12 березня цього року в Міністерстві закордонних справ відбувся брифінг Секретаря РНБО Є.Марчука для керівників іноземного дипломатичного корпусу, акредитованого в Україні. Темою брифінгу був коментар подій, що мали місце в Києві
9 березня 2001 року. Є.Марчук інформував, що в м.Києві відбулося ряд протиправних дій проти правоохоронних органів під час відзначення Шевченківських свят та біля Адміністрації Президента України. З наслідками цих протиправних дій було порушено кримінальну справу за статтею 71 Кримінального кодексу. Розслідування доручено вести Службі безпеки України. В цей час вивчається питання про винесення 13 березня цієї проблеми на засідання Верховної Ради в контексті можливої інформації правоохоронних органів.

Є.Марчук зазначив, що 9 березня поруч з легітимним акціями протесту були і протиправні. Оскільки від ряду політичних лідерів пролунали заяви про їх наміри унеможливити будь-якими засобами покладання квітів до пам’ятника Шевченку Президентом України, Прем’єр-міністром та керівництвом Верховної Ради правоохоронні органи отримали доручення і вжили відповідні заходи для забезпечення церемонії за участю вищих посадових осіб держави. Після завершення церемонії о 8.50. ранку 9 березня всі обмежувальні заходи з боку правоохоронних сил були зняті. Нажаль, після цього біля пам’ятника відбулися ганебні акти глумління над національними святинями. Правову оцінку цьому дасть столична міліція, все ж інше в більшій мірі входить в сферу моральності та політичної культури.

Події біля Адміністрації Президента слідство кваліфікує за статтею 71 як організацію масових безпорядків. Звертаючись до дипломатичного корпусу, Секретар РНБО зазначив, що навряд чи в європейських країнах чи в Америці поліція так терпеляче довго витримувала напад озброєних штурмовиків. Те, що відбулось біля Адміністрації Президента, річ сумна, оскільки була застосована сила проти правоохоронців.

Є.Марчук висловив впевненість, що професіонали з іноземних країн, які мали змогу дивитися телерепортажі з місця подій, можуть впевнено сказати, що з боку української міліції протидія була тільки як форма блокування. В результаті велика кількість правоохоронців постраждала фізично, оскільки проти них в якості зброї застосовувалися металеві предмети, каміння, так звані “коктейлі Молотова”. В результаті дій правоохоронних органів 9 березня було затримано 212 осіб, 105 з них вже звільнено, 23 справи передано в суд, 73 перебувають під слідством. Є.Марчук зазначив, що ці дві події 9 березня є серйозним інцидентом, який потребує серйозних політичних оцінок.

Секретар РНБО відповів на кілька запитань присутніх. Так відповідаючи на питання, чи буде врахована та обставина, що в легітимні акції втручалися правопорушники, що суттєво змінювало суть легітимної акції, і чи буде слідство розмежовувати одне від іншого, Є.Марчук зазначив, що кримінальна справа порушена по конкретному факту, застосування сили проти співробітників правопорядку. Але стаття 71 передбачає кримінальну відповідальність не тільки щодо погромщиків, а й тих, хто організував ці акції, хто їх підбурював. Вже знайдена квартира, на якій готувалася частина “коктейлів Молотова”. Справа не буде закрита доти, доки не буде знайдено всіх винних. Коментуючи питання можливої небезпеки для іноземних громадян та надання у цьому зв’язку рекомендацій іноземним делегаціям утриматись від поїздки в Україну, Є.Марчук зазначив, що сили правопорядку здатні і готові забезпечити спокій і дотримання законності. Тому небезпеки для іноземних делегацій не існує. Можливі акції опозиційних партій, що проходитимуть в Києві, також загроз для іноземних громадян не становлять. Відповідаючи на питання стосовно можливої зустрічі Президента за круглим столом з опозицією. Голова Ради безпеки наголосив на тому, що вести переговори з штурмовиками ніхто не збирається, але вони і не є опозицією. Діалог з політичною опозицією вже проводиться.

Є. Марчук проінформував про круглий стіл, організований за ініціативою депутата А.Кінаха, в якому взяли участь партії всього політичного спектру. А також про зустріч Президента з лідерами фракцій Верховної Ради, яка мала позитивний політичний резонанс. Секретар РНБО розповів про зустріч Прем’єр-міністра з парламентською більшістю. На прохання присутніх Є.Марчук прокоментував чому саме СБУ, а не іншим правоохоронних органам було доручено проводити розслідування. За його словами, таке рішення регулюється кримінально-процесуальним кодексом України. Генеральною прокуратурою визначено саме Службу безпеки України для здійснення такого розслідування.