позитивний політичний та економічний розвиток в Україні має стратегічну важливість для Європи. Союз визнає європейські прагнення України і продовжуватиме підтримувати демократичний розвиток, права людини, верховенство права та ринково-орієнтовані економічні реформи. Наступний візит Голови Європейської Ради є виявленням такої підтримки".

В ході візиту Й.Персона відбулися його відверті і конструктивні бесіди з Президентом України Л.Д.Кучмою та Прем"єр-міністром України А.К.Кінахом. За результатами зустрічей Прем"єр-міністрів України та Швеції та Л.Д.Кучми з Й.Персоном відбулись спільні прес-конференції. Прем"єр-міністр Швеції взяв участь у церемонії покладання вінка до Могили Невідомого Солдата, а також здійснив оглядову екскурсію до Києво-Печерського Національного історико-культурного заповідника.

Політичним сигналом з боку Євросоюзу і лейтмотивом бесід Голови Європейської Ради з керівниками держави були тези про важливість і необхідність продовження Україною курсу демократичних та ринково-орієнтованих економічних реформ, дійсного забезпечення в країні верховенства права, свободи преси і незалежної діяльності засобів масової інформації. Європейські інвестори, які зацікавлені у розвитку торговельно-економічного співробітництва з Україною, сприйняли б це як позитивний сигнал. Значну увагу було приділено питанням сучасного розвитку в Україні та Європейському Союзі, подальшого розвитку відносин Україна-ЄС та зміцнення стратегічного партнерства між ними. Й.Персон наголосив, що Україна залишається дуже важливою країною для ЄС, його стратегічним партнером, з яким Євросоюз хотів би поглиблювати свої стосунки.

Ще одним прикладом підтримки Євросоюзом України та бажання ЄС поглиблювати відносини з нашою державою, стало рішення Європейської Ради щодо запрошення України для участі в Європейській Конференції. Значною мірою таке рішення було прийнято завдяки зусиллям шведського головування в ЄС і особисто Прем"єр-міністра Швеції Й.Персона.

"Європейська Конференція, - зазначається у підсумковому документі засідання Європейської Ради у Гьотеборзі, - буде скликана в її нинішньому складі під час бельгійського головування. Маючи на увазі зміцнення партнерства Союзу з Україною та Молдовою, вони в свій час будуть запрошені приєднатися до цієї Конференції".

МЗС розглядає таке рішення як політичний успіх України.

Українська сторона, у свою чергу, підтвердила відкритість і готовність України до відвертого і конструктивного діалогу з усіх питань, що становлять предмет співробітництва з Європейським Союзом.

Високо оцінючи виявлення Євросоюзом підтримки України і позитивні результати візиту Й.Персона, МЗС України вітало також і Спільну заяву Європейського Союзу та Сполучених Штатів Америки, схвалену за підсумками Саміту ЄС-США у Гьотеборзі 14 червня ц.р.

У Спільній заяві, зокрема, зазначається, що "ЄС та США рішуче підтримують незалежну, суверенну Україну з тісними зв"язками з трансатлантичною спільнотою, але занепокоєні її внутрішнім розвитком, що має вплив на демократичні і вільні ринкові реформи". "Ми, - йдеться далі у заяві ЄС та США, - підтримуємо керівництво України у продовженні реформ, що забезпечують майбутнє процвітання України, та закликаємо його продовжувати йти цим шляхом. Ми нагадуємо Україні про необхідність направлення потужного сигналу міжнародній спільноті, відповідаючи позитивно і прозоро на стурбованості щодо прав людини, незалежних засобів масової інформації та вільних виборів".

Вітаючи таку рішучу підтримку України та її керівництва з боку двох найрозвинених у сучасному світі осередків демократії, на брифінгу в МЗС України для представників ЗМІ 19 червня ц.р. було підтверджено незмінність курсу України до діючої демократії, цивілізованого, соціально орієнтованого ринкового господарства, на інтеграцію України до Європейського Союзу. Курсу, якому не має альтернативи, оскільки лише він здатний забезпечити нашій державі гідне місце в сім"ї європейських народів. Він відображає життєво важливі інтереси України, викристалізувався з усієї попередньої історії українського народу, його ментальності та глибоких демократичних традицій, грунтується на законному прагненні громадян України бачити свою державу невід"ємною частиною єдиної Європи.

Останнім часом державне керівництво України неодноразово надсилало політичні сигнали та позитивно і прозоро відповідало на стурбованості міжнародної спільноти, у тому числі Європейського Союзу і Сполучених Штатів Америки, щодо штучного нагнітання і надмірної політизації ситуації, що склалася в країні у сфері, про яку йдеться. Негативні явища тут мають тимчасовий характер і будуть обов"язково подолані спільними зусиллями державних органів, здорових політичних сил, громадянського суспільства і широких верств громадян. За роки незалежності в Україні створено для цього достатній демократичний потенціал, здатний забезпечити вирішення найскладніших політичних питань мирним і цивілізованим шляхом.

На тлі рішень, що були прийняті на засіданні Європейської Ради у Гьотеборзі, стосовно відносин з Україною, нового звучання набувають важливі події двостороннього діалогу сторін.

26 червня ц.р. у Люксембурзі відбудеться четверте засідання Ради з питань співробітництва між Україною та ЄС за участю Прем"єр-міністра України А.К.Кінаха. З наступним бельгійським головуванням в ЄС погоджено також строки проведення у Києві п"ятого Саміту Україна-ЄС - 11 вересня 2001 року. Зазначені заходи є підтвердженням курсу демократичних та економіних перетворень в Україні, нашого європейського вибору.