News from and about Ukraine & Ukrainians: Ukrainian Community Press Releases
BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення



getLinks(); ?>


DISCLAIMER:The contents of press releases on this website represent solely the positions of their respective authors and organizations. BRAMA neither endorses nor disapproves of the views expressed therein. BRAMA retains all final rights as to what may or may not appear on these pages. Anyone wishing to comment on the press releases is welcome to post notices to the Press Comment Board.
 
Submit press releases here

BRAMA, Mar. 18, 2000, 10:00am EST


transliterated

На крилах ангела
Трагедія сім'ї з нових імігрантів

- Василь Лопух

В безодню темної ночі посміхався Нью-Йорк світлом своїх незчисленних вогнів. Зоріли вікна піднебесних будинків. Вулицями міста то швидко, то зовсім повільно рухалися безконечні потоки автомобілів. Тротуарами поспішали заклопотані люди. Безтурботні - блукали шумними вулицями. Навколо все відбувалося так швидко, що неможливо вловити цей шалений темп життя.

Продавці, немов віртуози-піаністи, вистукували свою музику на кнопках касових апаратів. Піцерії видихали на вулиці запах печеного тіста, а китайські ресторани - тугий аромат кипячої олії.

У цьому незвичайному місті все перемішалося. Особисте життя перетворюється в бізнес, а бізнес - в особисте життя. Доляри, кредитки, чек, здача, пакунок.

- Дякую.

- Прошу.

- Як ви ?

- ОК.

- Майте добрий час,

- Ви також, бай.

- Бай-бай.

Люди не вимовляють, а просто випалюють ці слова, немов зі скорострілів, і, на додаток, ще встигають зробити маску приємної посмішки. Круговерть шаленого життя подібно центрифузі, притискає вас до стінок барабану життя від якого вже неможливо відірватися, - і всі крутяться, крутяться, крутяться... . І тільки лісові красуні, володарки вічнозеленої хвої, немов зачаровані феї, непорушно стояли у своєму святочному вбранні, очікуючи чуда Різдвяних свят.

У ці передсвяточні дні, немов у чарівній казці, світ змінився для Ольги і Теодора Шевчуків, сім'ї молодих емігрантів з України. Ні, їм не випало щасливе число в лото і не дістали вони спадку від багатих родичів. Сталося дещо інше. Світло ангельської любови влетіло у їхню квартиру: вдалося привезти сина, якого небачили довгих шість років. І для них все змінилося. Світ став тихим і спокійним, добрим і щасливим. Здавалося, що відтепер так буде завжди.

Щаслива Оля поралася біля кухонного столу. Щось мудрувала над смачними стравами і поглядала туди, де сидів Мар'янчик. Теодор не відходив від сина ні на крок немовби боявся, що це сон, і, якщо він відійде, то видіння чарівного сну пропаде назавжди. А Мар’ян просто сяяв від щастя. Тулився до великого тіла свого батька, заглядав йому в очі, щось розпитував і з задоволенням показував, як скоро опанував комп’ютерні ігри. То підбіжить до мами вхопить зі столу щось смачненьке, підставить щічку для поцілунку і знову притулиться до тата. Час від часу поглядав під ялинку де лежало багато гарних згортків з різдв'яними подарунками. Кортіло заглянути, що ж там вcередині, але стримувала чарівна загадковість незнаних досі звичаїв американських свят.

Десь там позаду, разом з моторним шумом літаків, залишилися роки розлуки, туги і переживань. Тепер і проблеми емігранського життя не виглядали так безнадійно, як це було ще кілька тижнів тому, перед приїздом сина.

За кілька днів прийшов Новий Рік. Теодор і Оля пішли з сином до ялинки в Рокфеллер центр. Мар’ян ще ніколи не бачив такої краси. Сяйво кольорових вогнів, радісні обличчя. Люди фотографувалися щоб зберегти казкову мить новорічного щастя. Але ніхто не може зупинити швидку течію миттєвостей життя.

