UkraiNewstand  News from and about Ukraine & Ukrainians 
Ukrainian Community Press Releases
BRAMA Home UkraiNewstand Ukraine Weather Ukraine Elections '98 BRAMA Sports BRAMA/UBN Calendar of Events BRAMA Community Press Releases
БРАМА Індекс УкраїНовини Погода Вибори-98 БРАМА Спорт БРАМА/UBN Громадський Календар Громадські Прес-релізи на БРАМІ

<<< INSTRUCTIONS FOR SUBMITTING PRESS RELEASES -- CLICK HERE >>>
* * * * *

Transliterated text appears below

15.09.99
Київ

"Вступ до історії України"

"Вступ до історії України"
Вступ до історії України
Видавництво гуманітарної літератури "Абрис"
252001, Київ-1
вул. Трьохсвятительська, 4
тел. 229-59-98, 228-71-23
факс (044) 228-48-55
e-mail: abris@ambernet.kiev.ua

Ось уже рік триває конкурс на кращі підручники з історії України для загальноосвітньої середньої школи, оголошений Лігою українських меценатів і Міністерством освіти України. До жюрі конкурсу входять відомі історики, письменники, педагоги. Вже розглянуто майже два десятки рукописів. Й ось - підручник для 5-го класу "Вступ до історії України", який написало молоде подружжя Оксана Данилевська та Віталій Власов. У січні 1999 р. відбулося вручення їм премії конкурсу. На прес-конференції з цього приводу виконавчий директор Ліги Михайло Слабошпицький повідомив, що конкурс на підручники з цього важливого предмета для інших класів триває. Більше того, на травневих зборах ліги меценатів ставитиметься питання про оголошення конкурсу й на підручники з української мови та літератури.

Про особливості конкурсу, проблеми, підручників та вивчення національної історії в школі говорили заступник міністра освіти Олександра Савченко, завідувач кафедри історії і політології Києво-Могилянської академії, професор Юрій Мицик, письменник, директор видавництва "Дніпро" Тарас Сергійчук, відомий історик, автор популярних книг про українських гетьманів Олена Апанович, президент асоціації українських видавництв, директор видавництва "Абрис" Олександр Афонін та інші. У всіх промовців лейтмотивом проходила думка про важливість ініціативи такого конкурсу. Присутні на прес-конференції вчителі і відповідальні працівники Міністерства освіти України сказали чимало теплих подячних слів на адресу Ліги, очолюваної видатним меценатом нашого часу Петром Яциком.

Прес-служба Ліги українських меценатів

 


Юрій Мицик, зав. кафедрою історії та політології Національного університету "Києво-Могилянська Академія", професор, доктор історичних наук

Українська школа надзвичайно потребує сучасних за змістом та формою підручників - наукових, глибоко-патріотичних, динамічних за викладом, яскравих з поліграфічного боку й водночас цікавих дитині. Особливо бракує таких навчальних видань шкільному курсові історії України - дисципліні, розвивальний та виховний потенціал якої вочевидь ще й досі не дооцінюється. Позатим саме уроки історії України покликані прищеплювати українській молоді шанобливе ставлення до минулого рідної землі, відчуття причетності до багатовікової боротьби українського народу за волю, врешті - гордість зватися українцем. При цьому найбільша відповідальність покладається на підручники початкового курсу історії України, адже загальновідомо, що легше запобігти хворобі, ніж потім її лікувати.

Впадає у вічі, що автори підручника "Вступ до історії України. 5 клас" прагнули зацікавити школярів новим навчальним предметом, розбудити їхню уяву, змусити відчувати минуле й співчувати людині, яка жила за тих чи інших часів, - тобто бути не пасивними споживачами інформації, а дослідниками, які під керівництвом учителя й за допомогою підручника, долають звивистий шлях пізнання.

Отож неформальне врахування психолого-педагогічних особливостей дітей 11-12 років - незаперечна перевага підручника. Принагідно зауважимо, що адаптація історичного матеріалу не позначилася на його науковій відповідності. Авторам вдалося не лише зберегти дохідливу форму викладу, а й врахувати найсучасніші досягнення історичної науки.

Система запитань та завдань до текстів оповідань, інформаційних статей та уроків загалом стимулюватиме пізнавальну діяльність учнів, спонукатиме їх до творчості, до роздумів, а також сприятиме засвоєнню найважливіших понять, дат, подій тощо.

