UkraiNewstand News from and about Ukraine & Ukrainians
Ukrainian Community Press Releases
BRAMA Home UkraiNewstand Ukraine Weather Ukraine Elections '98 BRAMA Sports BRAMA/UBN Calendar of Events BRAMA Community Press Releases
БРАМА Індекс УкраїНовини Погода Вибори-98 БРАМА Спорт БРАМА/UBN Громадський Календар Громадські Прес-релізи на БРАМІ

<<< INSTRUCTIONS FOR SUBMITTING PRESS RELEASES -- CLICK HERE >>>
* * * * *

Transliterated text appears below

The speech below is presented in it's original form as it appears on the press page of the Ukrainian Consulate in NY. We also offer it in transliterated form for readers who do not have the ability to read cyrillic fonts.
* * * * * * * * * * * * * * * * *
H.E. Mr. Borys Tarasiuk, Minister for Foreign Affairs of Ukraine address delivered at a meeting with members of the North Atlantic Council.
(The topic of the speech is Ukraine's foreign relations.)

* * * * * * * * * * * * * * * * *

 

ВИСТУП
Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка
на зустрічі з парламентаріями Північно-Атлантичної Асамблеї
та представниками парламентських і урядових структур України
 (Київ, 10 червня 1999 р.)

Шановні парламентарії,
Шановні пані та панове!

Хотів би висловити вдячність організаторам за запрошення виступити на цій зустрічі. З задоволенням сприймаю той факт, що візити делегацій Північно-Атлантичної Асамблеї проводяться на регулярній основі. І Ваш візит - вже четвертий такого формату - є реальним підтвердженням цього. Такі заходи не лише закладають міцні підвалини парламентського виміру співпраці України з НАТО, але й сприятимуть кращому розумінню в Україні сучасної НАТО та її проблем, а також надають можливість Вам краще дізнатись про реальні проблеми життя нашої держави.

Розвиток парламентського діалогу з Альянсом за кілька років плідного співробітництва перетворився на важливий важіль ствердження України на міжнародній арені, додає безумовного позитиву відносинам України з НАТО. Мені приємно бачити сьогодні, з-поміж присутніх учасників конференції, народних депутатів України, які стояли у витоків нашого співробітництва з Альянсом.

* * *

Орієнтири у міжнародних відносинах України є незмінними і послідовними. Можна чітко окреслити три основні напрями діяльності нашої зовнішньої політики:

Інтеграція для України означає:

  • подальше політичне та інституційне зближення з ЄС та еволюційне просування до кінцевої мети: набуття асоційованого, а у довготерміновій перспективі
  • повноправного членства у ЄС;
  • адаптація українського законодавства до норм ЄС та Ради Європи як ключовий інтеграційний елемент;
  • поглиблення відносин і зближення України з НАТО як важливого складовою всеохоплюючої системи європейської стабільності та безпеки.

    Інтеграцію до ЄС ми сприймаємо не лише як стимулюючий фактор економічного розвитку, але і як впливовий чинник нашої національної безпеки в широкому сенсі цього слова, соціальної злагоди, інтелектуального прогресу української нації. Об”єднана Європа - це сталий демократичний державний устрій, повага прав людини, добробут і безпека, технологічний прогрес, культурне розмаїття націй. Це - перспективи для стабільного розвитку, яких об”єктивно немає на інших напрямах.

    Саме тому європейська інтеграція і обрана як стратегічний напрям зовнішньої політики України, якому не може бути альтернативи. Інтеграційний досвід переважної більшості країн ЦСЄ, зростання добробуту їх громадян переконливо підтверджує висновок про те, що майбутнє України має бути в об”єднаній Європі.

    У цьому зв”язку хотів би звернути особливу увагу на те, що саме єдність поглядів і дій виконавчої і законодавчої влади гарантували швидку інтеграцію наших західних сусідів в політичний і економічний європейський простір. Хотілося б бачити таку ж єдність і в Україні. Впевнений, що активне спілкування між парламентарями України і НАТО сприятиме взаємному зближенню, стане запорукою спільного вирішення проблем. Тоді і не повторяться такі прикрі непорозуміння, як, наприклад, з Радою Європи.

    Нам потрібна ваша підтримка. Зараз на порядку денному відносин Україна-ЄС - вироблення стратегії Євросоюзу щодо України.  Сподіваємось, що це питання обійме чільне місце під час головування Фінляндії в ЄС у ІІ півріччі ц.р., тим паче, що вже в липні у Києві відбудеться ІІІ саміт Україна-ЄС.