Минув ще тиждень, і українці в усьому світі засвітили вогні Різдв'яної Ночі. Цього разу в будинку Богдана Шафранського, який з великою родиною переїхав до Америки всього кілька років тому, було дуже весело. Бо в гості, на свята, приїхав Теодор з дружиною і сином. Дорослі з цікавістю оглядали свого племінника. А їхні діти дуже раділи, бо зустрілися зі своїм братом, якого не бачили вже кілька років.

Приходить вечір. Спільна молитва. Свята вечеря. І легкий спів різдвяних колядок відносить в мріях кудись далеко-далеко, до рідного дому. Та тільки дзвінкі дитячі голоси відвертали увагу від мрій і нагадували, що їхній дім тепер тут, де їхні діти.

Минав час святкових днів, і чи то від думок про наступний робочий тиждень, чи від безперервних розмов налягало на душу якесь незрозуміле і обтяжливе відчуття. Хотілося спокою, тиші. У ніч перед днем cв.Стефана вже ніхто не сидів допізна. Дорослі полягали спати, і тільки діти ще довго гомоніли про щось своє.

Всі спали.

Було далеко за північ, коли ввісні Ольга почула якийсь незрозумілий, дивний і тривожний голос. Від страху вона прокинулась і відкрила очі. У тьм'яному світлі побачила Мар'яна, який сидів на краю їхнього ліжка.

"Синочку, чому не спиш?" - запитала Ольга.

"Я любуюся вами" - тихенько відповів Мар'ян.

Ці солодкі слова дитини повернули її до сну.

А Мар'ян ще довго, немов ангел-хоронитель, сидів на краю ліжка і дивився на своїх батьків.

Зранку всі пішли до церкви. А по обіді Федір завів машину і попрощавшись вони поїхали до Нью-Йорку. Мар'ян, сидячи позаду тата, мовчки дивився на чепурні будинки малих містечок. В машині панувала якась незвична тиша. НІхто не хотів говорити. Зрадливий спокій не віщував біди. А вона підкрадалася стиха і швидко.

Роздоріжжя одне, друге, третє, десяте, …, а потім це. Пронизливий скрегіт коліс, глухий гуркіт металу і ...

О, Боже! Бо-о-о-о-же-е-е-е-е-! Стогін і крик розірвали небо.

Похоронний ескорт автомобілів рухався до місця вічного спочинку. На скелях, вздовж швидкісної дороги, виблискували крижаними діамантами замерзлі сльози гірських струмочків. Світло їх холодного блиску ніби встеляло Мар'янчику останню дорогу до незвіданого царства. Люди їхали мовчки. І тільки шум коліс та моторів з безмовним вітром монотонно голосили свою пісню жалоби.

Минались милі шляху. Автомобілі звернули з головної дороги, а за кілька хвилин зупинилися перед воротами українського цвинтару св. Андрея в Бавн Бруці.

Худорлявий священик перехрещуючи білосніжну домовину "В ім'я Отця, і Сина, і святого Духа ...", розпочав Панахиду. Серце стискалося до останньої межі болю. Сльози безмірного горя затуляли очі. Морозний вітер холодив волося. А сонце, яке звернуло на захід, востаннє заглядало в ніжне дитяче обличчя.

"Господи, поми -и -и -и -луй! Господи, поми -и -и -и -луй! Господи, поми-и-и -и -и -и -и -луй!", продовжував священик. Його голос відносив у небеса слова молитви, а Оля, низько схилившись над домовиною, гладила голівку свого дитяти, ласкала його закриті очі, торкалася холодних губ, які вже не скажуть: "Любуюся вами". Теодор стояв поруч. Його тіло раз у раз здригалося і десь з глибини душі, від зраненого серця доносились глухі слова:"Прости мені, прости, синочку".

Священик, махаючи кадильницею, продовжував співати:"Ві-і-і-чна-я па-а-а-м'ять...". Дим ладану стелився над сирою землею і над тілом дитини.

"Вічная пам'ять ...",- повторювали родичі і друзі, новоприбулі емігранти, не знаючи своєї долі наперед.

... Осиротіла мати стояла над свіжою могилкою, тримаючи в руках давнішу фотокарточку сина в костюмі Ангела - під час вертепу в Україні і згадувала не раз мовлені сином слова:" Я хотів би бути біля Бога" .

