Щодо результатів робочої

поїздки Міністра закордонних справ України до Харкова

 

1. 15 лютого 2001 року Міністр закордонних справ України здійснив поїздку до м. Харків, де відбулося його знайомство з виробничим та науково-технічним потенціалом регіону та його реальними можливостями у зовнішньо-економічній діяльності. Відбулась зустріч А.М.Зленка з керівництвом Харківської облдержадміністрації, яку слід розглядати як складову частину механізму взаємодії центральної та регіональної виконавчої влади, спрямовану на покращання взаємодії гілок влади для вирішення загальнодержавних і регіональних проблем в контексті здійснення координуючої ролі МЗС у сфері зовнішніх зносин.

Того ж дня А.М.Зленко зустрівся з викладацьким складом і слухачами Національної юридичної академії України ім. Я.Мудрого, в якій Він прочитав лекцію.

2. 16 лютого ц.р. у м.Харків відповідно до раніше досягнутих домовленостей відбулася зустріч керівників 13 прикордонних областей нашої країни та Російської Федерації. У ній взяли участь Міністри закордонних справ України А.М.Зленко та РФ І.С.Іванов.

Головна увага у виступах учасників заходу приділялася піднесенню рівня міжрегіонального співробітництва як основи для наповнення українсько-російського стратегічного партнерства конкретним змістом. Представники регіонів України та Росії висловили критичні зауваження щодо ситуації, яка склалася в питаннях економічної співпраці. У цьому контексті наголошували на необхідності усунення недоліків для збільшення обсягів товарообігу та взаємовигідного обміну продукцією. Гострій критиці було піддано практику, що склалася в ході перетину державного кордону. Йшлося, зокрема, про неприпустимість застосування різних видів "поборів", впровадження необгрунтованої транспортної та митної тарифної політики, неврегульованість проблеми перетину кордону мешканцями прикордонних областей.

Керівниками областей одностайно відзначалася нагальна потреба зниження непрямих податків та податків на додану вартість. Порушені українською стороною питання викликали великий інтерес з боку представників РФ, які, як показав обмін думками, не володіли відповідною інформацією, незважаючи на те, що проблема скасування ПДВ та запровадження зони вільної торгівлі неодноразово порушувалася нами в рамках СНД.

В ході обміну думками Міністри закордонних справ України та РФ виклали низку пропозицій, спрямованих на поліпшення двосторонньої співпраці, сприяння росту обсягів прикордонної торгівлі, лібералізації доступу національних виробників на ринки обох країн, створення спрощених процедур перетину державного українсько-російського кордону місцевими жителями, більш ефективну взаємодію правоохоронних органів прикордонних регіонів, створення регіонального українсько-російського банку даних попиту і пропозицій на ринках товарів та послуг, заснування в прикордонних регіонах спеціальних економічних зон.

За підсумками засідання керівники прикордонних областей ухвалили "Звернення до Урядів України та Російської Федерації" з конкретними ініціативами, а також "Меморандум про спільні дії з охорони та використанню вод басейну р. Сіверський Донець".

Зустріч пройшла на високому діловому рівні, дала можливість визначити резерви для поліпшення прикордонної співпраці, а також виявити суттєві недоліки, які створюють перешкоди розвитку нормального взаємовигідного співробітництва між цими регіонами.

3. Під час перебування у Харкові за ініціативи України 15 лютого ц.р. відбулася тристороння зустріч Міністрів закордонних справ України, Російської Федерації та Республіки Молдова, присвячена пошуку шляхів врегулювання придністровської проблеми.

Обмін думками показав, що відновлення переговорного процесу та проведені консультації на рівні експертів у Будапешті (19 грудня 2000 р.) та Києві (31 січня – 1 лютого ц.р.) створили необхідну основу для вироблення взаємоприйнятного компромісного рішення з остаточного врегулювання наслідків цього конфлікту. Наголошувалося на необхідності продовження роботи експертних груп, зокрема важливості проведення відповідної багатосторонньої зустрічі у Братиславі (орієнтовно 27 лютого ц.р.).

За результатами зустрічі було схвалено Спільну заяву. У ній глави зовнішньополітичних відомств трьох держав сформулювали принципи, на яких повинно будуватись врегулювання придністровської проблеми.

4. Відбулися також двосторонні переговори з Міністром закордонних справ РФ І.С.Івановим. Було обговорено питання про можливість проведення наприкінці цього року в Харкові українсько-російського бізнес форуму (аналогічного тому, що відбувся у Москві в грудні 2000 року).

Російською стороною було високо оцінено результати зустрічі Президентів України та Росії в Дніпропетровську.

І.С.Іванов підтвердив готовність провести у травні цього року в Москві на базі Московського державного інституту міжнародних відносин спільну науково-практичну конференцію "Україна і Росія у сучасному світі”. Він також дав запевнення щодо готовності російської сторони сприяти проведенню в РФ у 2002 році Днів культури України.

Керівник зовнішньополітичного відомства Росії повідомив, що взяв під особистий контроль хід ремонту будинку української бібліотеки в м.Москва. Ним також було висловлено готовність розмістити пам'ятну дошку на будинку, де проживав М.С.Грушевський.

У ході переговорів було досягнуто домовленості про зустріч експертів щодо розгляду окремих питань, які виникають у зв'язку з тимчасовим перебуванням ЧФ РФ на території України. Йдеться, зокрема, про виконання спільного доручення Президентів України і Росії від 18 квітня 2000 року.

І.С.Іванов запевнив, що у цьому році російська сторона буде готова до підписання Угоди про сухопутну ділянку державного кордону, та виявив готовність продовжити переговори щодо Азовського моря і Керченської протоки.

Глава зовнішньополітичного відомства Росії підтримав ініціативу України щодо проведення в Ялті (15-16 травня ц.р.) грузинсько-абхазької зустрічі в рамках заходів із зміцнення довіри. Разом з тим, російська сторона не підтримала нашу ініціативу про винесення питання врегулювання конфлікту в Абхазії (Грузія) на засідання РБ ООН у березні ц.р.

Російський міністр підтвердив принципову готовність провести планове VI засідання Змішаної комісії з співробітництва, яке не відбулося в 2000 році.

В контексті майбутнього візиту Папи Римського в Україну було обговорено питання можливого приїзду Президента РФ В.В.Путіна на аудієнцію з Папою. І.С.Іванов дав зрозуміти, що це питання для російської сторони є складним і може викликати негативну реакцію православної церкви.

Міністри закордонних справ підписали Угоду між Україною та Російською Федерацією про регулювання процесу переселення і захист прав переселенців.

5. Були проведені також двосторонні консультації з Міністром закордонних справ Республіки Молдова Н.С.Чєрномазом, на яких обговорені питання, що стоять на порядку денному українсько-молдовського співробітництва.

Зокрема, йшлося про питання ратифікації молдовською стороною Договору про державний кордон, врегулювання проблем власності, облаштування кордону та запровадження ефективного режиму його функціонування.

Глава зовнішньополітичного відомства Молдови висловив переконання, що новий склад Парламенту РМ (вибори відбудуться 25 лютого ц.р.) в пріоритетному порядку розгляне питання ратифікації зазначеного Договору.

В рамках підготовки до Ялтинського саміту країн ГУУАМ молдовська сторона висловила свою зацікавленість у співробітництві в цьому форматі, але виключно в економічному вимірі. Н.С.Чєрномаз дав запевнення, що Молдова візьме участь у консультаціях в Ташкенті на рівні національних координаторів (21-22 лютого ц.р.).

Було підписано План консультацій між Міністерствами закордонних справ України та Молдови на 2001 рік.