    * * *

    Двосторонні відносини - це насамперед відносини з сусідами, а також зі стратегічно важливими партнерами, іншими державами світу. Як записано в затверджених українським парламентом Основних напрямах зовнішньої політики, “Зовнішньополітичні зусилля мають бути постійно спрямовані на те, щоб прикордонні держави утворювали навколо України надійну смугу миру і стабільності. У цьому контексті кожна прикордонна держава є стратегічним партнером України”. Цього прагнемо і розвиваємо такі стосунки як на двосторонній, так і регіональній основі.

    Саме на це спрямована політика єднання і примирення з Польщею, традиційно дружні і теплі відносини з Угорщиною, пошук компромісів й активна регіональна співпраця з Румунією та Молдовою, тривке партнерство з Туреччиною, взаємовигідне економічне співробітництво з Білоруссю, нові перспективи у відносинах зі Словаччиною і, безумовно, стратегічне партнерство з Російською Федерацією, яке спільно реалізуємо, грунтуючись на положеннях базового Договору.

    Крім того, ми активно співпрацюємо з Польщею, Угорщиною та Чехією над тим, аби звести до мінімуму ті труднощі та проблеми, що могли б постати у розвитку наших торговельно-економічних та гуманітарних стосунків з цими країнами після їхнього вступу до Європейського Союзу.

    Яскравим прикладом такої співпраці міг би служити також проект створення міжнародного консорціуму з транспортування і переробки каспійської нафти, що зараз обговорюється з польською стороною. Причому йдеться не лише про траспортування енергоносіїв, але й створення в Україні відповідної інфраструктури, включаючи нові автотранспортні магістралі, реорганізацію і приватизацію українських нафтопереробних підприємств і завантаження їх високоякісною сировиною.

    Чи варто говорити, яке значення має цей проект для розвитку економіки України? Крім того, що український маршрут, як один з найкоротших та економічно найефективніших, дозволив би диверсифікувати джерела постачання каспійської нафти на європейські ринки, він ще й служив би надійною запорукою того, що в Європі знову не появляться нові лінії розподілу, нові "залізні завіси".

    В рамках багатосторонньої дипломатії Україна орієнтується на суттєве підвищення своєї ролі в міжнародному співтоваристві, зокрема шляхом отримання місця непостійного члена РБ ООН. Звичайно, у тому числі за підтримки держав, які ви представляєте.

    Активно працюємо в регіональних організаціях і форумах - ОБСЄ, ОЧЕС, ЦЄІ, РДБМ, ГУУАМ.

    Ми твердо відстоюємо свою позицію в СНД, де треба радикально спростити існуючу структуру, створити зону вільної торгівлі без вилучень і винятків, яка відповідала б правилам ГАТТ/СОТ.

    Активізуємось в багатосторонніх домовленостях в галузі роззброєння, в т.ч. ядерного, заходів довіри, у миротворчих та миропідтримуючих операціях, безпекових режимах і контрольних механізмах. Особливу увагу звертаємо на сприяння у врегулюванні т.зв. "заморожених" конфліктів на пострадянському просторі, які становлять потенційну небезпеку для миру й стабільності в регіоні (Придністров”я, Абхазія).

    * * *

    Шановні пані та панове,

    Сьогодні всіх нас хвилює ситуація в Косово, Балканська криза в цілому. Саме в цей час Рада Безпеки ООН розглядає проект довгоочікуваної політичної резолюції по Косово, співавтором якої є Україна. Ця резолюція, яку зараз розглядає Рада Безпеки ООН,  являє собою результат наполегливих зусиль багатьох країн, у т.ч. й України.

    Резолюція повинна закласти юридичні підвалини для припинення військових дій і врегулювання конфлікту мирним шляхом на основі принципів міжнародного права. Її практичне втілення має запобігти поширенню крупномасштабній гуманітарній катастрофі та забезпечити повернення до Косово біженців та переміщених осіб.

    Думаю, Вам добре відомо, що з самого початку конфлікту в Косово Україна докладала зусиль з метою його врегулювання мирним шляхом, взяла активну участь в Місії ОБСЄ з верифікації в Косово. Вже 27 березня ц.р., тобто в перші дні збройного конфлікту в Югославії, Україна запропонувала свій план врегулювання, більшість положень якого знайшли відображення в прийнятому Бєлградом Мирному плані “Великої вісімки” та в резолюції Ради Безпеки ООН.