Окремо хотілося б спинитися на структурі підручника. Чи не вперше в підручнику для школяра середньої ланки пропонується ознайомлення не лише з наукою історією, а з іншими історичними - т. зв. спеціальними - та найвидатнішими вченими-істориками - творцями української історії. Розповіді про вчених вплітаються в загальну канву книжки, не порушуючи хронологічного принципу, а поєднання в першому розділі оповідної манери з принципом ретроспекції додають викладові динамізму й напруження.

Надзвичайно вдалою є спроба авторів навчати учнів-підлітків історії через історичні белетризовані оповідання, побудовані на художньообразній інтерпретації історичних фактів. Такий підхід дозволяє не лише вичерпно подати необхідну для дітей цієї вікової категорії історичну інформацію, а й розв&rsquo;язати проблему адаптації, втілюючи одночасно розвивальні та виховні цілі.

Підручник написано легко й невимушено, доброю українською мовою. Читання оповідань, без сумніву, захопить дитину, полонить її уяву. Отже, необхідні знання учні здобуватимуть не примусом, а під час невимушеного читання.


Олена Апанович, кандидат історичних наук (Інститут Історії України Національної Академії Наук України), лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка

Книжка Віталія Власова й Оксани Данилевської є новим словом у створенні підручників з історії України для 5 класу, тобто для підлітків, які взагалі вперше долучаються до пізнання історії своєї Батьківщини, а також до розуміння того, що це за наука - історія. Враховуючи цю обставину й особливості віку своїх майбутніх читачів, автори підручника виробили його концепцію, яка грунтується на тому, щоб впливати не тільки на інтелект учня, а й на його емоції, духовний світ його особистості.

Звідси й особлива побудова підручника, кожна тема якого складається з трьох частин: суто історичного тексту, історичних художніх оповідань і ретельної та оригінально розробленої методичної частини, яка виконує поряд з іншими дуже важливу функцію.

Темами коротеньких історичних оповідань, що засвідчують наявність у авторів літературного белетристичного хисту, обрано найбільш важливі події та явища з різних періодів історії України, а також найбільш виразні й вагомі епізоди з життя та діяльності її видатних діячів - державників, полководців, політиків, вчених, письменників, освітян. Автори почасти вдаються до художніх домислів, зокрема, вводять у свої оповідання уявних героїв (нерідко - це діти), але при цьому тримаються в межах історичної правди.

Тематика підібрана таким чином, що оповіданнями охоплюються всі періоди нашої історії з прадавніх часів до найближчих до нас років нашої минувшини. Розміщені оповідання в хронологічній послідовності. У них відчувається дух, історична обстановка, атмосфера кожної доби, кожного періоду історії.

Кожне оповідання має сюжет, коротенькі сценки, іноді живі, динамічні діалоги і ненав&rsquo;язливі, зрозумілі роздуми персонажів. Представлено це картинно, з вишуканою опоетизованістю, і спрямовано на виховання в дітей патріотизму та духовності. Окремі оповідання мені здаються справжніми шедеврами. (Оповідання "Зерна мудрості" про Ярослава Мудрого; "З Божої ласки князь Київський" - Володимир Ольгердович, "Слава на морі" - гетьман П. Конашевич-Сагайдачний, "Козацького цвіту по всьому світу" - Юрій Кульчицький; "Зруйноване гніздо" - Підпільненська Січ, Петро Калнишевський. Про Тараса Шевченка написано нескінченно багато, але в оповіданні "Несподівана зустріч" взятий зовсім несподіваний ракурс. До категорії найкращих слід зарахувати оповідання "Я в серці маю те, що не вмирає". Дуже гарні оповідання: "Стрілецька слава" про січових стрільців, "Повстанська молитва" про УПА, "Гаряча смерть" про Олену Телігу. Стосовно останнього варто сказати, що це справжнє музичне оповідання, тут проза має ритм, автори майже досягають висот нашої видатної поетки, героїні й жертовниці заради української національної ідеї - Олени Теліги.

Взагалі вражають дуже вдалі, свіжі образи як-от "Крилаті коні-сумніви несуть душу гетьмана з Переяславської церкви над засніженої землею України"; "...споруда, яка не поступалася палацам європейських володарiв. Довершенiстю лiнiй вона була схожа на коштовну перлину, загорнену в м'який оксамит сонячного сяйва" та ін.

