Consulate General of Ukraine
in New York
Home 10th Anniversary
Independence
Elections 2002 General Info Laws of
Ukraine
Trade Mission Links Press
Releases
Documentation Authentication VISA
Processing

В и с т у п
Президента України Л.Д.КУЧМИ
по телебаченню і радіомовленню
6 листопада 1999 року

Шановні співвітчизники!

Бурхливі зміни в нашому бутті істотно похитнули погляди на події, історичне визначення яких ще донедавна не підлягало, здавалося б, найменшому сумніву.

Маю на увазі насамперед 7 листопада 1917 року.

Те, що сталося в цей день, одні продовжують називати Великою Жовтневою соціалістичною революцією і світанком нової доби.

Інші - переворотом, який поклав початок тривалому пануванню диктатури й насильства, жорстоким експериментам над цілими народами. І не тільки Радянського Союзу.

Одні відзначають це як велике свято - щоправда, нерідко просто за звичкою, інші - як день жалоби за жертвами червоного терору, за втраченою на довгі роки перспективою.

У різному баченні Жовтня, його джерел, чинників і наслідків - чи не головне, що ділить нас нині на лівих і правих, комуністів і антикомуністів, заважає зміцнювати згоду і злагоду в суспільстві.

А відтак щороку маємо сплеск політичних пристрастей, відчуженості між людьми.

Ми ще надто мало просунулися до зближення позицій, до бажання слухати і розуміти один одного.

Минуле, неоднозначні його оцінки завжди тяжіють над сьогоденням.

Історія ніколи не писалася в одному кольорі. І так само не можна сприймати її лише у білому чи чорному варіанті.

Особливо епохальні, знакові віхи, навколо яких сплітається тугий вузол проблем і протиріч.

Усе, що пов’язано з Жовтнем 1917-го, вимагає постійного переосмислення. І вже хоча б з цих міркувань 7 листопада має бути позначене у нашому календарі.

Як говориться у Біблії, мудрі успадковують славу, а нерозумні - безславність.

Увійшовши в історію як символ народного прагнення до свободи, Жовтень водночас став уроком нездійснених сподівань.

Протест проти класових утисків та імперіалістичної бойні переріс у криваві рахунки громадянської війни. Замість жаданої землі селяни одержали колгоспну форму кріпацтва, а робітники замість підприємств - тяжку найману працю.

Могутній потяг до волі і правди обернувся великою несправедливістю, а боротьба з реальними і уявними ворогами - злочинною боротьбою проти свого народу. Лік її жертв йшов на багато десятків мільйонів.

Вину та відповідальність за такі глибокі, нерідко трагічні протиріччя, за тяжкі втрати ні в якому разі не можна перекладати з державних і партійних вождів на простих людей.

Вони змушені були жити, існувати у заданій системі координат. І показували при цьому високі та масові зразки трудової і ратної доблесті, примножували економічну міць, обороноздатність своєї держави, відстояли її у смертельному поєдинку з фашизмом.

Це найголовніша причина того, що ми не повинні відмовлятися від свого минулого, а тим більше засуджувати всіх, хто в ньому жив, працював і воював.

Бо це означало б відцуратися і від своїх батьків.

Ми, образно кажучи, стоїмо на плечах тих поколінь і маємо бути довіку їм вдячні.

Цілком очевидно, що ще не скоро вгамуються дискусії, зіткнення думок навколо Жовтня і породженого ним суспільного устрою. Як і сьогодні, люди ще виходитимуть на вулиці під червоними прапорами та гаслами.

Така вже наша реальність. І ніхто не вправі накласти заборону на все, під чим минуло життя багатьох людей, на їхні зустрічі з друзями та юністю.

Право безборонно і безперешкодно відстоювати свою думку, свої переконання - наочний вияв демократичності нашого нинішнього суспільства.

Хотілося б лише, щоб звернення до минулого застерігало від повторення трагічних помилок, від спокуси доводити свою правоту силою, допомагало швидше відмовлятися від філософії насильства, сприяло примиренню і консолідації.

Так, як написала у своєму листі до мене Ніна Іванівна Навроцька з Дніпропетровська: "Не ділитися нам, не сперечатися, правду треба знайти єдину для всіх”.

Воістину золоті слова!

Кажуть, що з роками більше розумієш і менше відчуваєш.

Ми ж усі, шановні співгромадяни, повинні і зрозуміти, і відчути: у минулому для України немає і не може бути майбутнього.

Саме в такому контексті, під таким кутом зору належить сприймати день 7 листопада.

Ми вистраждали право бути самими собою. Бути державою і народом, яких знає і шанує світ.

І ми будемо такими, зробивши відповідальні висновки зі своєї історії.



Top of page | Questions for the Consulate | Consulate Homepage