    Україна готова взяти участь як в міжнародних миротворчих силах безпеки, так і в міжнародній діяльності в цивільній сфері для забезпечення повної реалізації досягнутих домовленостей і остаточного врегулювання югославської кризи під егідою ООН, відповідно до рішень її Ради Безпеки.

    В ході збройного конфлікту в Косово Україна зазнала значних збитків внаслідок тривалих конфліктів на території колишньої Югославії. Дозвольте нагадати, що в результаті санкцій проти СРЮ в 1992-95 рр. збитки України становили 4 млрд. дол. Цього ж разу лише за квітень сумарні економічні втрати дорівнюють близько 220 млн. дол. Металургійні підприємства України втрачають 1,2 млн. дол. щоденно, а лише одне Дунайське пароплавство - 313 000 дол. щоденно.

    Саме тому, Україна готова взяти активну участь у відбудові економіки Югославії та сусідніх з нею країн. Ми готові надати всілякого сприяння відновленню стабільності в Балканському регіоні, у т.ч. в рамках реалізації Пакту стабільності для Південно-Східної Європи.

    Одним з уроків балканської кризи стала яскрава демонстрація недосконалої системи сучасного міжнародного права. На жаль, ООН не виявилася здатною або не мала змоги виконувати належним ином свої функції. Необхідно зосередити весь інтелектуальний потенціал для вивчення цієї проблеми з метою вдосконалення загальновизнаних принципів врегулювання конфліктів та критеріїв гуманітарних інтервенцій.

    Шановні пані та панове!

    Югославська криза справила значний вплив і на внутрішньополітичну ситуацію в Україні. Ліва опозиція робить періодичні напади на Президента України, Уряд, особливо МЗС та Міноборони, закликаючи до повного розриву усіх зв”язків з Заходом, намагаючись змінити послідовно відстоюваний курс на європейську і євроатлантичні інтеграцію. Немає сумніву, що “натівське питання” буде активно задіяне в ході президентських виборів у жовтні.

    На жаль, загроза повернення до старих часів є доволі реальною. Свіжим свідченням цього є ініціатива лівих сил у Верховній Раді провести Міжпарламентську конференцію "Білорусь, Росія, Україна – досвід і проблеми інтеграції" за участю депутатів Союзної Скупщини СРЮ, яка зараз триває в Києві одночасно з нашою.

    Цей захід мав відбутися у Чернігові, але його навмисне перенесено до столиці виключно з ідеологічних і передвиборних міркувань. Адже ліві сили не здатні висунути жодної нової ідеї і займатись конструктивною роботою. Вони можуть існувати лише в режимі конфронтації, скандалів і протистояння, намагаючись повернути колесо історії назад.

    До речі, справжні політики далекі від ідеології. Поки триває ця конференція, наприклад Росія продовжує активно співпрацювати з НАТО у вирішенні югославської кризи, енергійно взаємодіє з Євросоюзом у світлі прийнятої Стратегії ЄС до РФ, де обидві сторони названі стратегічними партнерами, що прагнуть до інтеграції.

    Так от, навіть прихильники ортодоксального марксизму-ленінізму не можуть не рахуватись з сучасними українськими реаліями. Основою їх сучасної фразеології все частіше стають тези про необхідність дотримання Конституції, законності, демократичних принципів і навіть апеляція до міжнародних організацій. Для цього достатньо ознайомитись з останніми статтями провідних представників КПУ [Г.Крючкова і Б.Олійника] в парламентській газеті "Голос України" від 8 червня ц.р. Протягом 70-річного правління комуністи ясно продемонстрували свої справжні цілі й цінності – тоталітаризм замість демократії, державний терор замість правосуддя, всевладдя партії замість права.

    Водночас не можу не привернути уваги до деяких висловлювань згаданих публікацій. Так, п.Олійник називає акцію НАТО в Косово "технологічним фашизмом". При цьому, зауважте, жодного слова ні про етнічні чистки серед косовських албанців, які власне й стали причиною бойових дій, ні про сотні тисяч біженців, ні про ті мирні дипломатичні зусилля, які безуспішно здійснювались міжнародним співтовариством до застосування сили. "Дісталось" і Міністерству закордонних справ України, де, на думку автора статті, працюють натовські "стипендіати" і "колаборанти". Цілком логічно, що завершується це все писання прямими погрозами на адресу тих, хто "виправдовував злочинну авантюру в Югославії" – мовляв, "гряде праведний суд історії і народів". Зверніть увагу, що йдеться не про судову відповідальність згідно з чинним законодавством, а про намір вершити суд на ідеологічних засадах, що в комуністичному розумінні і у повній відповідності з практикою, яка існувала в колишньому СРСР, означає фізичну розправу з усіма інакодумцями. Таким чином нам натякають, що буде в разі повернення лівих.

