Про масові заходи в м. Києві 9 березня 2001 р.

(довідка)

9 березня ц.р. на території держави відбулися заходи з нагоди 187-ї річниці з Дня народження Т .Г .Шевченка. Цього дня до столиці для участі у заходах прибули близько 500 представників УНА- УНСО, СІШУ , партії "Реформи і Порядок", руху "За правду" та асоціації молодіжних організацій майже з усіх регіонів України.

У місті Києві події розгорталися наступним чином:

О 07 .05 близько ЗОО осіб, серед яких знаходилася народний депутат України В.Семенюк, зібралися біля пам'ятника М.Грушевському. Одночасно біля Будинку вчителя зібралися близько 50 членів УНА- УНСО.

О 7 .ЗО група громадян у кількості 20 осіб на чолі з народним депутатом України В.Семенюк та координатором акції Ю.Луценком здійснили спробу прорватися через міліцейський кордон. О 8.25 під час покладання керівництвом держави квітів до пам'ятника Т. Г. Шевченку близько 50 представників УНА- УНСО ( окремі з них мали при собі металеві прути) на чолі з Ю. Луценком здійснили чергову спробу прорвати міліцейські кордони з боку головного корпусу Національного університету ім. Т .Г .Шевченка. Під час сутички правопорушники нанесли тілесні ушкодження трьом працівникам органів внутрішніх справ. Затримано 9 активних учасників бійки -жителів міст Києва та Черкас (стосовно 4-х осіб складені адміністративні протоколи за ст.173 КУпАП, інших після проведення попереджувальних бесід відпущено ). По фактах заподіяння тілесних ушкоджень працівникам правоохоронних органів зібрано матеріали та направлено до прокуратури Старокиївського району для вирішення питання про порушення кримінальної справи.

Після завершення заходів о 8.40 члени УНА- УНСО скинули покладені вінки та квіти з пам'ятника Т. Шевченку, та спалили урочисті стрічки (за вчинене правопорушення були затримані громадянки Булик І.Я., 1983 р.н. та Чичелін О.В., 1980 р.н. уродженки та мешканки м. Львова, студентки Львівського національного університету ім. І.Франка. Відносно них складені адміністративні матеріали за ст.173 КУпАП. За рішенням начальника райуправління на першу матеріали направлені на розгляд суду , на другу накладено штраф -51 грн. Обидві, після розбору , були відпущені).

О 10 годині біля пам'ятника Т.Шевченку зібралося близько 1 тис. осіб на чолі з народним депутатом України О.Морозом. Представники УНА- УНСО агітували присутніх чинити активний опір працівникам міліції.

О 10.25 учасники акції сформували колону та на чолі з народними депутатами України М. Габером, Н. Покотило, Є. Жовтяком, Д. Чоботом і колишніми народними депутатами С. Хмарою, 0. Гудимою, Л. Скорик та пройшли по вулиці Володимирській до ГУМВС України в м. Києві. Об 11 годині учасники акції підійшли до центрального входу адмінбудинку ГУМВС У країни в м. Києві, з вимогами звільнення затриманих правопорушників. Об 11.15, з метою зняття напруги, 5 затриманих біля парку ім. Т .Шевченка було відпущено.

Після цього колона пройшла вулицями Михайлівській, Хрещатик, Б.Хмельницького, Володимирській до пам'ятника Т. Шевченку де о 12.10 Митрополит Київський Філарет і 4 священнослужителів розпочали молебень. По його закінченню відбувся мітинг за участю близько 3 тис. осіб, на якому виступили народні депутати України Ю. Костенко, 0. Мороз, Г. Омельченко, Т. Чорновіл, М. Габер, М. Павловський, В. Філенко, А. Матвієнко, Я. Стецько, 0. Турчинов, Ю. Буздуган, а також колишні народні депутати Л. Лук'яненко, С.Хмара, В.Стретович і Л.Скорик. Вони висловлювали критику на адресу керівництва держави.

О 13.35 учасники мітингу колоною пройшли по бульвару Шевченка та вулицями Хрещатик, М.Грушевського, Шовковичній, Богомольця до Міністерства внутрішніх справ України. О 14.50 близько 2,5 тис. учасників акції підійшли до будинку контрольно-пропускного пункту МВС України, де за командою по мегафону скандували гасла про відставку керівництва держави, міністра внутрішніх справ та звільнення Ю. Тимошенко, підбурювали натовп до непокори, вчинення опору працівникам міліції, закликали учасників акції до повалення існуючої влади.

О 15 годині учасники акції металевими прутами зламали допоміжну огорожу з дерев'яних щитів (загальною довжиною 120 м), поставлену на тротуарі перед будинками МВС по вулиці Богомольця, закидали будівлю контрольно-пропускного Пункту МВС сирими яйцями, камінням, відірваними від щитів дошками, іншими предметами, били по дверях пропускного пункту металевими прутами, наклеювали листівки антидержавного змісту та заблокували вхідні двері КІШ дерев'яними щитами.

О 15 .1 0 натовп вулицями Богомольця , Шовковична та Лютеранська пройшов до будинку Адміністрації Президента У країни, де понад 200 членів УНА-УНСО здійснили напад на працівників міліції, що забезпечували охорону громадського порядку на території прилеглій до Адміністрації Президента України. Нападники розірвали загороджувальні турнікети, кидали на працівників міліції металеві огорожі, сирі яйця, картоплю, димові шашки, скляні та пластикові пляшки із займистою рідиною ( одна загорілася), а також розібрали частину бруківки і камінням почали кидати в правоохоронців. З метою припинення протиправних дій працівниками міліції було застосовано спецзасоби - гумові кийки та сльозоточивий газ. Зазначені факти задокументовано й направлено в СБУ для порушення кримінальної справи за ознаками ч. l, ст. 71 КК України (масові безпорядки).

О 15 .40 учасники акції перейшли до Хрещатика, де переважна більшість розійшлась, а близько ЗОО членів УНА- УНСО -зібралися на розі вулиць Хрещатику і Городецького, де з 16.00 до 16.20 провели мітинг, на якому виступив С. Хмара.

Вжитими заходами Працівниками міліції протягом дня затримано 214 найбільш активних правопорушників (62 Представники УНА-УНСО, 3 представники ВГКО "За Правду", по 2 - СПУ та Асоціації молодих реформаторів, по 1 - партії "Батьківщина" та партії "Народна воля" і 143 позапартійні особи). Серед затриманих 61 житель ЛьвівськоЇ області, 27 - м. Києва, 18 - ТернопільськоЇ, 16 - Івано-Франківської, 15 - Черкаської, 13 - Рівненської, 12 - Харківської, 9 - Волинської, 7 - Сумської, 6 - Вінницької та інших областей.

На 205 затриманих правопорушників складено адміністративні протоколи за ст.ст.173 та 185 КУпАП.

Цього ж дня о 17.30 до Старокиївського РУ звернулася народний депутат України В. Семенюк, 1952 р.н. Вона заявила, що під час проведення заходів в парку ім. Шевченка її вдарив по голові рукою невідомий у камуфляжному одязі. Потерпілу госпіталізовано.

За медичною допомогою звернулося 56 працівників міліції та військовослужбовців внутрішніх військ, які отримали тілесні ушкодження різної тяжкості, 15 з яких госпіталізовано.

На охорону громадського порядку в місцях проведення заходів залучалось 3950 працівників органів внутрішніх справ та 450 військовослужбовців внутрішніх військ МВС України.

Обстановка контролюється.

Оперативний штаб МВС України