І кожен, мабуть, думав про вертеп власного життя.

P.S. Автор присвячує цю сумну новелу світлій пам’яті свого маленького земляка Мар’яна та його батькам Ользі і Теодору Шевчукам.

В день трагедії, 9 січня 1997 року, одинадцятилітній Мар’ян прожив на американській землі лише два тижні.

Січень, 2000. Нью-Йорк


* * * * * * * * * * * * * * * * * *

 

Na krylakh anhela
Trahediya sim'yi z novykh imihrantiv

- Vasyl' Lopukh

V bezodnyu temnoyi nochi posmikhavsya N'yu-J'ork svitlom svoyikh nezchyslennykh vohniv. Zorily vikna pidnebesnykh budynkiv. Vulytsyamy mista to shvydko, to zovsim povil'no rukhalysya bezkonechni potoky avtomobiliv. Trotuaramy pospishaly zaklopotani lyudy. Bezturbotni - blukaly shumnymy vulytsyamy. Navkolo vse vidbuvalosya tak shvydko, sho nemozhlyvo vlovyty tsej' shalenyj' temp zhyttya.

Prodavtsi, nemov virtuozy-pianisty, vystukuvaly svoyu muzyku na knopkakh kasovykh aparativ. Pitseriyi vydykhaly na vulytsi zapakh pechenoho tista, a kytaj's'ki restorany - tuhyj' aromat kypyachoyi oliyi.

U ts'omu nezvychaj'nomu misti vse peremishalosya. Osobyste zhyttya peretvoryuyet'sya v biznes, a biznes - v osobyste zhyttya. Dolyary, kredytky, chek, zdacha, pakunok.

- Dyakuyu.

- Proshu.

- Yak vy ?

- OK.

- Maj'te dobryj' chas,

- Vy takozh, baj'.

- Baj'-baj'.

Lyudy ne vymovlyayut', a prosto vypalyuyut' tsi slova, nemov zi skorostriliv, i, na dodatok, she vstyhayut' zrobyty masku pryyemnoyi posmishky. Kruhovert' shalenoho zhyttya podibno tsentryfuzi, prytyskaye vas do stinok barabanu zhyttya vid yakoho vzhe nemozhlyvo vidirvatysya, - i vsi krutyat'sya, krutyat'sya, krutyat'sya... . I til'ky lisovi krasuni, volodarky vichnozelenoyi khvoyi, nemov zacharovani feyi, neporushno stoyaly u svoyemu svyatochnomu vbranni, ochikuyuchy chuda Rizdvyanykh svyat.

U tsi peredsvyatochni dni, nemov u charivnij' kaztsi, svit zminyvsya dlya Ol'hy i Teodora Shevchukiv, sim'yi molodykh emihrantiv z Ukrayiny. Ni, yim ne vypalo shaslyve chyslo v loto i ne distaly vony spadku vid bahatykh rodychiv. Stalosya desho inshe. Svitlo anhel's'koyi lyubovy vletilo u yikhnyu kvartyru: vdalosya pryvezty syna, yakoho nebachyly dovhykh shist' rokiv. I dlya nykh vse zminylosya. Svit stav tykhym i spokij'nym, dobrym i shaslyvym. Zdavalosya, sho vidteper tak bude zavzhdy.

Shaslyva Olya poralasya bilya kukhonnoho stolu. Shos' mudruvala nad smachnymy stravamy i pohlyadala tudy, de sydiv Mar'yanchyk. Teodor ne vidkhodyv vid syna ni na krok nemovby boyavsya, sho tse son, i, yaksho vin vidij'de, to vydinnya charivnoho snu propade nazavzhdy. A Mar’yan prosto syayav vid shastya. Tulyvsya do velykoho tila svoho bat'ka, zahlyadav j'omu v ochi, shos' rozpytuvav i z zadovolennyam pokazuvav, yak skoro opanuvav komp’yuterni ihry. To pidbizhyt' do mamy vkhopyt' zi stolu shos' smachnen'ke, pidstavyt' shichku dlya potsilunku i znovu prytulyt'sya do tata. Chas vid chasu pohlyadav pid yalynku de lezhalo bahato harnykh zhortkiv z rizdv'yanymy podarunkamy. Kortilo zahlyanuty, sho zh tam vceredyni, ale strymuvala charivna zahadkovist' neznanykh dosi zvychayiv amerykans'kykh svyat.