    * * *

    Але повернемось до більш приємної тематики.

    Конференція парламентаріїв Північноатлантичної Асамблеї в Києві – найкраще свідчення глобальних зрушень, які сталися протягом останніх десяти років, найкращий доказ того, що Україна продовжує впевнено йти шляхом європейської інтеграції.

    Розвиток стабільних стосунків з НАТО по лінії Північно-Атлантичної  Асамблеї безпосередньо сприятиме зміцненню зовнішніх гарантій національної  безпеки України. Розвиток відносин "особливого партнерства" між Україною та НАТО активно сприятиме також входженню України в європейські структури  безпеки та її участі як важливого самостійного чинника у формуванні нової системи безпеки в Європі.

    Глибоко переконаний, що саме завдяки  такому відкритому і дружньому спілкуванню зможемо краще зрозуміти один одного й зробити світ безпечнішим та кращим.

    Дякую за увагу.


    * * * * * * * * * * * * * * * * * *

     

    VYSTUP
    Ministra zakordonnykh sprav Ukrayiny B.I.Tarasyuka
    na zustrichi z parlamentariyamy Pivnichno-Atlantychnoyi Asambleyi
    ta predstavnykamy parlaments'kykh i uryadovykh struktur Ukrayiny
     (Kyyiv, 10 chervnya 1999 r.)

    Shanovni parlamentariyi,
    Shanovni pani ta panove!

    Khotiv by vyslovyty vdyachnist' orhanizatoram za zaproshennya vystupyty na tsij' zustrichi. Z zadovolennyam spryj'mayu toj' fakt, sho vizyty delehatsij' Pivnichno-Atlantychnoyi Asambleyi provodyat'sya na rehulyarnij' osnovi. I Vash vizyt - vzhe chetvertyj' takoho formatu - ye real'nym pidtverdzhennyam ts'oho. Taki zakhody ne lyshe zakladayut' mitsni pidvalyny parlaments'koho vymiru spivpratsi Ukrayiny z NATO, ale j' spryyatymut' krashomu rozuminnyu v Ukrayini suchasnoyi NATO ta yiyi problem, a takozh nadayut' mozhlyvist' Vam krashe diznatys' pro real'ni problemy zhyttya nashoyi derzhavy.

    Rozvytok parlaments'koho dialohu z Al'yansom za kil'ka rokiv plidnoho spivrobitnytstva peretvoryvsya na vazhlyvyj' vazhil' stverdzhennya Ukrayiny na mizhnarodnij' areni, dodaye bezumovnoho pozytyvu vidnosynam Ukrayiny z NATO. Meni pryyemno bachyty s'ohodni, z-pomizh prysutnikh uchasnykiv konferentsiyi, narodnykh deputativ Ukrayiny, yaki stoyaly u vytokiv nashoho spivrobitnytstva z Al'yansom.

    * * *

    Oriyentyry u mizhnarodnykh vidnosynakh Ukrayiny ye nezminnymy i poslidovnymy. Mozhna chitko okreslyty try osnovni napryamy diyal'nosti nashoyi zovnishn'oyi polityky:

    Intehratsiya dlya Ukrayiny oznachaye:

  • podal'she politychne ta instytutsij'ne zblyzhennya z YeS ta evolyutsij'ne prosuvannya do kintsevoyi mety: nabuttya asotsij'ovanoho, a u dovhoterminovij' perspektyvi
  • povnopravnoho chlenstva u YeS;
  • adaptatsiya ukrayins'koho zakonodavstva do norm YeS ta Rady Yevropy yak klyuchovyj' intehratsij'nyj' element;
  • pohlyblennya vidnosyn i zblyzhennya Ukrayiny z NATO yak vazhlyvoho skladovoyu vseokhoplyuyuchoyi systemy yevropej's'koyi stabil'nosti ta bezpeky.

    Intehratsiyu do YeS my spryj'mayemo ne lyshe yak stymulyuyuchyj' faktor ekonomichnoho rozvytku, ale i yak vplyvovyj' chynnyk nashoyi natsional'noyi bezpeky v shyrokomu sensi ts'oho slova, sotsial'noyi zlahody, intelektual'noho prohresu ukrayins'koyi natsiyi. Ob”yednana Yevropa - tse stalyj' demokratychnyj' derzhavnyj' ustrij', povaha prav lyudyny, dobrobut i bezpeka, tekhnolohichnyj' prohres, kul'turne rozmayittya natsij'. Tse - perspektyvy dlya stabil'noho rozvytku, yakykh ob”yektyvno nemaye na inshykh napryamakh.

