Friday, May 14 - 2004

-6pm-

* Opening Remarks

Rev. Philip Sandrick,OSBM Pastor

* Dancers St. George Academy

Daria Genza Director

* Schools of Ballroom Dance

Natalia Lemishka Director

* Vocal Ensemble St. George Academy

Anna Bachynska Director

* Olena Kobzarenko Student of St. George Academy

* Inna Sydorak Student of St. George Academy

* Victoria Hordyeyeva Student of St. George Academy

* Dance-Duet

Denis Busnea Student of St. George Academy

Ada Ford Director

* Christinka Makhno Young Soloist

* Sisters Pawlyshyn Duet

* Veronica Kaninska Soloist of "Ukrainska Rodina"

 

Announcers: Ulana Kekish-Solodenko

Ivanka Mazur- Hodovanec

 

 

 

 

 

Please note: program is subject to change.

 

 

 

 

 

Saturday, May 15 - 2004

-3PM-

* Childrens Dance Ensebles:

"Honyviter" - Irvington, N.Y.

"Barvinok" - Astoria, N.Y.

Roma Pryma- Bohachewska Director

* "Mriya" - Heamstead, N.Y. Orlando Pagan Director

* "Maky" - N.J. Tamara Sybi Director

* School of Ballroom Dance

Natalia Lemishka Director

Announcers: Laryssa Huryn

Taras Mazur

-6PM-

* Dance Ensemble "Syzokryli"

Roma Pryma-Bohachewska Director

* Laryssa Magun-Huryn Soprano

* Roman Tsymbala Tenor

* Sisters Telnuk Duet

* Halyna Remezova Violin

* Natalia Hreshko Spiritual Duet

Orysia Gandera

* Lewko Struk Soloist

* Luba and Mykola Duet

* Dance-Duet

Denis Busnea Student of. St. George Academy

Ada Ford Director

* Veronica Kaninska Soprano

* Jurij Hreb Bard

* Hurt "Halychany"

Viktor Sydir Director

Announcers: Ulana Kekish-Solodenko

Ivanka Mazur-Hodowanec

 

 

Sunday, May 16, 2004

-1:00PM-

(Concert in the Church)

* Ukrainian Chorus "Dumka"

Wasyl Hrechynsky Conductor

Laryssa Hutnykevych Concertmaster

Announcer: Olga Obertos

* Ekumen Chorale, Olyphant, P.A.

Patrick Marcinko II Conductor

-2:30PM-

* Childrens Dance Ensembles:

"Zorepad" - Albany, N.Y.

"Iskra" - Whipany, N.J.

School of Ukrainian National Dance, N.Y.

School of Ukrainian National Dance, Passaic, N.J.

Roma Pryma-Bohachevska Director

Announcers: Laryssa Huryn

Taras Mazur

- 3:30PM -

* Dance Ensemble " Syzokryli"

Roma Pryma - Bohachevska Director

* Dancers St. George Academy

Daria Genza Director

* Dance-Duet

Denys Busnea Student of St. George Academy

Ada Ford Director

* Roman Tsymbala Tenor

* Sisters Telnuk Duet

* Ihor Ptacha Soloist

* Lewko Struk Soloist

* Christinka Makhno Young Soloist

* Halyna Remezova Violin

* Sisters Pawlyshyn Duet

* Hurt " Halychany"

Victor Sydir Director

* Closing Remarks

Rev. Philip Sandrick, OSBM Pastor

Announcers: Ulana Kekish-Solodenko

Ivanka Mazur-Hodowanec

Program Director: Anna Bachynska