Кожна тема, як зазначалося вище, представлена не тільки художнім оповіданням, а й власне історичними текстами, які теж надзвичайно важливі для структури підручника. Адже в них викладається загальна картина історії України, зосереджується увага на її головних подіях, пояснюється, чому і з яких причин так, а не інакше відбувався перебіг подій і які це мало наслідки.

Одним із прикладів гармонійного поєднання стилістично й методично різних складових теми може служити матеріал про "Нищення української природи в 20 столітті". Дуже добре написане оповідання "Полин-чорнобиль - від болю чи біль? Три дні з історії міста", де не тільки розповідається про найтрагічнішу подію в історичному житті України, а й подається як перегук епох історія міста Чорнобиля. Питання "Перевір себе" поставлені й сформуловані настільки продумано й винахідливо, що, безперечно, примусять працювати інтелект і уяву дітей напружено й творчо. Особливо цінним є знайомство дітей з екологією, охороною довкілля, що подається через розповідь про техногенне забруднення - найголовнішу проблему всього сучасного людства.

Підручник "Вступ до історії України. 5 клас" оригінальна, талановита, й безперечно, вдала спроба віднайти шляхи ознайомлення дітей 11-12 років з історією як наукою та прилучення їх до минулого Батьківщини. Книжка Віталія Власова, Оксани Данилевської прислужиться і школярам, і всім освітянам, стане великою допомогою у справі виховання патріотів України на загальнолюдських цінностях.

 


* * * * * * * * * * * * * * * * * *

15.09.99
Kyyiv

"Vstup do istoriyi Ukrayiny"

"Vstup do istoriyi Ukrayiny"
Vstup do istoriyi Ukrayiny
Vydavnytstvo humanitarnoyi literatury "Abrys"
252001, Kyyiv-1
vul. Tr'okhsvyatytel's'ka, 4
tel. 229-59-98, 228-71-23
faks (044) 228-48-55
e-mail: abris@ambernet.kiev.ua

Os' uzhe rik tryvaye konkurs na krashi pidruchnyky z istoriyi Ukrayiny dlya zahal'noosvitn'oyi seredn'oyi shkoly, oholoshenyj' Lihoyu ukrayins'kykh metsenativ i Ministerstvom osvity Ukrayiny. Do zhyuri konkursu vkhodyat' vidomi istoryky, pys'mennyky, pedahohy. Vzhe rozhlyanuto maj'zhe dva desyatky rukopysiv. J' os' - pidruchnyk dlya 5-ho klasu "Vstup do istoriyi Ukrayiny", yakyj' napysalo molode podruzhzhya Oksana Danylevs'ka ta Vitalij' Vlasov. U sichni 1999 r. vidbulosya vruchennya yim premiyi konkursu. Na pres-konferentsiyi z ts'oho pryvodu vykonavchyj' dyrektor Lihy Mykhaj'lo Slaboshpyts'kyj' povidomyv, sho konkurs na pidruchnyky z ts'oho vazhlyvoho predmeta dlya inshykh klasiv tryvaye. Bil'she toho, na travnevykh zborakh lihy metsenativ stavytymet'sya pytannya pro oholoshennya konkursu j' na pidruchnyky z ukrayins'koyi movy ta literatury.

Pro osoblyvosti konkursu, problemy, pidruchnykiv ta vyvchennya natsional'noyi istoriyi v shkoli hovoryly zastupnyk ministra osvity Oleksandra Savchenko, zaviduvach kafedry istoriyi i politolohiyi Kyyevo-Mohylyans'koyi akademiyi, profesor Yurij' Mytsyk, pys'mennyk, dyrektor vydavnytstva "Dnipro" Taras Serhij'chuk, vidomyj' istoryk, avtor populyarnykh knyh pro ukrayins'kykh het'maniv Olena Apanovych, prezydent asotsiatsiyi ukrayins'kykh vydavnytstv, dyrektor vydavnytstva "Abrys" Oleksandr Afonin ta inshi. U vsikh promovtsiv lej'tmotyvom prokhodyla dumka pro vazhlyvist' initsiatyvy takoho konkursu. Prysutni na pres-konferentsiyi vchyteli i vidpovidal'ni pratsivnyky Ministerstva osvity Ukrayiny skazaly chymalo teplykh podyachnykh sliv na adresu Lihy, ocholyuvanoyi vydatnym metsenatom nashoho chasu Petrom Yatsykom.