    Same tomu yevropej's'ka intehratsiya i obrana yak stratehichnyj' napryam zovnishn'oyi polityky Ukrayiny, yakomu ne mozhe buty al'ternatyvy. Intehratsij'nyj' dosvid perevazhnoyi bil'shosti krayin TsSYe, zrostannya dobrobutu yikh hromadyan perekonlyvo pidtverdzhuye vysnovok pro te, sho maj'butnye Ukrayiny maye buty v ob”yednanij' Yevropi.

    U ts'omu zv”yazku khotiv by zvernuty osoblyvu uvahu na te, sho same yednist' pohlyadiv i dij' vykonavchoyi i zakonodavchoyi vlady harantuvaly shvydku intehratsiyu nashykh zakhidnykh susidiv v politychnyj' i ekonomichnyj' yevropej's'kyj' prostir. Khotilosya b bachyty taku zh yednist' i v Ukrayini. Vpevnenyj', sho aktyvne spilkuvannya mizh parlamentaryamy Ukrayiny i NATO spryyatyme vzayemnomu zblyzhennyu, stane zaporukoyu spil'noho vyrishennya problem. Todi i ne povtoryat'sya taki prykri neporozuminnya, yak, napryklad, z Radoyu Yevropy.

    Nam potribna vasha pidtrymka. Zaraz na poryadku dennomu vidnosyn Ukrayina-YeS - vyroblennya stratehiyi Yevrosoyuzu shodo Ukrayiny.  Spodivayemos', sho tse pytannya obij'me chil'ne mistse pid chas holovuvannya Finlyandiyi v YeS u II pivrichchi ts.r., tym pache, sho vzhe v lypni u Kyyevi vidbudet'sya III samit Ukrayina-YeS.

    * * *

    Dvostoronni vidnosyny - tse nasampered vidnosyny z susidamy, a takozh zi stratehichno vazhlyvymy partneramy, inshymy derzhavamy svitu. Yak zapysano v zatverdzhenykh ukrayins'kym parlamentom Osnovnykh napryamakh zovnishn'oyi polityky, “Zovnishn'opolitychni zusyllya mayut' buty postij'no spryamovani na te, shob prykordonni derzhavy utvoryuvaly navkolo Ukrayiny nadij'nu smuhu myru i stabil'nosti. U ts'omu konteksti kozhna prykordonna derzhava ye stratehichnym partnerom Ukrayiny”. Ts'oho prahnemo i rozvyvayemo taki stosunky yak na dvostoronnij', tak i rehional'nij' osnovi.

    Same na tse spryamovana polityka yednannya i prymyrennya z Pol'sheyu, tradytsij'no druzhni i tepli vidnosyny z Uhorshynoyu, poshuk kompromisiv j' aktyvna rehional'na spivpratsya z Rumuniyeyu ta Moldovoyu, tryvke partnerstvo z Turechchynoyu, vzayemovyhidne ekonomichne spivrobitnytstvo z Bilorussyu, novi perspektyvy u vidnosynakh zi Slovachchynoyu i, bezumovno, stratehichne partnerstvo z Rosij's'koyu Federatsiyeyu, yake spil'no realizuyemo, hruntuyuchys' na polozhennyakh bazovoho Dohovoru.

    Krim toho, my aktyvno spivpratsyuyemo z Pol'sheyu, Uhorshynoyu ta Chekhiyeyu nad tym, aby zvesty do minimumu ti trudnoshi ta problemy, sho mohly b postaty u rozvytku nashykh torhovel'no-ekonomichnykh ta humanitarnykh stosunkiv z tsymy krayinamy pislya yikhn'oho vstupu do Yevropej's'koho Soyuzu.

    Yaskravym prykladom takoyi spivpratsi mih by sluzhyty takozh proekt stvorennya mizhnarodnoho konsortsiumu z transportuvannya i pererobky kaspij's'koyi nafty, sho zaraz obhovoryuyet'sya z pol's'koyu storonoyu. Prychomu j'det'sya ne lyshe pro trasportuvannya enerhonosiyiv, ale j' stvorennya v Ukrayini vidpovidnoyi infrastruktury, vklyuchayuchy novi avtotransportni mahistrali, reorhanizatsiyu i pryvatyzatsiyu ukrayins'kykh naftopererobnykh pidpryyemstv i zavantazhennya yikh vysokoyakisnoyu syrovynoyu.

