31 березня 2002 року в Україні відбулося голосування на виборах до парламенту та органів місцевого самоврядування. Станом на 15.24 1 квітня 2002 року ЦВК України опрацювала понад 64,55% бюлетенів.

Наявна реакція міжнародних спостерігачів на хід голосування є загалом позитивною. Як зазначила 1 квітня 2002 року у своїй заяві міжнародна місія спостереження за виборами, до складу якої входять представники від Парламентської асамблеї ОБСЄ, Бюро демократичних інституцій та прав людини ОБСЄ, РЄ та Європейського парламенту, парламентські вибори в Україні наближаються до міжнародних стандартів. "Виборчий процес став більш прозорим, але необхідно докласти зусиль для підвищення громадської довіри до результатів виборів," – зазначив Брюс Джордж, віце-президент ПА ОБСЄ та спеціальний координатор з питань українських парламентських виборів. Позитивним аспектом стали, як зазначили міжнародні спостерігачі, нове та вдосконалене виборче законодавство, ефективна централізована робота виборчих установ та добре представлений спектр 33 політичних партій та виборчих блоків, які висунули понад 7 тис. кандидатів. ЗМІ в основному забезпечили кандидатам та партіям доступ до виборців шляхом проведення теледебатів, надання безкоштовного ефіру та платної політичної реклами.

Керівник громадської організації "Комітет виборців України" І.Попов заявив 1 квітня 2002 року, що "вибори відбулися на адекватній нормативно-правовій базі". Попереднім висновком Комітету може бути те, що "результати виборів відповідають волевиявленню громадян".

Міжнародні спостерігачі від СНД вважають, що вибори були проведені виборчими комісіями у відповідності до національного виборчого законодавства і визнають ці вибори демократичними й легітимними.

Вибори відбувалися за самої активної ролі громадськості та кандидатів у депутати. До складу дільничних комісій входили представники різних політичних сил, що практично виключає будь-яку можливість фальсифікації результатів виборів. За процесом голосування і підбиття підсумків стежили близько 900 тис. офіційних спостерігачів, у тому числі 944 міжнародних спостерігача із 49 країн, які представляли 50 організацій. Більше всього спостерігачів було з Росії – 203 особи, а також США – 157 осіб. Окрім того, Польща направила 86 спостерігачів, Білорусія – 57, Велика Британія – 46, Латвія – 32, Молдова – 24, Німеччина – 23, Нідерланди – 22, Франція – 21, Іспанія – 18, Азербайджан – 17, Румунія і Чехія – по 16, Швеція і Вірменія – по 12, Литва – 11, Італія, Грузія і Люксембург – по 10.

Із понад 33 тис. виборчих дільниць 90 були організовані при закордонних представництвах України, 127 – на суднах, 151 – в пенітенціарних закладах. В усіх цих установах вибори відбулися організовано й у відповідності до чинного законодавства держави.

Попередні підсумки дають можливість з високим ступенем вірогідності прогнозувати створення дієвої більшості у Верховній Раді, діяльність якої буде спрямована на продовження демократичних та ринкових перетворень у державі.

Всупереч поширеним коментарям деяких іноземних ЗМІ, вибори жодним чином не були для громадян України вибором між умовними "західним" та "східним" шляхами розвитку зовнішньої політики держави. Більшість політичних сил, що пройшли до парламенту, декларує у своїх передвиборчих програмах намір інтегруватися до європейських та зближуватися з євро-атлантичними структурами, зберігаючи при цьому тісні стосунки з Росією та країнами СНД. Це цілком відповідає нинішньому зовнішньополітичному курсові країни, підтверджує відданість громадян України європейському вибору та сприяє подальшій консолідації суспільства.

Попередні підсумки виборів свідчать, що український народ проявив мудрість, зваженість, самостійність та громадянську відповідальність за свій вибір. Є усі підстави вважати, що цей вибір вже ближчим часом принесе результати, і діяльність народних обранців сприятиме поглибленню існуючих позитивних тенденцій розвитку суспільства та держави.