Pres-sluzhba Lihy ukrayins'kykh metsenativ

 


Yurij' Mytsyk, zav. kafedroyu istoriyi ta politolohiyi Natsional'noho universytetu "Kyyevo-Mohylyans'ka Akademiya", profesor, doktor istorychnykh nauk

Ukrayins'ka shkola nadzvychaj'no potrebuye suchasnykh za zmistom ta formoyu pidruchnykiv - naukovykh, hlyboko-patriotychnykh, dynamichnykh za vykladom, yaskravykh z polihrafichnoho boku j' vodnochas tsikavykh dytyni. Osoblyvo brakuye takykh navchal'nykh vydan' shkil'nomu kursovi istoriyi Ukrayiny - dystsyplini, rozvyval'nyj' ta vykhovnyj' potentsial yakoyi vochevyd' she j' dosi ne dootsinyuyet'sya. Pozatym same uroky istoriyi Ukrayiny poklykani prysheplyuvaty ukrayins'kij' molodi shanoblyve stavlennya do mynuloho ridnoyi zemli, vidchuttya prychetnosti do bahatovikovoyi borot'by ukrayins'koho narodu za volyu, vreshti - hordist' zvatysya ukrayintsem. Pry ts'omu naj'bil'sha vidpovidal'nist' pokladayet'sya na pidruchnyky pochatkovoho kursu istoriyi Ukrayiny, adzhe zahal'novidomo, sho lehshe zapobihty khvorobi, nizh potim yiyi likuvaty.

Vpadaye u vichi, sho avtory pidruchnyka "Vstup do istoriyi Ukrayiny. 5 klas" prahnuly zatsikavyty shkolyariv novym navchal'nym predmetom, rozbudyty yikhnyu uyavu, zmusyty vidchuvaty mynule j' spivchuvaty lyudyni, yaka zhyla za tykh chy inshykh chasiv, - tobto buty ne pasyvnymy spozhyvachamy informatsiyi, a doslidnykamy, yaki pid kerivnytstvom uchytelya j' za dopomohoyu pidruchnyka, dolayut' zvyvystyj' shlyakh piznannya.

Otozh neformal'ne vrakhuvannya psykholoho-pedahohichnykh osoblyvostej' ditej' 11-12 rokiv - nezaperechna perevaha pidruchnyka. Prynahidno zauvazhymo, sho adaptatsiya istorychnoho materialu ne poznachylasya na j'oho naukovij' vidpovidnosti. Avtoram vdalosya ne lyshe zberehty dokhidlyvu formu vykladu, a j' vrakhuvaty naj'suchasnishi dosyahnennya istorychnoyi nauky.

Systema zapytan' ta zavdan' do tekstiv opovidan', informatsij'nykh statej' ta urokiv zahalom stymulyuvatyme piznaval'nu diyal'nist' uchniv, sponukatyme yikh do tvorchosti, do rozdumiv, a takozh spryyatyme zasvoyennyu naj'vazhlyvishykh ponyat', dat, podij' tosho.

Okremo khotilosya b spynytysya na strukturi pidruchnyka. Chy ne vpershe v pidruchnyku dlya shkolyara seredn'oyi lanky proponuyet'sya oznaj'omlennya ne lyshe z naukoyu istoriyeyu, a z inshymy istorychnymy - t. zv. spetsial'nymy - ta naj'vydatnishymy vchenymy-istorykamy - tvortsyamy ukrayins'koyi istoriyi. Rozpovidi pro vchenykh vplitayut'sya v zahal'nu kanvu knyzhky, ne porushuyuchy khronolohichnoho pryntsypu, a poyednannya v pershomu rozdili opovidnoyi manery z pryntsypom retrospektsiyi dodayut' vykladovi dynamizmu j' napruzhennya.

Nadzvychaj'no vdaloyu ye sproba avtoriv navchaty uchniv-pidlitkiv istoriyi cherez istorychni beletryzovani opovidannya, pobudovani na khudozhn'oobraznij' interpretatsiyi istorychnykh faktiv. Takyj' pidkhid dozvolyaye ne lyshe vycherpno podaty neobkhidnu dlya ditej' tsiyeyi vikovoyi katehoriyi istorychnu informatsiyu, a j' rozv&rsquo;yazaty problemu adaptatsiyi, vtilyuyuchy odnochasno rozvyval'ni ta vykhovni tsili.