    Chy varto hovoryty, yake znachennya maye tsej' proekt dlya rozvytku ekonomiky Ukrayiny? Krim toho, sho ukrayins'kyj' marshrut, yak odyn z naj'korotshykh ta ekonomichno naj'efektyvnishykh, dozvolyv by dyversyfikuvaty dzherela postachannya kaspij's'koyi nafty na yevropej's'ki rynky, vin she j' sluzhyv by nadij'noyu zaporukoyu toho, sho v Yevropi znovu ne poyavlyat'sya novi liniyi rozpodilu, novi "zalizni zavisy".

    V ramkakh bahatostoronn'oyi dyplomatiyi Ukrayina oriyentuyet'sya na suttyeve pidvyshennya svoyeyi roli v mizhnarodnomu spivtovarystvi, zokrema shlyakhom otrymannya mistsya nepostij'noho chlena RB OON. Zvychaj'no, u tomu chysli za pidtrymky derzhav, yaki vy predstavlyayete.

    Aktyvno pratsyuyemo v rehional'nykh orhanizatsiyakh i forumakh - OBSYe, OChES, TsYeI, RDBM, HUUAM.

    My tverdo vidstoyuyemo svoyu pozytsiyu v SND, de treba radykal'no sprostyty isnuyuchu strukturu, stvoryty zonu vil'noyi torhivli bez vyluchen' i vynyatkiv, yaka vidpovidala b pravylam HATT/SOT.

    Aktyvizuyemos' v bahatostoronnikh domovlenostyakh v haluzi rozzbroyennya, v t.ch. yadernoho, zakhodiv doviry, u myrotvorchykh ta myropidtrymuyuchykh operatsiyakh, bezpekovykh rezhymakh i kontrol'nykh mekhanizmakh. Osoblyvu uvahu zvertayemo na spryyannya u vrehulyuvanni t.zv. "zamorozhenykh" konfliktiv na postradyans'komu prostori, yaki stanovlyat' potentsij'nu nebezpeku dlya myru j' stabil'nosti v rehioni (Prydnistrov”ya, Abkhaziya).

    * * *

    Shanovni pani ta panove,

    S'ohodni vsikh nas khvylyuye sytuatsiya v Kosovo, Balkans'ka kryza v tsilomu. Same v tsej' chas Rada Bezpeky OON rozhlyadaye proekt dovhoochikuvanoyi politychnoyi rezolyutsiyi po Kosovo, spivavtorom yakoyi ye Ukrayina. Tsya rezolyutsiya, yaku zaraz rozhlyadaye Rada Bezpeky OON,  yavlyaye soboyu rezul'tat napolehlyvykh zusyl' bahat'okh krayin, u t.ch. j' Ukrayiny.

    Rezolyutsiya povynna zaklasty yurydychni pidvalyny dlya prypynennya vij's'kovykh dij' i vrehulyuvannya konfliktu myrnym shlyakhom na osnovi pryntsypiv mizhnarodnoho prava. Yiyi praktychne vtilennya maye zapobihty poshyrennyu krupnomasshtabnij' humanitarnij' katastrofi ta zabezpechyty povernennya do Kosovo bizhentsiv ta peremishenykh osib.

    Dumayu, Vam dobre vidomo, sho z samoho pochatku konfliktu v Kosovo Ukrayina dokladala zusyl' z metoyu j'oho vrehulyuvannya myrnym shlyakhom, vzyala aktyvnu uchast' v Misiyi OBSYe z veryfikatsiyi v Kosovo. Vzhe 27 bereznya ts.r., tobto v pershi dni zbroj'noho konfliktu v Yuhoslaviyi, Ukrayina zaproponuvala svij' plan vrehulyuvannya, bil'shist' polozhen' yakoho znaj'shly vidobrazhennya v pryj'nyatomu Byelhradom Myrnomu plani “Velykoyi visimky” ta v rezolyutsiyi Rady Bezpeky OON.

    Ukrayina hotova vzyaty uchast' yak v mizhnarodnykh myrotvorchykh sylakh bezpeky, tak i v mizhnarodnij' diyal'nosti v tsyvil'nij' sferi dlya zabezpechennya povnoyi realizatsiyi dosyahnutykh domovlenostej' i ostatochnoho vrehulyuvannya yuhoslavs'koyi kryzy pid ehidoyu OON, vidpovidno do rishen' yiyi Rady Bezpeky.

