23-27 червня 2001 року відбувся Державний візит в Україну Глави Держави Ватикан Папи Римського Іоанна Павла ІІ, який, згідно з програмою візиту, відвідав Київ та Львів.

В ході перебування в нашій країні Папу Римського прийняв Президент України Л.Д.Кучма. Президент взяв також участь в церемоніях зустрічі та проводів Понтифіка, у літургіях у Києві та Львові відповідно за латинським та візантійським обрядами.

Відбулися зустрічі Папи Римського з представниками політичних, культурних, наукових та ділових кіл України, а також з учасниками засідання Всеукраїнської Ради Церков, на якому були представлені всі релігійні конфесії, окрім УПЦ МП. Під час перебування у Києві Папа Римський відвідав та поклав квіти до пам’ятних для українського народу меморіальних місць, зокрема Могили невідомого солдата, Меморіального комплексу жертвам репресій 30-х років у Биковні, а також Меморіалу пам’яті жертв Бабиного Яру.

В рамках пастирської частини свого державного візиту в Україну Іоанн Павло ІІ відслужив у Києві та Львові 4 служби (2 у латинському і 2 у візантійському обряді).

У своїх промовах, які характеризувалися винятковою виваженістю та доброзичливістю, а також під час літургій Папа Римський неодноразово наголошував на послідовній і виваженій політиці, яку здійснює Україна з моменту проголошення незалежності. Він позитивно оцінив внутрішньополітичний курс нашої держави на забезпечення громадянського миру, здійснення незворотних реформ, демократизацію суспільства, забезпечення міжетнічного та міжконфесійного спокою, а також її зовнішньополітичний вибір, курс на європейську інтеграцію. Понтифік високо оцінив внесок України у забезпечення миру та стабільності в Європі та регіоні.

Візит пройшов без ексцесів та за повної відсутності проявів міжконфесійного протистояння.

Під час перебування Папи Римського у Києві у різних заходах взяло участь понад 200 тис.чол., у Львові – більше 2 млн.чол., не рахуючи як у Києві, так і Львові масові привітання Понтифіка мешканцями міст вздовж маршрутів слідування.