Pidruchnyk napysano lehko j' nevymusheno, dobroyu ukrayins'koyu movoyu. Chytannya opovidan', bez sumnivu, zakhopyt' dytynu, polonyt' yiyi uyavu. Otzhe, neobkhidni znannya uchni zdobuvatymut' ne prymusom, a pid chas nevymushenoho chytannya.


Olena Apanovych, kandydat istorychnykh nauk (Instytut Istoriyi Ukrayiny Natsional'noyi Akademiyi Nauk Ukrayiny), laureat Derzhavnoyi premiyi im. T. Shevchenka

Knyzhka Vitaliya Vlasova j' Oksany Danylevs'koyi ye novym slovom u stvorenni pidruchnykiv z istoriyi Ukrayiny dlya 5 klasu, tobto dlya pidlitkiv, yaki vzahali vpershe doluchayut'sya do piznannya istoriyi svoyeyi Bat'kivshyny, a takozh do rozuminnya toho, sho tse za nauka - istoriya. Vrakhovuyuchy tsyu obstavynu j' osoblyvosti viku svoyikh maj'butnikh chytachiv, avtory pidruchnyka vyrobyly j'oho kontseptsiyu, yaka hruntuyet'sya na tomu, shob vplyvaty ne til'ky na intelekt uchnya, a j' na j'oho emotsiyi, dukhovnyj' svit j'oho osobystosti.

Zvidsy j' osoblyva pobudova pidruchnyka, kozhna tema yakoho skladayet'sya z tr'okh chastyn: suto istorychnoho tekstu, istorychnykh khudozhnikh opovidan' i retel'noyi ta oryhinal'no rozroblenoyi metodychnoyi chastyny, yaka vykonuye poryad z inshymy duzhe vazhlyvu funktsiyu.

Temamy koroten'kykh istorychnykh opovidan', sho zasvidchuyut' nayavnist' u avtoriv literaturnoho beletrystychnoho khystu, obrano naj'bil'sh vazhlyvi podiyi ta yavysha z riznykh periodiv istoriyi Ukrayiny, a takozh naj'bil'sh vyrazni j' vahomi epizody z zhyttya ta diyal'nosti yiyi vydatnykh diyachiv - derzhavnykiv, polkovodtsiv, politykiv, vchenykh, pys'mennykiv, osvityan. Avtory pochasty vdayut'sya do khudozhnikh domysliv, zokrema, vvodyat' u svoyi opovidannya uyavnykh heroyiv (neridko - tse dity), ale pry ts'omu trymayut'sya v mezhakh istorychnoyi pravdy.

Tematyka pidibrana takym chynom, sho opovidannyamy okhoplyuyut'sya vsi periody nashoyi istoriyi z pradavnikh chasiv do naj'blyzhchykh do nas rokiv nashoyi mynuvshyny. Rozmisheni opovidannya v khronolohichnij' poslidovnosti. U nykh vidchuvayet'sya dukh, istorychna obstanovka, atmosfera kozhnoyi doby, kozhnoho periodu istoriyi.

Kozhne opovidannya maye syuzhet, koroten'ki stsenky, inodi zhyvi, dynamichni dialohy i nenav&rsquo;yazlyvi, zrozumili rozdumy personazhiv. Predstavleno tse kartynno, z vyshukanoyu opoetyzovanistyu, i spryamovano na vykhovannya v ditej' patriotyzmu ta dukhovnosti. Okremi opovidannya meni zdayut'sya spravzhnimy shedevramy. (Opovidannya "Zerna mudrosti" pro Yaroslava Mudroho; "Z Bozhoyi lasky knyaz' Kyyivs'kyj'" - Volodymyr Ol'herdovych, "Slava na mori" - het'man P. Konashevych-Sahaj'dachnyj', "Kozats'koho tsvitu po vs'omu svitu" - Yurij' Kul'chyts'kyj'; "Zruj'novane hnizdo" - Pidpil'nens'ka Sich, Petro Kalnyshevs'kyj'. Pro Tarasa Shevchenka napysano neskinchenno bahato, ale v opovidanni "Nespodivana zustrich" vzyatyj' zovsim nespodivanyj' rakurs. Do katehoriyi naj'krashykh slid zarakhuvaty opovidannya "Ya v sertsi mayu te, sho ne vmyraye". Duzhe harni opovidannya: "Strilets'ka slava" pro sichovykh stril'tsiv, "Povstans'ka molytva" pro UPA, "Haryacha smert'" pro Olenu Telihu. Stosovno ostann'oho varto skazaty, sho tse spravzhnye muzychne opovidannya, tut proza maye rytm, avtory maj'zhe dosyahayut' vysot nashoyi vydatnoyi poetky, heroyini j' zhertovnytsi zarady ukrayins'koyi natsional'noyi ideyi - Oleny Telihy.