    V khodi zbroj'noho konfliktu v Kosovo Ukrayina zaznala znachnykh zbytkiv vnaslidok tryvalykh konfliktiv na terytoriyi kolyshn'oyi Yuhoslaviyi. Dozvol'te nahadaty, sho v rezul'tati sanktsij' proty SRYu v 1992-95 rr. zbytky Ukrayiny stanovyly 4 mlrd. dol. Ts'oho zh razu lyshe za kviten' sumarni ekonomichni vtraty dorivnyuyut' blyz'ko 220 mln. dol. Metalurhij'ni pidpryyemstva Ukrayiny vtrachayut' 1,2 mln. dol. shodenno, a lyshe odne Dunaj's'ke paroplavstvo - 313 000 dol. shodenno.

    Same tomu, Ukrayina hotova vzyaty aktyvnu uchast' u vidbudovi ekonomiky Yuhoslaviyi ta susidnikh z neyu krayin. My hotovi nadaty vsilyakoho spryyannya vidnovlennyu stabil'nosti v Balkans'komu rehioni, u t.ch. v ramkakh realizatsiyi Paktu stabil'nosti dlya Pivdenno-Skhidnoyi Yevropy.

    Odnym z urokiv balkans'koyi kryzy stala yaskrava demonstratsiya nedoskonaloyi systemy suchasnoho mizhnarodnoho prava. Na zhal', OON ne vyyavylasya zdatnoyu abo ne mala zmohy vykonuvaty nalezhnym ynom svoyi funktsiyi. Neobkhidno zoseredyty ves' intelektual'nyj' potentsial dlya vyvchennya tsiyeyi problemy z metoyu vdoskonalennya zahal'novyznanykh pryntsypiv vrehulyuvannya konfliktiv ta kryteriyiv humanitarnykh interventsij'.

    Shanovni pani ta panove!

    Yuhoslavs'ka kryza spravyla znachnyj' vplyv i na vnutrishn'opolitychnu sytuatsiyu v Ukrayini. Liva opozytsiya robyt' periodychni napady na Prezydenta Ukrayiny, Uryad, osoblyvo MZS ta Minoborony, zaklykayuchy do povnoho rozryvu usikh zv”yazkiv z Zakhodom, namahayuchys' zminyty poslidovno vidstoyuvanyj' kurs na yevropej's'ku i yevroatlantychni intehratsiyu. Nemaye sumnivu, sho “nativs'ke pytannya” bude aktyvno zadiyane v khodi prezydents'kykh vyboriv u zhovtni.

    Na zhal', zahroza povernennya do starykh chasiv ye dovoli real'noyu. Svizhym svidchennyam ts'oho ye initsiatyva livykh syl u Verkhovnij' Radi provesty Mizhparlaments'ku konferentsiyu "Bilorus', Rosiya, Ukrayina – dosvid i problemy intehratsiyi" za uchastyu deputativ Soyuznoyi Skupshyny SRYu, yaka zaraz tryvaye v Kyyevi odnochasno z nashoyu.

    Tsej' zakhid mav vidbutysya u Chernihovi, ale j'oho navmysne pereneseno do stolytsi vyklyuchno z ideolohichnykh i peredvybornykh mirkuvan'. Adzhe livi syly ne zdatni vysunuty zhodnoyi novoyi ideyi i zaj'matys' konstruktyvnoyu robotoyu. Vony mozhut' isnuvaty lyshe v rezhymi konfrontatsiyi, skandaliv i protystoyannya, namahayuchys' povernuty koleso istoriyi nazad.

    Do rechi, spravzhni polityky daleki vid ideolohiyi. Poky tryvaye tsya konferentsiya, napryklad Rosiya prodovzhuye aktyvno spivpratsyuvaty z NATO u vyrishenni yuhoslavs'koyi kryzy, enerhij'no vzayemodiye z Yevrosoyuzom u svitli pryj'nyatoyi Stratehiyi YeS do RF, de obydvi storony nazvani stratehichnymy partneramy, sho prahnut' do intehratsiyi.

    Tak ot, navit' prykhyl'nyky ortodoksal'noho marksyzmu-leninizmu ne mozhut' ne rakhuvatys' z suchasnymy ukrayins'kymy realiyamy. Osnovoyu yikh suchasnoyi frazeolohiyi vse chastishe stayut' tezy pro neobkhidnist' dotrymannya Konstytutsiyi, zakonnosti, demokratychnykh pryntsypiv i navit' apelyatsiya do mizhnarodnykh orhanizatsij'. Dlya ts'oho dostatn'o oznaj'omytys' z ostannimy stattyamy providnykh predstavnykiv KPU [H.Kryuchkova i B.Olij'nyka] v parlaments'kij' hazeti "Holos Ukrayiny" vid 8 chervnya ts.r. Protyahom 70-richnoho pravlinnya komunisty yasno prodemonstruvaly svoyi spravzhni tsili j' tsinnosti – totalitaryzm zamist' demokratiyi, derzhavnyj' teror zamist' pravosuddya, vsevladdya partiyi zamist' prava.