Des' tam pozadu, razom z motornym shumom litakiv, zalyshylysya roky rozluky, tuhy i perezhyvan'. Teper i problemy emihrans'koho zhyttya ne vyhlyadaly tak beznadij'no, yak tse bulo she kil'ka tyzhniv tomu, pered pryyizdom syna.

Za kil'ka dniv pryj'shov Novyj' Rik. Teodor i Olya pishly z synom do yalynky v Rokfeller tsentr. Mar’yan she nikoly ne bachyv takoyi krasy. Syaj'vo kol'orovykh vohniv, radisni oblychchya. Lyudy fotohrafuvalysya shob zberehty kazkovu myt' novorichnoho shastya. Ale nikhto ne mozhe zupynyty shvydku techiyu myttyevostej' zhyttya.

Mynuv she tyzhden', i ukrayintsi v us'omu sviti zasvityly vohni Rizdv'yanoyi Nochi. Ts'oho razu v budynku Bohdana Shafrans'koho, yakyj' z velykoyu rodynoyu pereyikhav do Ameryky vs'oho kil'ka rokiv tomu, bulo duzhe veselo. Bo v hosti, na svyata, pryyikhav Teodor z druzhynoyu i synom. Dorosli z tsikavistyu ohlyadaly svoho pleminnyka. A yikhni dity duzhe radily, bo zustrilysya zi svoyim bratom, yakoho ne bachyly vzhe kil'ka rokiv.

Prykhodyt' vechir. Spil'na molytva. Svyata vecherya. I lehkyj' spiv rizdvyanykh kolyadok vidnosyt' v mriyakh kudys' daleko-daleko, do ridnoho domu. Ta til'ky dzvinki dytyachi holosy vidvertaly uvahu vid mrij' i nahaduvaly, sho yikhnij' dim teper tut, de yikhni dity.

Mynav chas svyatkovykh dniv, i chy to vid dumok pro nastupnyj' robochyj' tyzhden', chy vid bezperervnykh rozmov nalyahalo na dushu yakes' nezrozumile i obtyazhlyve vidchuttya. Khotilosya spokoyu, tyshi. U nich pered dnem cv.Stefana vzhe nikhto ne sydiv dopizna. Dorosli polyahaly spaty, i til'ky dity she dovho homonily pro shos' svoye.

Vsi spaly.

Bulo daleko za pivnich, koly vvisni Ol'ha pochula yakyj's' nezrozumilyj', dyvnyj' i tryvozhnyj' holos. Vid strakhu vona prokynulas' i vidkryla ochi. U t'm'yanomu svitli pobachyla Mar'yana, yakyj' sydiv na krayu yikhn'oho lizhka.

"Synochku, chomu ne spysh?" - zapytala Ol'ha.

"Ya lyubuyusya vamy" - tykhen'ko vidpoviv Mar'yan.

Tsi solodki slova dytyny povernuly yiyi do snu.

A Mar'yan she dovho, nemov anhel-khoronytel', sydiv na krayu lizhka i dyvyvsya na svoyikh bat'kiv.

Zranku vsi pishly do tserkvy. A po obidi Fedir zaviv mashynu i poproshavshys' vony poyikhaly do N'yu-J'orku. Mar'yan, sydyachy pozadu tata, movchky dyvyvsya na chepurni budynky malykh mistechok. V mashyni panuvala yakas' nezvychna tysha. NIkhto ne khotiv hovoryty. Zradlyvyj' spokij' ne vishuvav bidy. A vona pidkradalasya stykha i shvydko.

Rozdorizhzhya odne, druhe, tretye, desyate, …, a potim tse. Pronyzlyvyj' skrehit kolis, hlukhyj' hurkit metalu i ...

O, Bozhe! Bo-o-o-o-zhe-e-e-e-e-! Stohin i kryk rozirvaly nebo.