Vzahali vrazhayut' duzhe vdali, svizhi obrazy yak-ot "Krylati koni-sumnivy nesut' dushu het'mana z Pereyaslavs'koyi tserkvy nad zasnizhenoyi zemleyu Ukrayiny"; "...sporuda, yaka ne postupalasya palatsam yevropej's'kykh volodariv. Dovershenistyu linij' vona bula skhozha na koshtovnu perlynu, zahornenu v m'yakyj' oksamyt sonyachnoho syaj'va" ta in.

Kozhna tema, yak zaznachalosya vyshe, predstavlena ne til'ky khudozhnim opovidannyam, a j' vlasne istorychnymy tekstamy, yaki tezh nadzvychaj'no vazhlyvi dlya struktury pidruchnyka. Adzhe v nykh vykladayet'sya zahal'na kartyna istoriyi Ukrayiny, zoseredzhuyet'sya uvaha na yiyi holovnykh podiyakh, poyasnyuyet'sya, chomu i z yakykh prychyn tak, a ne inakshe vidbuvavsya perebih podij' i yaki tse malo naslidky.

Odnym iz prykladiv harmonij'noho poyednannya stylistychno j' metodychno riznykh skladovykh temy mozhe sluzhyty material pro "Nyshennya ukrayins'koyi pryrody v 20 stolitti". Duzhe dobre napysane opovidannya "Polyn-chornobyl' - vid bolyu chy bil'? Try dni z istoriyi mista", de ne til'ky rozpovidayet'sya pro naj'trahichnishu podiyu v istorychnomu zhytti Ukrayiny, a j' podayet'sya yak perehuk epokh istoriya mista Chornobylya. Pytannya "Perevir sebe" postavleni j' sformulovani nastil'ky produmano j' vynakhidlyvo, sho, bezperechno, prymusyat' pratsyuvaty intelekt i uyavu ditej' napruzheno j' tvorcho. Osoblyvo tsinnym ye znaj'omstvo ditej' z ekolohiyeyu, okhoronoyu dovkillya, sho podayet'sya cherez rozpovid' pro tekhnohenne zabrudnennya - naj'holovnishu problemu vs'oho suchasnoho lyudstva.

Pidruchnyk "Vstup do istoriyi Ukrayiny. 5 klas" oryhinal'na, talanovyta, j' bezperechno, vdala sproba vidnaj'ty shlyakhy oznaj'omlennya ditej' 11-12 rokiv z istoriyeyu yak naukoyu ta pryluchennya yikh do mynuloho Bat'kivshyny. Knyzhka Vitaliya Vlasova, Oksany Danylevs'koyi prysluzhyt'sya i shkolyaram, i vsim osvityanam, stane velykoyu dopomohoyu u spravi vykhovannya patriotiv Ukrayiny na zahal'nolyuds'kykh tsinnostyakh.

 


* * * * * * * * * * * * * * * * * *

More Community Press Releases -- Click Here
Comments and observations about this article and other news
may be posted to the Press Comment Board


** Special: [Ukrainian Holidays and Traditions] [SHOP UKRAINIAN] [POLITICS]

BRAMA Home -- BRAMA in Ukrainian -- Calendar -- UkraiNEWStand -- Community Press -- Search BRAMA -- Arts/Culture -- Business -- CLASSIFIEDS -- Compute/Software -- Social Issues -- Education -- Fun -- Law -- e-LISTS&BB's -- Nova Khvylia (New Wave) -- SPORTS -- Travel -- Ukraine -- Government -- Diaspora Directory -- Suggest a Link -- Report a dead link -- About BRAMA - WebHosting - Domains - Advertising -- What's New? -- GOOGLE-- Yahoo!
Copyright © 1997-2011 BRAMA, Inc.tm, Inc. All Rights Reserved.

Copyright ©1997-99 BRAMA, Inc.; all rights reserved.