    Vodnochas ne mozhu ne pryvernuty uvahy do deyakykh vyslovlyuvan' zhadanykh publikatsij'. Tak, p.Olij'nyk nazyvaye aktsiyu NATO v Kosovo "tekhnolohichnym fashyzmom". Pry ts'omu, zauvazhte, zhodnoho slova ni pro etnichni chystky sered kosovs'kykh albantsiv, yaki vlasne j' staly prychynoyu boj'ovykh dij', ni pro sotni tysyach bizhentsiv, ni pro ti myrni dyplomatychni zusyllya, yaki bezuspishno zdij'snyuvalys' mizhnarodnym spivtovarystvom do zastosuvannya syly. "Distalos'" i Ministerstvu zakordonnykh sprav Ukrayiny, de, na dumku avtora statti, pratsyuyut' natovs'ki "stypendiaty" i "kolaboranty". Tsilkom lohichno, sho zavershuyet'sya tse vse pysannya pryamymy pohrozamy na adresu tykh, khto "vypravdovuvav zlochynnu avantyuru v Yuhoslaviyi" – movlyav, "hryade pravednyj' sud istoriyi i narodiv". Zvernit' uvahu, sho j'det'sya ne pro sudovu vidpovidal'nist' zhidno z chynnym zakonodavstvom, a pro namir vershyty sud na ideolohichnykh zasadakh, sho v komunistychnomu rozuminni i u povnij' vidpovidnosti z praktykoyu, yaka isnuvala v kolyshn'omu SRSR, oznachaye fizychnu rozpravu z usima inakodumtsyamy. Takym chynom nam natyakayut', sho bude v razi povernennya livykh.

    * * *

    Ale povernemos' do bil'sh pryyemnoyi tematyky.

    Konferentsiya parlamentariyiv Pivnichnoatlantychnoyi Asambleyi v Kyyevi – naj'krashe svidchennya hlobal'nykh zrushen', yaki stalysya protyahom ostannikh desyaty rokiv, naj'krashyj' dokaz toho, sho Ukrayina prodovzhuye vpevneno j'ty shlyakhom yevropej's'koyi intehratsiyi.

    Rozvytok stabil'nykh stosunkiv z NATO po liniyi Pivnichno-Atlantychnoyi  Asambleyi bezposeredn'o spryyatyme zmitsnennyu zovnishnikh harantij' natsional'noyi  bezpeky Ukrayiny. Rozvytok vidnosyn "osoblyvoho partnerstva" mizh Ukrayinoyu ta NATO aktyvno spryyatyme takozh vkhodzhennyu Ukrayiny v yevropej's'ki struktury  bezpeky ta yiyi uchasti yak vazhlyvoho samostij'noho chynnyka u formuvanni novoyi systemy bezpeky v Yevropi.

    Hlyboko perekonanyj', sho same zavdyaky  takomu vidkrytomu i druzhn'omu spilkuvannyu zmozhemo krashe zrozumity odyn odnoho j' zrobyty svit bezpechnishym ta krashym.

    Dyakuyu za uvahu.


    * * * * * * * * * * * * * * * * * *

    More Community Press Releases -- Click Here
    Comments and observations about this article and other news
    may be posted to the Press Comment Board



    ** Special: [Ukrainian Holidays and Traditions] [SHOP UKRAINIAN] [POLITICS]

    BRAMA Home -- BRAMA in Ukrainian -- Calendar -- UkraiNEWStand -- Community Press -- Search BRAMA -- Arts/Culture -- Business -- CLASSIFIEDS -- Compute/Software -- Social Issues -- Education -- Fun -- Law -- e-LISTS&BB's -- Nova Khvylia (New Wave) -- SPORTS -- Travel -- Ukraine -- Government -- Diaspora Directory -- Suggest a Link -- Report a dead link -- About BRAMA - WebHosting - Domains - Advertising -- What's New? -- GOOGLE-- Yahoo!
    Copyright © 1997-2011 BRAMA, Inc.tm, Inc. All Rights Reserved.

    Copyright ©1997-99 BRAMA, Inc.; all rights reserved.