Pokhoronnyj' eskort avtomobiliv rukhavsya do mistsya vichnoho spochynku. Na skelyakh, vzdovzh shvydkisnoyi dorohy, vyblyskuvaly kryzhanymy diamantamy zamerzli sl'ozy hirs'kykh strumochkiv. Svitlo yikh kholodnoho blysku niby vstelyalo Mar'yanchyku ostannyu dorohu do nezvidanoho tsarstva. Lyudy yikhaly movchky. I til'ky shum kolis ta motoriv z bezmovnym vitrom monotonno holosyly svoyu pisnyu zhaloby.

Mynalys' myli shlyakhu. Avtomobili zvernuly z holovnoyi dorohy, a za kil'ka khvylyn zupynylysya pered vorotamy ukrayins'koho tsvyntaru sv. Andreya v Bavn Brutsi.

Khudorlyavyj' svyashenyk perekhreshuyuchy bilosnizhnu domovynu "V im'ya Ottsya, i Syna, i svyatoho Dukha ...", rozpochav Panakhydu. Sertse styskalosya do ostann'oyi mezhi bolyu. Sl'ozy bezmirnoho horya zatulyaly ochi. Moroznyj' viter kholodyv volosya. A sontse, yake zvernulo na zakhid, vostannye zahlyadalo v nizhne dytyache oblychchya.

"Hospody, pomy -y -y -y -luj'! Hospody, pomy -y -y -y -luj'! Hospody, pomy-y-y -y -y -y -y -luj'!", prodovzhuvav svyashenyk. J'oho holos vidnosyv u nebesa slova molytvy, a Olya, nyz'ko skhylyvshys' nad domovynoyu, hladyla holivku svoho dytyaty, laskala j'oho zakryti ochi, torkalasya kholodnykh hub, yaki vzhe ne skazhut': "Lyubuyusya vamy". Teodor stoyav poruch. J'oho tilo raz u raz zdryhalosya i des' z hlybyny dushi, vid zranenoho sertsya donosylys' hlukhi slova:"Prosty meni, prosty, synochku".

Svyashenyk, makhayuchy kadyl'nytseyu, prodovzhuvav spivaty:"Vi-i-i-chna-ya pa-a-a-m'yat'...". Dym ladanu stelyvsya nad syroyu zemleyu i nad tilom dytyny.

"Vichnaya pam'yat' ...",- povtoryuvaly rodychi i druzi, novoprybuli emihranty, ne znayuchy svoyeyi doli napered.

... Osyrotila maty stoyala nad svizhoyu mohylkoyu, trymayuchy v rukakh davnishu fotokartochku syna v kostyumi Anhela - pid chas vertepu v Ukrayini i zhaduvala ne raz movleni synom slova:" Ya khotiv by buty bilya Boha" .

I kozhen, mabut', dumav pro vertep vlasnoho zhyttya.

P.S. Avtor prysvyachuye tsyu sumnu novelu svitlij' pam’yati svoho malen'koho zemlyaka Mar’yana ta j'oho bat'kam Ol'zi i Teodoru Shevchukam,

V den' trahediyi, 9 sichnya 1997 roku, odynadtsyatylitnij' Mar’yan prozhyv na amerykans'kij' zemli lyshe dva tyzhni.

Sichen', 2000. N'yu-J'ork


 


* * * * * * * * * * * * * * * * * *

More Community Press Releases -- Click Here
Comments and observations about this article and other news
may be posted to the Press Comment Board



** Special: [Ukrainian Holidays and Traditions] [SHOP UKRAINIAN] [POLITICS]

BRAMA Home -- BRAMA in Ukrainian -- Calendar -- UkraiNEWStand -- Community Press -- Search BRAMA -- Arts/Culture -- Business -- CLASSIFIEDS -- Compute/Software -- Social Issues -- Education -- Fun -- Law -- e-LISTS&BB's -- Nova Khvylia (New Wave) -- SPORTS -- Travel -- Ukraine -- Government -- Diaspora Directory -- Suggest a Link -- Report a dead link -- About BRAMA - WebHosting - Domains - Advertising -- What's New? -- GOOGLE-- Yahoo!
Copyright © 1997-2011 BRAMA, Inc.tm, Inc. All Rights Reserved.